Dusia, virusai. Atnešu pasiskaitymui.
Viduriuojantieji ir vemiantieji šeimos gydytojų praktikose - artėjančio pavasario pranašai. Ūminis virusinis gastroenteritas, kuriam būdingas viduriavimas ir vėmimas, ,,mėgsta” žiemos ir pavasario mėnesius.
Dažniausiai šio susirgimo sukėlėjai yra norovirusas ir rotavirusas. Ūminiam virusiniam gastroenteritui paprastai būdingas trumpas inkubacinis laikotarpis (24-60 val.), trumpa infekcijos trukmė (12-60 val.), dažnas vėmimas ir viduriavimas. Todėl ir ūminio virusinio
gastroenterito diagnozė įprastai nustatoma pagal staiga prasidėjusį viduriavimą, kuris trunka trumpiau nei savaitę ir kurį gali lydėti pykinimas, vėmimas, karščiavimas ar pilvo skausmas.
Absoliuti dauguma sergančių ūminiu virusiniu gastroenteritu pasveiksta savaime. Jokių specifinių antivirusinių vaistų nėra. Antibiotikai virusų taip pat negydo. Suaugusiesiems, kuriems nėra akivaizdžių skysčių trūkumo požymių, pakankamą hidrataciją galima palaikyti sportiniais gėrimais ir sultiniais. Tik reikėtų vengti gaiviųjų gėrimų ir vaisių sulčių, kuriose yra daug cukraus. Aišku, jeigu yra lengvos ar vidutinio sunkumo hipovolemijos požymių, geriamas rehidratacinis druskų tirpalas gali būti pranašesnis už sportinius gėrimus, nes patikimiau užtikrina elektrolitų pusiausvyrą ir reikalingą hidrataciją. Kai kuriems pacientams, kurie negali išgerti pakankamai skysčių, pasireiškia akivaizdūs dehidratacijos požymiai, todėl žemiau aprašytais atvejais būtina kreiptis į gydytoją.
Būtino skyčių tūrio organizme sumažėjimo (dehidratacijos) požymiai:
Sausos gleivinės (burnos džiūvimas)
Sumažėjęs odos turgoras
Padidėjęs troškulys
Pakitusi psichikos būklė (sumišimas, mieguistumas)
Galvos svaigimas
Galvos skausmas
Tachikardija (dažnas širdies plakimas)
Hipotenzija (kraujospūdžio kritimas)
Apalpimas arba sinkopė
Didelis silpnumas ar nuovargis
Sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas, koncentruotas šlapimas (tamsiai geltonos ar gintarinės spalvos). Ypač, jeigu dienos metu nesišlapinate ilgiau, kaip 8 valandas.
Kiti rizikos veiksniai sergant ūminiu virusiniu gastroenteritu, kuriems esant būtina kreipti į gydytoją:
Kraujingos išmatos ir kraujavimas iš tiesiosios žarnos
Svorio netekimas
Stiprus pilvo skausmas
Simptomai trunka ilgiau nei savaitę
Praėjusio mėnesio laikotarpyje buvote gydytas ligonineje arba skirti antibiotikai
Jūsų amžius ≥65 metai
Sergate sunkiomis gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui, AIDS ir cukriniu diabetu
Esate nėščia
Saugaus paskutinio žiemos mėnesio !