QUOTE(Vytas_ @ 2016 08 10, 23:00)
Darbovietės energetikas buvo labai skeptiškas akyvių žaibolaidžių klausimu, nes jo manymu jie kaip tik labiau traukia žaibą (įmonės teritorija tikrai didelė ir esame vieni iš didesnių elektros vartotojų lietuvoje). Taip pat minėjo, kad jei žaibas niekada tame sklype ar šalia netrenkė, tai tikimybė kad trenks beveik 0.
pirmiausiai kas liečia viršįtampius elektros laiduose, tai jie ženkliai dažnesnė bėdų priežastis dėl žaibavimo, nei tikimybė, kad žaibas trenks tiesiai į jūsų namą. Reikalas tame, kad viršįtampiai kyla net žaibui trenkus pakankamai toli nuo jūsų namo. Pasitaiko net tiesioginio žaibo trenkimo į elektros laidus. Bet yra dar viena problema, kad net apsisaugojus nuo viršįtampio iš elektros tinklų jūs neapsaugosit savo aparatūros, nuo viršįtampio atsirandančio pavyzdžiui televizijos kabelyje, kai žaibas trenkia visai šalia jūsų namo ar į žaibolaidį saugantį jūsų namą. Teko susidurti su ne viena brangia technika, kuri buvo sugadinta būtent dėl viršįtampio atsiradusio indukcijos būdu, nutolusiame nedideliu atstumu nuo žaibo vietos televizijos kabelyje. Čia noriu atkreipti dėmesį, kad indukciniu būdu sukeliama įtampa laide tiesiogiai nekontaktuojant laidui su žaibu. Užtenka žaibui trenkti netoli, ir jau laiduose aukšta įtampa yra indukuojama. Šeip tai yra ir tam skirtų apsaugų, tad norint pilnavertės apsaugos verta pamąstyti.
Kas dėl žaibolaidžio žaibo traukimo, tai taip, jis tam ir skirtas kad inicijuotų žaibo trenkimą būtent į jį, o ne leistų žaibui pasirinkti aplink esančius objektus, būtent todėl jis ir keliamas aukščiau, tad taip, jis iššaukia žaibus, bet tokiu būdu ir apsaugo aplink esančius objektus, bet ir vėl, jo apsauga nėra 100%-centinė. Velniai žino kur tas žaibas trenks, net kai yra žaibolaidis. Vis tik žaibuoja dažniausiai lietui lyjant, o vandeniu elektros iškrovos sklinda labai gerai ir velniai žino, kur tas išlydis nueis.
Dėl teiginio, kad jei žaibas tame sklype niekad netrenkė, tai ir netrenks, labai didelė tikimybė, kad taip ir nutiks, nes tai reiškia, kad aplinkui yra aukštesnių objektų, kurie sutraukia aplinkinius žaibus, kaip žaibolaidis, bet tai galioja tik tol, kol aplinkybės tame sklype nepasikeitė. Atėjo į tą sklypą žmogus, jis patapo aukštesnis, nei sklypą saugojęs "žaibolaidis" ir tikimybė, kad žaibas trenks būtent į tą žmogų, jau tampa didesnė, nei kad į žaibus ankščiau traukusį objektą. Ar dar labiau, tame sklype pastatom kelių aukštų namą. Tai juk ženkliai pakeičia tos teritorijos reljefą, ir žaibų trenkimo tikimybes reikia vertinti iš naujo.
Ar reikia statyti žaibolaidį, geras klausimas. Jei namas ne pats aukščiausias objektas, o aplink yra aukštesnių už namą medžių, ar kitų objektų, tikimybė kad trenks žaibas būtent į namą yra mažesnė, nei jei jūsų namas vienintelis iš plynės iškilęs objektas, tad galima rizikuoti ir žaibolaidžio nestatyti. Kadangi šalia mano namo grubiai už 10m auga daug aukštų eglių ir kitų medžių, manau kad žiabolaidžio neįrenginėsiu, bet tai nereiškia, kad galiu sau leisti nesisaugoti nuo viršįtampių. Beje, jei vis tik nuspręsite ant namo iškelti žaibolaidžius, būtinai saugokite visus laidus nuo juose galinčių atsirasti viršįtampių. Jei trenks žaibas į ant stogo esantį žaibolaidį, ir nuo žaibolaidžio pravestas kabelis į įžeminimą per sieną, palei kurią iš vidinės sienos pusės pravedžioti pavyzdžiui televiziniai arba interneto laidai, garantuotai juose bus indukuotas viršįtampis, kuris sudegins visą prie tų laidų pajungtą techniką.