Nu ką, uoslė
Kaip matot, eilinį kartą viskas daug plačiau, nei tik matoma uoslės dalis - nosis priklausomai nuo pažeidimo vietos, kaip ir su ausimis, gali būti krūūūūva skirtingų ligų, besislepiančių po vienu simptomu - uoslės sutrikimu ar jos praradimu.
Arčiausiai išorės ir daugiausia streso patirinati dalis - uoslės ląstelės ir uodžiamasis stormuo. Jas pažeisti gali bilekas: paprastoji sloga, rimtesnė sloga, sinusitas, alerginė sloga, žaizda nosyje, jei pataiko ant uodžiamojo paviršiaus atsirast, kaip ir tieisog spuogas nosyje, karšti garai (atidengėt verdantį puodą ir garai plūstelėjo į veidą, o tuo metu įkvėpinėjot - nudegimas), oro gaivikliai, ypač turintys savyje visokių alkoholių (papurškėt wc ir įkvėpėt - nudegimas), ir dar visokie tikėti ir netikėti aplinkos faktoriai. Rezultatas - nosies gleivinės uždegimas (didesnis ar mažesnis) ir dėl to sutrikusi uoslė laikinai, kol atsigaus epitelis ir ląstelės. Uodžiamojo stormens darbui ypač trukdo lėtiniai, besikartojantys sinusitai ir visokios rimtesnės nosies traumos (jei lūžta akytkaulis).
Toliau prasideda nervinis uoslės kelias iki uoslės zonų smegenų žievėje, kurios atpažįsta kvapus ir pasako, kad "blyn, visur smirda rūkalais arba agurkais" Čia jau daugiau įtakos turi rimtesni ir retesni veiksniai, kaip rimtos ir sudėtingos galvos smegenų infekcijos, traumos, smegenų nykimas (demielinizacija), sukeliantis rimtas ligas, kaip Alzhaimerio, Parkinsono ligos ir pan. Tik jų metu dažniau sutrikimas pereis į visišką uoslės praradimą arba staiga be sutrikimo dings uoslė.
Įvairiems psichogeniniams uoslės sutrikimams, kai nerandama organo pažeidimo, bet simptomas yra, įtakos daugiau turi hormoninė sistema, nes dalyvauja tokios smegenų dalys kaip pagumburis ir migdolinis kūnas, atsakingos už tam tikrų hormonų gamybą. Sutrikus pusiausvyrai, gali sutrikti uoslės suvokimas. Čia kaip ir kitų pshichikos ligų metu - nenormaliai/savotiškai suvokiama supanti aplinka. Šioje dalyje priklauso ir nėštumo metu paašrėjanti arba taip pat sutrinkanti uoslė.
Pagalba skirtinga esant skirtingoms priežastims. Bet pačioms dažniausioms - uždegimams užtenka vietinio rūpesčio. Pašalinti jei įmanoma dirginančius veiksnius, išgydyti esančias infekcijas, jei tokių yra ir užtikrinti drėgmę nosies gleivinei. Drėgmės užtikrinimui padeda normalios drėgmės palaikymas patalpose ir vietinis/vidinis, pačios gleivinės patepliojimas kokiu nors aliejuku (alyvuogių, migdolų ar bile koks kitas švelnus). Tik ne lašinti jį, o su vata ar pišteliu išteplioti gleivinę kelias dienas 2-3k. per dieną. Vėliau nutrauki ir pažiūri, kas darosi, ar užtenka ar vis tik sausa ten ir norisi dar. Pastoviai vartoti nerekomenduojama. Daryti pertraukas ir epizodiškai išsiplauti su jūros vandeniu, jei jaučiama, kad kažkas kemšasi.
Jei turit kokių klausimų, laukiu ;)