QUOTE(Leksa @ 2021 08 28, 18:33)
- i ar rekupiratoriu galima isjungti ir vel ijungti ar jis jau veikia visad? na, pvz. isvykstu menesiui ir nutariu isjungt, imanoma?
Galima, ir ne tik atsotogų išvažiuojant. Vat per karščius, dienos metu kai kurie žmoės visai sustabdo ventiliaciją, kad karščio į namus neįleisti. Jei tuo metu namuose nieko nėra, visi tuo metu darbe, tai kaip ir vaisai neblogas būdas. Vis tik, kam išjungti, kai galima sumažinti ventiliacijos intensyvumą, kada vėdinimas rija labai mažai elektros energijos. Kaina išlaikymo gaunasi nedidelė, o namuose neužsistovi jokie kvapai, jokie kenksmingi cheminiai junginiai išsiskyrę pavyzdžiui iš baldų.
QUOTE
- kiek mazdaug gali kainuoti irengti rekupiratoriu naujos statybos bute, 48 kv.m., be papildomu kazkokiu vamzdziu isvedziojimu ir pan? Zinau, kad kainos priklauso nuo ivairiu veiksniu (poreikiu ar tik pardavejo uzkeltos kainos), bet ko mazdaug tiketis? Bent nuo iki? Gal pakaktu mini rekupiratoriaus? Kainos ju gan neblogos atrodo.
Nezinau kuo skiriasi normalus rekupiratorius nuo mini....
Mini, tai labai brangus variantas. Atkreipkit dėmesį, į oro srautus.
- Pirmiausiai, kai jie dirba, tai vienu metu pučia orą tik į vieną pusę, tad normaliam darbui, deklaruotam oro srautui reikia statyti du minirekuperatorius, kurių vienas tuo pat metu ištraukinėtų orą iš patalpų, o kitas tiektų orą į patalpas. Taigi, deklaruoto vėdinimo intensyvumo, dauginam kainą iš x2. Stacionaraus rekuperatoriaus deklaruotas vėdinimo intensyvumas reiškia kad vienu metu ir ištraukiamas ir tiekiamas konkretus oro kiekis į patalpas.
- Antras niuansas, maksimaliu galingumu kai dirba, dabar nepasitikslinau, bet kiek pamenu, vienas vienetas pučia 40m³/h oro. 48m² butas su lubų aukščių ~2,5m turės apie 120m³ oro. Rekomenduojama pakeisti bent pusę oro per valandą, nors teisingiau būtų įsigyti rekuperatorių sugebantį pakeisti visą patalpų orą per valandą ir nuolatos jį eksploatuoti maždaug pusės galingumo intensyvumu.
*Taip turėsim galios rezervą. Prietaisai dirbantys maksimaliu režimu sugenda labai greitai, greičiausiai vos garantinis pasibaigs, maksimaliu galingumu eksploatuotas mini rekuperatorius ir suges, o eksploatuojant mažesniu intensyvumu mes kartais prailginsim prietaiso eksploatacinį laikotarpį.
*turėsim mažesnį prietaiso triukšmą. Atkreipkit dėmesį į deklaruotus minirekuperatorių triukšmo parametrus prie maksimalaus darbo režimo. Didžioji dalis žmonių prie tokio prietaisų triukšmo neišsimiegos, o ir dirbant toks triukšmas gali erzinti. Taigi dėl triukšmo, minirekuperatorius reikėtų rinktis orientuojantis į vidutinį darbo našumą, kuris kiek pamenu dvigubai mažesnis nei maksimalus ~20m³/h.
Taigi
48m² butui su lubų aukščių ~2,5m turinčiam apie
120m³ oro, reikia 3 vnt. minirekuperatorių kurie vienu metu trauks orą į vieną pusę ir 3 vnt. į kitą,
viso reikia įsigyti 6 vnt. minirekuperatorių. Paskaičiuokit kiek kainuos 6 vnt minirekuperatorių,
nepamirškit pridėti ir valdymo elektronikos kainos, kuri pakankamai stipriai padidina rinkinio įkainius.
- Trečias niuansas, nesvarbu ką teigs minirekuperatorių gamintojai,
jų našumas vertinant jų konstrukciją negali siekti daugiau nei 50%, o realiai tikėtina, kad dar mažesnis. Taip ir stacionarių rekuperatorių realus našumas mažesnis nei deklaruotas ir tų kurių deklaruotas našumas apie 95% realus būna apie 85%, bet ir ~85% našumas yra ženkliai geresnis nei realus ~50%.
- Dar vienas niuansas. Rekuperaoriaus nauda atsiskleidžia
prie minusinių temperatūrų, o minirekuperatoriai realiai prie jų užšals ir jokios naudos neduos. Stacionarūs tikrai dirbs patikimiau prie minusinių temperatūrų. Taip ir stacionarūs visi skirtingai kovoja su užšalimu ir vieni tai daro geriau, kiti blogiau, bet tai bet kokiu atveju, bus visa galva aukštesnis apsaugos nuo užšalimo išpildymas nei minirekuperatorių atveju.
Dar galima užsiminti apie mikrorekuperatorius, kurie vienu metu ir tiekia ir išmeta orą tuo pačiu metu, bet realiai tokie rekupertoriai į vieną pusę tiekia dvigubai mažesnius oro kiekius, nei standartiniai minirekuperatoriai, tad skaičiavimuose jie situacijos beveik visai nekeičia, vis tik vertinant tokių rekuperatorių atsparumą užšalimams, esu įsitikinęs, kad jie užšals dar greičiau, nei standartiniai. Tokių minirekuperatorių našumas turėtų būti dar žemesnis nei standartinių.
Apie
oro filtravimo galimybes kalbėti iš viso neverta, nes kai kalba eina apie stacionarius rekuperatorius, tai kalba eina net apie F7 filtravimo klasę užtikrinančius filtrus, kurie net didesnių virusų nepraleidžia, kai minirekuperatorių kempinėlė net dulkių iš gatvės nesulaikys.
Taipogi labai svarbus niuansas, kad minirekuperatoriai
vėdins tik patalpas kurios yra prie lauko sienos. Vidinių patalpų su minirekuperatoriais išvėdinti neįmanoma. Čia galėtų pagelbėti tiktai ortakiai, taigi standartinis rekuperatorius su ortakiais.