QUOTE(lutuke123 @ 2019 07 28, 23:47)
1. nieko nezinau apie latvius
2. "Moteriškos pavardės su priesagomis atsirado XVII amžiaus viduryje,
vadovaujantis lenkišku pavardžių darymo modeliu."
QUOTE(lutuke123 @ 2019 07 28, 20:30)
2. siaip pabaiga -ė yra tradiciskai lietuviska
- iene atejo is lenku.
1. Latvių literatas Knuts Skujanieks yra teigęs, kad tokia moteriškos pavardės forma yra užfiksuota istoriniuose šaltiniuose. Kiek tame tiesos, nežinau, netikrinau.
2. Sutikite, "vadovavimasis modeliu" anaiptol nereiškia, kad būtent -ienė yra lenkiškos kilmės, greičiau, priešingai, nepaisant visuotino lietuviškų pavardžių lenkinimo, pasitaikydavo ir lietuviškai užrašytų pavardžių:
"Kadangi tie dokumentai, į kuriuos užrašomos ir moterys, ir vyrai, buvo rašomi ne lietuvių kalba, moterų asmenvardžiai buvo įrašomi derinant juos prie slavų rašto sistemos. Taigi iš XVIXVII a. mes turime ištekėjusių moterų pavardžių, užrašytų su priesagomis -ova (pvz., Dorota Petrulova), o netekėjusių su priesagomis -evna, -ovna (pvz., Polonija Janušovna). Petrulova padaryta iš vyro pavardės, Janušovna iš tėvo.
Tokių atvejų, kad moterys būtų užrašomos su baltiškos kilmės priesagomis, kokios dabar yra įprastos ir mes jas vartojame rašto ir šnekamojoje kalboje (su priesagomis -aitė, -ytė, -ūtė, ištekėjusių -ienė), XVII a.
yra paliudyta nemažai, ir moterys, galima sakyti, tuo metu tikrai taip ir buvo vadinamos, nes iš niekur nieko tokių užrašymų neatsirado".
Šaltinis:
https://www.lrt.lt/n...iskos-pavardes#