Giedra Radvilavičiūtė "Tekstų persekiojimas. Esė apie rašytojus ir žmones".
Gaila, bet ši knyga kiek nuvylė - tikėjausi daugiau tokių esė, dėl kurių man Giedra Radvilavičiūtė taip patiko iš praeitų poros jos knygų. Deja, tokio pobūdžio esė buvo vos penkios - rinkinio pabaigoje.
Pirmoji dalis - apie rašytojus (straipsniai-esė iš 2004-2016 metų). Supratau, kad Alice Munro nenorėsiu skaityti. Smalsu buvo skaityti esė apie knygas, kurias aš pati esu skaičiusi, pvz., Navako "Begarsį skambutį", Kalinauskaitės "Niekada nežinai" ar Romain Gary.
Antroji rinkinio dalis - publicistinės esė apie konkretaus laikotarpio aktualijas. Man asmeniškai ši dalis buvo nuobodžiausia, nes dalis esė jau buvo kažkur skaityta (ar bent jau toks susidarė įspūdis), o dalis aktualijų jau gan seniai nėra aktualios. Pvz., keista buvo skaityti esė, kurioje minimas savo kūrybą skaitantis Jurgis Kunčinas. Po to pamačiau, kad ta esė parašyta 2002 metais - būtent tada, kada Kunčinas ir mirė. "Šviežiausia" esė antroje dalyje datuota 2015 metais.
Trečioje dalyje, kuri savo stiliumi panašiausia į "Suplanuotas akimirkas" ir "Šiąnakt aš miegosiu prie sienos", vos 5 esė. Jos apima 2011-2017 metų laikotarpį.
Man užkliuvo tai, kad autorės frazės ar citatos iš kitų kūrinių rusų kalba (taip pat ir eilėraščiai ar jų ištraukos) nėra išverstos. Manau, dėl pagarbos skaitytojui bent jau išnašose leidykla turėtų pateikti vertimą. Ar galvojama, kad Giedrą Radvilavičiūtę skaito tik tie žmonės, kurie puikiai moka rusų kalbą? Aš šios kalbos nemoku taip gerai, kad galėčiau laisvai skaityti cituojamus poezijos posmus.
Keista ir gaila, kad rinkinyje tiek nedaug naujos kūrybos - vos viena esė iš 2016 (apie Alice Munro) ir vos viena iš 2017 metų.
Frederic Beigbeder "Oona & Salinger".
Sudėtingas XX a. periodas. Daug žinomų pavardžių. Nežinoma Oonos ir J.D. Salinger meilės istorija, įsivaizduota Frederic Beigbeder.
XX a. tarpukario Niujorkas, "high society", Oona O'Neill (dramaturgo Eugene O'Neill duktė) su pora kitų paauglių iš labai turtingų šeimų bei Truman Capote, visi kartu leidžiantys laiką baruose, prie jų prisijungiantis atsiskyrėlis J.D. Salinger.
Antrasis pasaulinis karas. J.D. Salinger vyksta kariauti į Europą. Ten susitinka ir Ernestą Hemingvėjų.
Oona išteka už Charlie Chaplin (taip, to paties žymiojo komiko).
Frederic Beigbeder gerai rašo.
"Rugiuose prie bedugnės" skaičiau būdama paaugle. Be abejo, tada labai patiko. Dabar galvoju, ar imti skaityti dar kartą, ar geriau ją palikti praeičiai ir susirasti kokius J.D. Salinger apsakymus.