QUOTE(ed@ @ 2015 08 03, 12:54)
Mintai, atidarykite bet kokį kalbos žodynėlį ir perskaitykite ką reiškia žodis inercija. Jos esmė tame, veikia ne iškart o ištempia gan ilgam laikui ir atitinkamai - ne visu pajėgumu, o savo energija proporcingai padalina per ilgą reakcijos laiką.
Teisingai žodžio prasmė ta, tik vienas dalykas, jūs kalbate apie šildymo sistemos inerciją, aš apie namo vidaus temperatūros inerciją, antras dalykas, jūsų pateiktame inercijos sąvokos aiškinime aplinkos savybės nesikeičia. Bet mes kalbama apie situaciją, kai aplinkos sąlygos nepastovios, nuolat kinta. Vat tuomet ir gaunasi, kad namo konstrukcijų termomasė, "dirba" visu savo paviršiumi nuolatos palaikydama tą vidinių patalpų temperatūros "inertiškumą", nesvarbu į kurią pusę aplinkos temperatūra pasisuka. Esant dideliai namo termomasei, patalpų temperatūra bus inertiška, o tai reiškia kad tolygi, mažai svyruojanti, palyginus su mažai termomasės turinčiom patalpom.
Ok, kad nesikabinėti prie žodžių reikšmės, siūlau paimti pavyzdžiui realius gyvenimiškus pavyzdžius, kad visiems būtų suprantama. Kaip didelės termomasės namą paimkim užpraeito amžiaus statybos senamiesčio namą su maždaug metro storio mūrinėmis sienomis, o kaip mažai termomasės turintį namą - eilinį karkasinuką, nors ir su pačio aukščiausio techninio lygio orinio šildymo sistema.
Manau nereikia aiškinti, kuriame name temperatūra bus pastovesnė net ir saulutei pašvietus į patalpų vidų?
QUOTE
Patalpos temperatūra niekaip ne surišta su inercija, o tik - su tai, kiek per laiko vienetą patenka/išeina energijos. T.y. - tik su šių procesų balansu. Jei, tarkim, nusistatė balansas, kai saulė teikia tiek šilumos, kiek išeina per langus ir lauko sienas, o grindys ataušusios ir visai nešildo, o paskui staiga balansas pasikeitė (vakare saulė dingo, o laukė temperatūra nukrito) - tai temperatūra pradės kristi, nes į lauką atiduodama daugiau šilumos, o įsijungęs grindinis šildymas, dėl savo inercijos, tik po keleto valandų pasieks tą pajėgumą, kurį tiekė saulė.
Stabilią temperatūrą pasiekiama tik tuomet, kai šildymo sistema yra pajėgi reaguoti taip pat greitai, kaip keičiasi išorinės sąlygos.
Atleiskit, bet jūs aiškinat apie inertiškai veikiančią šildymo sistemą, karkasiniame name, o tai yra visai kas kita, nei viso namo termo inercija. Jei namo konstruktyvas turi daug termomasės, tai jis palaikys viduje vienodą temperatūrą, vat vidinė patalpų temperatūra tada bus inertiška,
kis labai lėtai, tiek į vieną, tiek į kitą pusę nepriklausomai nuo šildymo sistemos ir aplinkos poveikio. Ir daug termomasės turinčiam pastate net su pačia "kvailiausia" šildymo sistema temperatūra bus pastovesnė, tolygesnė, nei kad ir pačia moderniausia orinio šildymo sistema aprūpintame karkasinuke. Pabrėžiu, abejais atvejais
tik šildymo sistema, tai kaip ir Jūsų apibrėžtos sąlygos.