Įkraunama...
Įkraunama...

Sanpaulijos

Senoji tema

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Sanpaulija, arba Afrikos žibutė (lot. Saintpaulia, angl. African-violet, African Violet, vok. Usambaraveilchen) – gesnerijinių (Gesneriaceae) šeimos gentis, kuri artima streptokarpui (Streptocarpus). Tai vienos iš labiausiai mėgiamų vazoninių gėlių.
Auga Tanzanijoje, Kenijoje, Afrikos rytų tropikų srityje.
Gentyje yra apie 20 rūšių. Išvesta labai daug veislių (virš 20 000).

Priežiūra. Sudarius tinkamas sąlygas sanpauljos gali žydėti 6-10 mėnesių per metus. Sanpaulijos auginamos šviesioje, nesaulėtoje arba tik trumpai saulės apšviečiamoje vietoje. Puikiai jaučiasi įprastoje kambario temperatūroje (žiemą ne žemesnėje kaip 17°C). Nemėgsta skersvėjų. Laistomos kambario temperatūros, geriau nekalkingu, vandeniu; žemė visada turi būti vidutiniškai drėgna. Vanduo neturėtų patekti ant lapų, o ypač į skrotelės vidurį. Pavasarį ir vasarą tręšiamos kas dvi savaites, rudenį ir žiemą – kartą per mėnesį, sanpaulijoms arba žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Peržydėję žiedai ištraukiami su apvytusiu žiedynkočiu. Sanpaulijos persodinamos pavasarį arba vasarą, nežydinčios. Jei vazone susidarė kelios skrotelės, jos sodinamos po vieną į atskirus vazonėlius (nebent tai tam tikros veislės sanpaulijos – treileriai). Pasenusias, ilgus stiebus turinčias sanpaulijas reikia atnaujinti įšaknydinant viršūnę arba išauginant naują augalą. Auginimui tinka durpinė žemė arba durpinės ir kompostinės žemių mišinys. Žemė turi būti lengva, puri. Suaugusiam augalui geriausiai tinka 9-10 cm skersmens vazonėlis (vazonėlio skersmuo turi būti lygus maždaug 1/3 augalo skersmens). Jeigu vazonėlis per didelis – turėsite daug gražių žalių lapų ir mažai žiedų.

Įvairios sanpaulijos. Fantasy tipo sanpaulija vadinama tokia gėlė, kurios žiedai išmarginti kitos spalvos ar atspalvio lopinėliais, dėmelėmis ir taškeliais. Svarbu žinoti, kad iš jos auginio gali išaugti ne tik veislės savybes paveldėjęs, bet ir Sport tipo augalas. Dauginant lapų auginiais, reikia stengtis išauginti kuo daugiau "vaikučių". Kartais patys mažiausieji spalva paveldi geriau už stambesniuosius. Iki pirmojo žydėjimo sunku nustatyti, kokia bus žiedų spalva.
Somatinė mutacija, vykstanti pumpuro meristeminėse ląstelėse, vadinama "sportu". "Sport" tipo veislė – tai augalas, kuris pražydo ne dviejų, o vienos spalvos žiedais.
Margalapėmis sanpaulijomis vadinamos tokios, kurių lapai, be žalios spalvos, dar yra nuspalvinti ir kitomis, dažniausiai balta, rožine, kremine, rečiau citrinine. Jos yra trijų rūšių: vainikines, šerkšnotosios ir pačios gražiausios bei rečiausios - mozaikinės. Tai nuostabios stelažų puošmenos net ir tada, kai nežydi.
Dauginant margalapes sanpaulijas, lapelius reikia imti iš skrotelės 2-3 eilės, pačius žaliausius (bent 1/2 dalis). Mat be chlorofilo auginiai prastai įsišaknija ir nenoriai augina "vaikučius".
Margalapės sanpaulijos atsirado ne taip jau seniai. Tik 1957 metais buvo pristatyta pirmoji margalapė sanpaulija ‘Tommie Lou‘. Po šio įvykio vienuolika metų selekcininkai bandė išvesti kitokių margalapių, tačiau nesėkmingai.
Kremines, baltas, rausvas, geltonas, sidabrines dėmeles lemia citoplazminė mutacija. Margalapiuose augaluose trūksta chloroplastų, todėl ir chlorofilo pagaminama mažiau, o būtent jis lemia žalią augalo spalvą. Margose lapų vietose jo nėra. Dėl to margalapiai augalai auga lėčiau. Jų negalima tręšti trąšomis, turinčiomis daug azoto, ir taip pat nepatartina laikyti aukštesnėje nei 26,6 laipsnių temperatūroje.
Chimeros – tai sanpaulijos, kurių kiekvieno žiedlapio centre yra yra balta arba kitos ryškios spalvos juostelė.
"Treileriai" skirtingai nuo įprastinių sanpaulijų turi šiek tiek labiau tįstantį kotelį ir augina kelias skroteles. Skirstomi į svyrančius ir kupstinius.

Sanpaulijų klasifikacija

Pagal dydį

Didelės veislės – skrotelės skersmuo nuo 40 iki 60 cm;
Standartas – skrotelės skersmuo 20-40 cm;
Pusiauminiatiūros – skrotelės skersmuo iki 20 cm;
Miniatiūros – skrotelės skersmuo iki 15 cm;
Mikrominiatiūros – skrotelės skersmuo iki 6 cm.

Pagal žiedų formą

A – paprasti, Б – pusiau pilnaviduriai, B – pilnaviduriai
1 eilė – paprasti;
2 eilė – garbanoti;
3 eilė – apvalūs;
4 eilė – žvaigždės;
5 eilė – vapsvos;
varpelio formos;
user posted image

Pagal lapų formą

1– paprastas;
2 – prailgintas;
3 – sutrauktas;
4 – su dantytu kraštu;
5 – su pjūkliniu kraštu;
6 – su gofruotu kraštu;
7 – banguotas;
8 – šaukšto formos;
9 – garbanotas;
user posted image

Forumiečių sanpaulijų albumai
Dzūkė
Telerina
Silvija72
Austele
Rimmuse
Vidam

Taip pat verta pasižvalgyti
Rojaus sodai
Sanpaulijos Lietuvoje
Dimetris
AVSA
Sanpaulijos Vokietijoje
Sanpaulijos Lenkijoje
Petrovičiaus sanpaulijų forumas
Treileriai
Puminovos veislės
Morevo veislės
Fialkovodo veislės
Rusijos sanpaulijos

Atsakyti
4u.gif


Keliu temą, kad visos rastumėt smile.gif

Drezden Doll
user posted image

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo dzūkė: 22 balandžio 2016 - 18:34
Dzūke, ačiū kad parvarei pasiklydusią temą lotuliukas.gif

Gražuolė taviškė wub.gif

Įkeliu ir saviškę žydinčią LE-Leto Krasnoje, lapus nuleidusi kaip perekšlė biggrin.gif

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Vidam: 22 balandžio 2016 - 19:04
QUOTE(Vidam @ 2016 04 22, 20:03)


Įkeliu ir saviškę žydinčią LE-Leto Krasnoje, lapus nuleidusi kaip perekšlė  biggrin.gif


Matau tarp lapų kažką peri, tai ir apgaubusi kaip perekšlė lotuliukas.gif
Atsakyti
Matyt neišskabiau jos blush2.gif Einu atimsiu ką ji ten priperėjusi biggrin.gif
Atsakyti
Gražuolės abi wub.gif

Nuleisti lapai labai aiškiai rodo, kad šitai veislei šviesos šiuo metu perdaug mirksiukas.gif
Atsakyti
Na tai ką, labai gerai. Visas sanpaulijas kraustau ant komodos, o palangė liks strepsams thumbup.gif Ar jos man žydės stovėdamos ne ant palangės ?
Atsakyti
QUOTE(Vidam @ 2016 04 22, 20:04)
Na tai ką, labai gerai. Visas sanpaulijas kraustau ant komodos, o palangė liks strepsams  thumbup.gif  Ar jos man žydės stovėdamos ne ant palangės ?

Čia jau kaip joms norėsis mirksiukas.gif Tik laikas parodys. Mano ne visos sanpaulijos stovi ant palangės. Gal tik lapų margumas mažėja, kai trūksta šviesos.
Ne visoms veislėms reikia vienodai šviesos. Pvz. pakelti lapai praneša, kad šviesos trūksta.
Atsakyti
QUOTE(Rimmuse @ 2016 04 22, 21:23)

Pvz. pakelti lapai praneša, kad šviesos  trūksta.

Mat kaip...pas mane yra ir tokių. Tai reiškia reikia mokytis sanpaulijų ženklų kalbą lotuliukas.gif

Margalapių lapai labai gražūs, bet sutankėjusios...padėsi ant komodos, praretės bet margumas dings... g.gif
Tai ko gero reikės su sanpaulijomis ir vaikščioti kaip katei su kačiukais iš vienos vietos į kitą. Na kad jau pradėjau, tai reikia viską išbandyti. Kol kas neturiu ką veikti, galėsiu apie jas patrepinėti. Svarbiausiai reikia atidirbti su liejimu, nes kelias jau nupudžiau. Jos tai ne strepsiai, jei jau pastebėjai kad negerai, tai net lapų nelieka ką pasodinti.
Atsakyti
O man dar ir graziau, kai lapai taip nusileide ax.gif Tada atrodo, kad gelyte yra viskuo patenkinta.
Nuo sviesos pertekliaus dar kartais ir raitosi lapai ... Prisiskaiciau cia visokios info rusiskuose forumuose.
Atsakyti
Vidam, nuostabūs žiedai LE-Leto Krasnoje thumbup.gif

Žydi sanpaulytės ir ne ant palangės stovėdamos. Štai miniukai kur pirmoje temelės foto Rimusia įdėjo-1,50 m. nuo lango virtuvėje ant baro lentynos, o žiedelius jau sukrovė. Apačioje ant stalo Rococo tupi-irgi jau pumpurai lenda.
Šiaip esu prasta šeimininkė ir nuo rudens saviškių trąšomis nelepinau. Bet kovo mėn. palaisčiau Delfan stimuliatoriumi, tai visos staigiai lapus stebuklingai atgaivino ir pumpurus krauti pradėjo.

Vakar pirkau dovanų sanpauliją. Bet dabar galvoju, kad reik pačiai pasilikti. Kuo toliau žiūriu, tuo labiau grožiuosi-žiedai iki 5,2 cm. per plačiausią vietą.

Inova Spectra Flame

user posted image]My Webpage[/URL]
Atsakyti
Kažkur Jenikejevas buvo pasisakęs, kad vidutiniškai sanpaulijoms užtenka 4 kartus mažiau šviesos nei strepsams. Iš savo taško žiūrint - tai beveik nesąmonė lotuliukas.gif . Nors esmė tame ką laikyti užtekimu.

Strepsų vaikus jeigu neturiu normalios vietos arba man jų nereikia greitai, galiu nukišti - jie nebeauga, bet nemiršta - galiu metus konservuoti ir tarp kitko daug kas taip daro, ypač su sėjinukais - reikia - ištrauki į geras sąlygas ir pasitaiso akimirksniu. Pabandžiau nukišti sanpaulijų vaikus - arba išdvėsė arba ištįso doh.gif . Ir šiaip nepalankiose sąlygose mano sąlygomis sanpaulijos numiršta daug greičiau nei strepsai - tai, ką vadinat perlaistymu (supūsta per centrą), yra liga, kuri labai nesunkiai įveikia, jeigu augalo imunitetas nusilpsta, o patamsy jis nusilpsta daug greičiau.

Jeigu kalba apie minimalų šviesos kiekį, prie kurio dar kažkiek žydės - tai taip, sanpaulijoms reikia mažiau. Bet kiek dar savo žalią jaunystę pamenu - darbe merginos ant stalo susistatydavo maždaug 1,5-2 m. nuo didelio rytinio lango - na kiek sukrauta žiedų, tiek varganai atžydi, nusmurgsta greičiau nei turėtų ir t.t. O tie lapai aukštyn-žemyn dažnai yra veislės požymis, nebūtinai šviesos trūkumo-pertekliaus rodiklis.
Atsakyti