Nu ką, paskleiskim prožektorium šviesos kokios tuneliuką į tą kraujo grupių detektyvą
Kraujo grupės nustatomos pagal tam tikrus baltymus, esančius eritrocitų sienelėje. Tų baltymų yra belenkiek, bet tik kai kurie yra stipriai sąveikaujantys. Tai tuos aršiausius pavadino A ir B. Trečias baltymas plaukiojantis kraujyje - rezus faktorius (Rh).
Kur tas jų aršumas? Jei supilam svetimų baltymų (belenkokių į bet kur) - organizmas ginasi. Pvz., pagal baltymus yra atpažįstamos bakterijos, kurios naudingos, kurios priešai, pagal baltymus atpažįstami savi ir svetimi organai ir pan. Tai jei supilam kraują su svetimais baltymais - viskas sulimpa (minučių reikalas) ir atlipint - be šansų (kol kas). Čia kaip kokioj Romeo ir Džiuljetoj, jei jau kapojas Kapulečiai (tarkim A baltymas) su Montekiais (B baltymu), tai iki galo, kol visi išmirs. Pakeliui pasitaiko prijaučiančių vieniems ar kitiems dalyvių (heterozigotiškumas)
Kraujo grupės yra paveldimos kaip ir visi kiti organizmo baltymai pagal genetinius principus, su nedideliais nukrypimais dėl spontaninių mutacijų (paprastai liečia plačiajai visuomenei nežinomas kraujo grupių dalis visokių kitokių raidžių pavadinimais). Tai gi, kas do detektyvas su tom skirtingom grupėm
Genetiniai principai - dėdės Mendelio dėsniai: dominantinis (didžiosios raidės, dominuojantis genas) ir recesyvinis (yra, bet nesiveržia vadovaut, žymimas mažosio raidėm). Visi organizmo požymiai paveldimi poromis (dviem aleliais). Tie aleliai abu gali būti dominuojantys, abu recesyviniai arba abu skirtingi. Vadinasi:
I grupė (tiksliau "nulinė") gali būti:
1. Dažniausiai, neturi nei A, nei B baltymo eritrocitų paviršiuje (žymima 0)
2. Yra nuomonių, kad gali turėti recesyvinius a ir b baltymų genus, bet jie nepasireiškia.
II grupė turi A baltymą kokioj nors kombinacijoje:
1. AA (abu aleliai dominuojantys)
2. A0 (veinas domin. kitas išvis neturi)
3. Aa (vienas domin. kitas reces.)
4. a0 (vienas reces. kitas neturi)
5. aa (abu reces.)
III grupė (tiksliau B) turi B baltymą:
1. BB
2. B0
3. Bb
4. b0
5. bb
IV grupė (tiksliau AB) yra keistas Kapulečių ir Montekių draugystės variantas, vadinamas kodominavimu - abu gražiuoju susitaria ir nesipeša, bet variantų vis tiek yra:
1. AB
2. ab