Įkraunama...
Įkraunama...

Sovietinio konclagerio spindesys ir skurdas

QUOTE(leber @ 2016 02 28, 22:18)
Emocijos ir nieko daugiau. Šiai dienai aš be giminių, vienui viena. Aš vienturtė, mano tėtis buvo vienturtis, mamos brolis ir sesė buvo gerokai vyresni už ją. Niekada neturėjau plačios giminės, o mano vaikai turi dar siauresnę. Ir kas iš to? Turėtume kažkaip išskirtinai jaustis?
Visi mes gimstame ir mirštame po vieną. (neatmenu kieno žodžiai)


Jums tai emocijos, o man didis praradimas, nepazinoti savo saknu, nes is manes atimta didele dalis savasties.

Kita verus, jums matyt neduota suvokti, kuo skiriasi vienas nuo kito, kai iszudoma visa gimine, ir kai esi vienturtis.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Moonte: 28 vasario 2016 - 21:31
QUOTE(Karusia @ 2016 02 28, 21:43)
Aš krikštyta, bet mane nuo namų vežė 60 km, nes krikšto mama - mokytoja.  Pusesrės krikštytosa mieste - tėvai mano nuvažiavo ir nusivežė su vežimėliu į tolimesnę miesto bažnyčią.
čia aišku, ne persekiojimas biggrin.gif Vat taip laisvai, parapijos bažnyčioje biggrin.gif 

o dabar - draudimo pasėkmės....

Mes su sese krykštytos to pačio miestelio bažnyčioj kur gyvenom ax.gif . Nors mama ir mokytoja buvo, mano krikštamotė irgi mokytoja, bet ne ten pat gyveno. Niekas mamos nepersekiojo, gal todėl, kad nepartinė buvo, gal bažnyčia su partija buvo nesuderinama ax.gif . Komunijos močiūtė labai norėjo privest, bet kadangi pati nenorėjau (jau tokio amžiaus buvau, kad nuomonę pareikšt galėjau biggrin.gif ) tai taip ir likau neprišjus. Klasiokai kai kurie priėjo, bet negirdėjau, kad kažką svarstę būtų ax.gif . O vat šliubą pas tėvą Stanislovą ėmiau biggrin.gif . Nežinau ar gaudė kas tada, komjaunuoliai buvom, bet visi tuos šliubus ėmė ir mes važiavom lotuliukas.gif, tipo slapta biggrin.gif , net persižegnot nemokėjau biggrin.gif . Bet įdomu buvo, ekskursiją po bažnyčios muziejų, kur net lietuviška vėliava buvo, aplankėm. Dabar nebeimčiau biggrin.gif, sumaterialėjo bažnyčia. Tada kiek įmesdavai į dėžutę, tiek užtekdavo, dabar savos "stafkės", neturi pinigų- nei komunijos nei šliubo negausi ax.gif . Užtat džiaugiuosi, kad dabar galima rinktis. Anksčiau ateidavai į bažnyčią, kur ramybe dvelkdavo, dabar ateini ir iš karto skolingu jauties, gerai dar, kad bilietų prie durų neplėšo ax.gif . Ir tikrai tos religinės šventės, kaip sena pažįstama sakė, buvo laukiamos, kažkokios paslapties pilnos, dabar visai nebėr tos šventinės dvasios ax.gif .
Atsakyti
QUOTE(Ašaka @ 2016 02 28, 20:51)
Kažkaip įdomiai... Kam vokiečiams moteriškę ir dar su vaikais reikėjo vežti į tuometinę Vokietiją, juk ne vokiečiai buvot? Taip, imdavo stiprius vyrus darbams Vokietijoje, vežė žydus į koncentracijos stovyklas, bet ne lietuves moteris su vaikais. Gal Jūsų močiutė pati paskui vyrą išvažiavo?

QUOTE(darvina @ 2016 02 28, 20:58)
Nors klausimas ne man, bet teko kalbėtis su moterimi, kuri  su šeima išvažiavo darbams į Vokietiją. Buvo kažkokia verbavimo akcija, nes mieste plakatai garantavo gerą darbą ir norinčių tiesiog užsidirbti atsirado.  Jos tėvai dirbo pas vokiečius ūkininkus ir artėjant sovietams pabėgo į Lietuvą. Čia visi buvo suimti, kaip talkininkavę naciams.


vargu ar kas ėmė darbams moterį su mažais vaikais g.gif
galbūt kažkokia kita 'programa'?
Žinau, kad kaime buvo perkelta moteris su vaikais, rusė/baltarusė ar kažkas panašaus g.gif ją samdydavo iš gailesčio kažkokiems darbams, kad nemirtų badu ir šventai piktinosi, kad vaikus girdo namine, kad ramiau miegotų. Du jaunėliai protiškai nelabai sveiki buvo, tik dukra užsikabino už normalaus gyvenimo (jos sūnus su mano broliu klasiokai buvo)

QUOTE(leber @ 2016 02 28, 21:01)
Vadinasi kaime ne itin kažkas ir pasikeitė, išskyrus mėnesį ėjusį laišką. Nors bala žino per kiek laiko dabar laiškai suvaikšto.  g.gif

JOooo? jūs irgi skalbiate rankomis patalynę ir skalaujate upėje? ravite burokus, kad jums duotų! nusišienauti kokią paupę, kuri šiaip jau iš jūsų senelio atimta?
Jūsų sūnus ar brolis išvežtas tarnauti į kariuomenę Sibiran ar Afganistanan? Laiškas ateidavo per 10 dienų. Neatėjo - praktiškai lauk nelaimės.
Su broliu beveik anekdotas išėjo, ans pas mus šnekutis. Kažkam prasitarė, kad senelio brolis Amerikon pabėgo... Kariuomenėn pateko Sibiro šiaurėje, ir per patį pirmą mėnesį pradėjo klausinėti, ar toli Vorkuta, ten giminės gyveną... doh.gif Jį vieną perkėlė į kitą dalinį į vidurį Sibiro doh.gif



QUOTE(Maja Di @ 2016 02 28, 21:31)
Mes su sese krykštytos to pačio miestelio bažnyčioj kur gyvenom ax.gif . Nors mama ir mokytoja buvo, mano krikštamotė irgi mokytoja, bet ne ten pat gyveno. Niekas mamos nepersekiojo, gal todėl, kad nepartinė buvo, gal bažnyčia su partija buvo nesuderinama ax.gif .

Tada kiek įmesdavai į dėžutę, tiek užtekdavo, dabar savos "stafkės", neturi pinigų- nei komunijos nei šliubo negausi ax.gif . Užtat džiaugiuosi, kad dabar galima rinktis. Anksčiau ateidavai į bažnyčią, kur ramybe dvelkdavo, dabar ateini ir iš karto skolingu jauties, gerai dar, kad bilietų prie durų neplėšo ax.gif .


Mano krikšto mama buvo nepartinė. Bet žinojo, kad būtų išėjusi iš darbo.
Darbovietę keitė po to, kai atsisakė eiti į bažnyčią registruoti vaikų, kurie eina į šventę. Perkėlė į prastesnę, toliau nuo miesto, mažiau pamokų...

Kaip gerai, kad tu žinai tas stafkes, aš va vaikštau, o nežinau. Ir komunijos vaikas priėjo g.gif kažkokion ne tokion matyt vaikštau, ne tavo įsivaizduojamon. g.gif ir jaučiuosi ten gerai. Ramiai. Neramu, kai kažką negero padarau.
Atsakyti
QUOTE(sena pažįstama @ 2016 02 28, 22:22)
Manau, kad tą vienatvės jausmą labai sureikšminate g.gif Nėra giminių-atsiranda daugybė draugų, kartais draugai tampa artimesni nei giminės drinks_cheers.gif
Aš turiu tikrai laaaabai daug giminių. drinks_cheers.gif Bet bendraujam tai tik per laidotuves ir metines. g.gif Draugų, į kuriuos galėčiau kreiptis vidury nakties ir palikti vaikus laikinai(o taip yra buvę), irgi turiu nemažai drinks_cheers.gif Būtent draugų apsuptyje aš nežinau, kas yra vienatvė.
Jūs teisi, su tais seneliais, kurie buvo Sibire, mes nebuvome artimi. drinks_cheers.gif Bet labai artima buvau su kita močiute, kuri mane užaugino, jos pasakojimai apie pokarį, apie tai, kaip ją, studentę(ta, kuri mokėjo vokiečių kalbą), naktį vijosi "miško broliai"(o juos visus ji pažinojo) norėdami nušauti tik todėl, kad ji mokėsi institute, man irgi tebuvo pasakojimai, tam kartui baisūs, bet kad dėl to išgyvenčiau... irnesakyk.gif  Liko gyva, pasipainiojus grioviui, ir ačiū Dievui. drinks_cheers.gif


Matyt mes artimuma suprantam skirtingai. Bent jau man daraugai niekada neatstos giminiu, seimos.

Man visada skaudes sirdi del praradimo, del to, kaip jau minejau, kad is manes smurtiniu budu buvo atimta mano savasties dalis.

Del sios priezasties as niekada nebusiu lojali sovietiniam rezimui, kuris zude, persekiojo zmones, veliau lauze, prievartavo likusiu samone, iskreipdavo pamatines zmogaus vertybes.

****************

O del partizaninio karo...
Pasakysiu taip, cia velgi rezimo surezisuota. Negi uzmirsote kad tokiu pat metodu kirsinant taprusavyje tauta rusai patys save naikino, ejo prolis pries broli, tevas pries savo vaikus ir t.t. Bolsevikai sia kirsinimo praktika buvo gerai ivalde. Is esmes bolseviku sistema per visa savo egzistencija naudojosi represijom. Skiresi tik tiek, kad vienu periodu jos buvo akivaizdzios ir viesai demonstruojamos, kitu gi laikotarpiu zmones buvo persekiojami, represuojami slapta, tai ne viesinant, bet padarant taip kad is esmes kam reikia, kuriuos reikia ibauginti zinotu.

Pokario metais toki vat patikrinta buda pritaike Lietuvoje, nuleido lietuviams krauja isnaikino dali protaujanciu, neabejingu zmoniu, ju tautieciu rankomis.

DEl to kalte versti partizanam, neva banditam, nemanau kad yra sazininga.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Moonte: 28 vasario 2016 - 22:12
QUOTE(Maja Di @ 2016 02 28, 21:31)
Ir tikrai tos religinės šventės, kaip sena pažįstama sakė, buvo laukiamos, kažkokios paslapties pilnos, dabar visai nebėr tos šventinės dvasios ax.gif .

Mano šeimoje išliko visos tos senos tradicijos, ačiū už tai tėvams ir seneliams. Mano galva šventinė dvasia prasideda šeimoje, savo viduje ir kažkokie pašaliniai dirgikliai jos neįtakoja. Pas mus susirenka jaunimas prie Kūčių stalo ir kaip nekeista, be mobiliakų.
Atsakyti
del vaoku emimo - zinau, kad vokieciai atsitraukdami surinkinejo vaikus ir su savimi vezesi, kad ju nebombarduotu. pakeliui dali vaiku iskeite i maista. pazinojau tokiu iskeistuju. tik juos be motinu imdavo, kad maziau burnu reiktu pakeliui maitint.
Atsakyti
QUOTE(kin @ 2016 02 28, 23:13)
del vaoku emimo - zinau, kad vokieciai atsitraukdami surinkinejo vaikus ir su savimi vezesi, kad ju nebombarduotu. pakeliui dali vaiku iskeite i maista. pazinojau tokiu iskeistuju. tik juos be motinu imdavo, kad maziau burnu reiktu pakeliui maitint.


Kame logika. Karo metas, nera ka valgyti saviem vaikam, ir etiti nesti paskutines buvles, kad iskeisti jas i vaika, kuri reikia maitinti?

Ar gali buti taip, kad sergancius vaikus, kuriem kelione buvo per sunki tiesog atiduodavo geriem zmonems?
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Moonte: 28 vasario 2016 - 22:22
QUOTE(Karusia @ 2016 02 28, 20:23)

Gėjų sovietų sąjungoje, aišku, buvo, kaip ir seksas kad buvo. Jie buvo persekiojami. Buvo straipsnis - 3? metai kalėjimo. ir sprendimas iki gyvenimo galo - jokio pedagoginio darbo. Pažįstu porą moterų, turėjusių oficialias santuokas su tokiais. VIenu atveju - merginai tiesiog užupudrino smegenis ir buvo didelis šokas. Kitu atveju - sėkmingas tarpusavio sandėris - vaikas gavo pavardę, alimentus, vyras gavo antspaudą 'vedęs ir turi vaikų', škias ne gėjus.




ir privalomojo gydymo už kitos spygliuotos vielos tiems gėjams.
Papildyta:
QUOTE(sena pažįstama @ 2016 02 28, 20:27)

pokario metais visus tampė kalbančius vokiškai, ir dar Klaipėdoj, kur apskritai vokiečių kalba ir ne svetima ir vokiečių žemė ten buvo, juoba visokiose laivų statyklose, uoste dirbančius. Čia jokia naujiena. Čia sovietinių laikų dėsningumas.
Pasaulis susikūrė, jo pradžia yra ne nuo tada kai tu apie ją sužinojai, o gerokai anksčiau, taip ir su sovietiniu režimu, ir dabar imti svarstyti tik nuo to ką aš prisimenu, arba ką rožinio kas pasakojo, tai kaip tik tuo būdu ir nesužinoti tiesos.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Lapkričio aušra: 28 vasario 2016 - 22:26
QUOTE(Moonte @ 2016 02 28, 23:16)
Kame logika. Karo metas, nera ka valgyti saviem vaikam, ir etiti nesti paskutines buvles, kad iskeisti jas i vaika, kuri reikia maitinti?

Ar gali buti taip, kad sergancius vaikus, kuriem kelione buvo per sunki tiesog atiduodavo geriem zmonems?

buvo tokiu zmoniu. mergaitei buvo 9 metukai, kai ja viena senute iskeite i maista. reali istorija.
Atsakyti
Kadangi buvo prašymas naudoti asmeninius prisiminimus, tai dar papasakosiu. Gretimoje mokykloje vaikinas įstojo kunigų seminarijon ir direktorė labai jau buvo tarkuojama per partinę liniją. Mūsiškė irgi buvo baisiai uoli partietė , todėl bernai kaskart paleisdavo gandus apie neva norą būti kunigu, norėdami ją panervinti. Ot prasidėdavo tryda: susirinkimai, profilaktiniai pokalbiai, kol auklėtoja paprašė liautis, nes galėjo ir ji būti pakeista. Tada tas slaptas žaidimas ( bernų pavardžių niekas nesakė) tikrai vežė visus klasiokus. ax.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo darvina: 28 vasario 2016 - 22:31
QUOTE(Ašaka @ 2016 02 28, 20:51)
Kažkaip įdomiai... Kam vokiečiams moteriškę ir dar su vaikais reikėjo vežti į tuometinę Vokietiją, juk ne vokiečiai buvot? Taip, imdavo stiprius vyrus darbams Vokietijoje, vežė žydus į koncentracijos stovyklas, bet ne lietuves moteris su vaikais. Gal Jūsų močiutė pati paskui vyrą išvažiavo?


tik pasakot nereik nesąmonių. Mano mamos tetą išvežė su visais vaikais iš ten niekas negrįžo.Močiutės seserį išvežė. Nieko bendro su žydais neturėjo. Ir su vokiečiais irgi. Tai čia iš artimos aplinkos ir iš vieno kiemo. Jau nepriklausomybės laikais paskui gavokompensacijas. Įdomu už ką, jei to nebuvo.
Kaip tik Socdemų moterų sąjunga ir buvo pradininkė Lietuvoj rinkti tas žinias apie ištremtuosius vokiečių, tai niekaip negaliu pasakyt jog tas sąrašas buvo tik iš vyrų. Buvo iš tuometinių vaikų, vyrų ir moterų.
Atsakyti
QUOTE(darvina @ 2016 02 28, 22:29)
Kadangi buvo prašymas naudoti asmeninius prisiminimus, tai dar papasakosiu. Gretimoje mokykloje vaikinas įstojo kunigų seminarijon ir direktorė labai jau buvo tarkuojama per partinę liniją. Mūsiškė irgi buvo baisiai uoli partietė , todėl bernai kaskart paleisdavo gandus apie neva norą būti kunigu, norėdami ją panervinti.  Ot prasidėdavo tryda: susirinkimai, profilaktiniai pokalbiai, kol auklėtoja paprašė liautis, nes galėjo ir ji būti pakeista. Tada tas slaptas žaidimas ( bernų pavardžių niekas nesakė) tikrai vežė visus klasiokus.  ax.gif

nereikėjo būti ir partiečiu, kad išsigastum galimybės, kad tavo auklėtinis taps kunigu. Mūsų klasiokai irgi tai ppajuokavo anketoje, rytojaus dieną jau svarstė savo galimybes su atstovais iš miesto partijos komiteto. Sakė - perrašė anketą. Nu ir ką užrašėt? "ai, į ginekologiją stosim". Nesvarbu, kad vieno ir nebūtų priėmę dėl sveikatos, ale.
p.s. antrasis pridirbo bėdos savo tėvui....
Atsakyti