QUOTE(Bekasė @ 2012 11 07, 17:26)
o kokias imonas sodrai moka aukle?
Net jeigu jinai ir su verslo liudijimo dirba, tai jinai moka tik PSD imoka.
Taigi:
moki sodra imokas - gauni ismoka nedarbingumo atveju
nemoki sodrai - negauni
Dirbu pagal individualios veiklos pažymą. Be PSD yra mokama 15 proc. GPM (taikomas 70% gautų pajamų) ir 28,5 proc. pensijų draudimas (taikomas 50% apmokestinamųjų pajamų). Moku už praėjusius metus iškart, tik PSD kas mėnesį. Vidutiniškai mokesčiams tenka beveik trečdalis pajamų.
Taigi išmokos yra, bet yra tokia smulkmena, kad turi būti mokamos įmokos.
Iš Sodros konsultacijų (tinka ir dirbantiems pagal individualią veiklą):
Asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis, nuo 2009-01-01 yra draudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) pašalpoms gauti. Jie turės teisę gauti ligos pašalpą, jeigu prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo dieną turi ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą ir jų laikinasis nedarbingumas prasidėjo laikotarpiu, kuriuo šie asmenys laikomi apdraustaisiais.
Šie asmenys laikomi apdraustaisiais nuo socialinio draudimo pradžios datos (įmokų sumokėjimo dienos) iki draudiminio įvykio dienos, jei per šį laikotarpį buvo sumokėtos socialinio draudimo įmokos nuo pajamų sumos, ne mažesnės kaip šio laikotarpio minimalių mėnesinių algų (MMA) suma. Asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis, apdraustaisiais laikomi ne ilgesnį kaip 24 mėnesių laikotarpį nuo socialinio draudimo pradžios datos.
Stažas nustatomas pagal sumokėtas socialinio draudimo įmokas. Jei šios įmokos sumokėtos nuo MMA dydžio sumos, įgyjamas vieno mėnesio socialinio draudimo stažas. Kai įmokos sumokėtos nuo didesnės ar mažesnės nei MMA sumos, socialinio draudimo stažas laikomas proporcingai didesniu ar mažesniu. Laikoma, kad šie asmenys yra įgiję ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą atitinkamai pašalpai gauti, jeigu iki laikinojo nedarbingumo pradžios už juos buvo sumokėtos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 3 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį arba nuo ne mažesnės negu 6 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinių 24 mėnesių laikotarpį.
Ligos pašalpa šiems asmenims nuo trečios laikinojo nedarbingumo dienos mokama iš Sodros biudžeto lėšų. Jos dydis nuo 3 iki 7 (imtinai) laikinojo nedarbingumo dienos 40 procentų, o nuo 8 laikinojo nedarbingumo dienos 80 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio.
Slaugant sergančius šeimos narius arba prižiūrint vaiką, ligos pašalpa mokama iš Sodros biudžeto lėšų nuo 1 laikinojo nedarbingumo dienos 85 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Pašalpa bus apskaičiuojama pagal asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 3 kalendorinius mėnesius, buvusius iki praeito kalendorinio mėnesio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesį.
Pavyzdžiui, pagal autorines sutartis pajamas gaunančiam asmeniui, įgijusiam teisę į ligos pašalpą 2011-07-10, kompensuojamais uždarbis bus apskaičiuojamas iš laikotarpiu nuo 2011-03-01 iki 2011-05-31 gautų draudžiamųjų pajamų.