QUOTE(Dzūkiška pirkia @ 2020 01 01, 00:07)
Greičiausiai savo
Žemės šilumokaitį už 1400 eur, kuris puikiai atliko vėsinimo darbą ir esu tikras puikiai pasiteisintų žiemą, teks po žemėmis ir palaidoti. Pasirodo šis čiūdas man iš smėlingo grunto pritraukia radono dujų. Mano rodiklis namie tapo 500 Bq, kai gerai yra iki 100 Bq. Tyriau gruntą prieš darant ŽŠ - nieko nerasta. Bet va kažkaip rado kelią tos dujos ir turiu. Tai čia pamoka visiems, kas galvoja apie ŽŠ - jei darysite - uždaro tipo, o ne atviro, kaip pas mane.
Dėl atviro, visuomet į juos atsargiai žiūrėjau, bet net ir tavąjį buvo galima daryti įsuptą į plėveles, kad jokios dujos iš grunto į vidų nepatektų, na bet čia teorija, kuri gal duotų peno kitiems nusprendusiems eksperimentuoti, o ne tamstai.
Vis tik įdomu, kas lėmė radono atsiradimą, kai
Vilienei darė tyrimą, radono padidėjimo nebuvo užfiksuota. Ar nebus tame įtakos, kad pas Vilienę sklype molis, o pas tave smėlis? Smėlis tavo sklype? Bet kokiu atveju, visiems mąstantiems apie atviro tipo ŽŠ reikėtų į juos žvelgti atsargiau.
Dar viena mintis. Kodėl ŽŠ įtraukė radoną? Pirma mintis, todėl kad oras yra ištraukiamas iš ŽŠ, taigi ŽŠ ertmėje susidaro vakumas į kurį oras (teisingiau sakyti dujos) siurbiasi iš visur aplink. Aišku, kadangi pravestas ortakis į ŽŠ turės mažiausią pasipriešinimą, didžiausias dujų kiekis patenka per jį ir po to įsiurbiamas rekuperatoriaus, bet kadangi ŽŠ ertmėje mažesnis slėgis, tai dujos siurbiamos ir iš grunto.
Norint kad dujos nebūtų siurbiamos iš grunto, reikia ŽŠ sukelti slėgį, o tai padaryti galima ne siurbiant orą iš ŽŠ, bet ventiliatorių statant tiktai ant oro padavimo ortakio į ŽŠ ir jokio oro ištraukimo ventiliatoriaus už ŽŠ. Realiai tai galima pasiekti iškeliant rekuperatoriaus ventiliatorių į lauką, arba bent jau jį atjungiant, o jo maitinimo laidus pajungiant prie lauke ant oro padavimo į ŽŠ pajungto naujo ortakinio ventiliatoriaus. Kadangi konkrečiai tavo rekuperatorius moka sugaudyti slėgių skirtumus, jis turėtų geriausiai susidoroti su išorėn iškelto ventiliatoriaus valdymu. Nežinau ar verta su tuo prasidėti, tai tik teoriniai pamąstymai. Bet kokiu atveju, net ir taip padarius, reikėtų vėl ištirti, ar radono kiekis patalpose toliau nekyla.
Kaip dabar galvoji šalinti radono dujas iš patalpų? Įsivaizduoju kad reikia kokio galingo siurblio pastatomo lauke ir su ilga šlanga vaikščioti ir siurbti visas dulkes patalpose. Kadangi radnas sunkios dujos, su dulkių siurbliu turėtų išsitraukti. Čia akivaizdžiai matau tų montuojamų stacionariai dulkių siurblių privalumą, kur ištrauktas oras ne recirkuliuojamas patalpose, o iškart metamas laukan. Nors čia ir vėl jokio mokslinio pagrindo neturintys pamąstymai.