Šiame etape nėščiosioms rekomenduojama įsigyti laisvesnių liemenėlių, ir vartoti mažiau druskos, nes ši sulaiko skysčius organizme ir sukelia pabrinkimą.
Antrajame trimestre pieno liaukos jau yra reikiamos apimties, kad jose gamintųsi pienas. Kai kurios nėščiosios pastebi, kad jau išsiskiria šiek tiek skysčio priešpienio, ir tai yra normalu. Dėl padidėjusios krūtų apimties gali imti niežėti odą, ar atsirasti strijų.
Atsiskyrus placentai, organizme iškart pradeda gamintis hormonas prolaktinas, priverčiantis krūties ląsteles gaminti pieną. Pradėjus liaukai funkcionuoti, jos ištekamieji latakėlai dar labiau išsišakoja. Latakėlių galuose susidaro sekrecinės pūslelės, kurių ląstelės išskiria pieną. Visi latakėliai priartėję prie pigmentuoto laukelio išsiplečia ir sudaro ančius, kuriuose kaip rezervuaruose kaupiamas pienas.
Vėliau pieno išsiskyrimą ir gamybą stimuliuos pats mažylis, žįsdamas, todėl jei planuojate maitinti kūdikį krūtimi, pradėkite žindyti jį kuo anksčiau (per 2-3 val. po gimimo). Vaiko apetitas stimuliuoja motinos organizmą gaminti pieną.
Kol priešpienį (tai tirštas, gelsvas, lipnus skystis) pakeis tikrasis pienas, praeis dar 2-3 dienos nuo kūdikio gimimo. Pieno pradeda gamintis daugiau, nei išgeria 3-4 dienų naujagimis. Kol kas jis nėra toks stiprus, kad sugebėtų ištraukti visą pieną, todėl dalis susitvenkusio pieno lieka liaukos latakėliuose. Gali susidaryti pieno stazė (laktostazė). Kai taip nutinka, moteris jaučia sunkumą, tempimą krūtyse. Galima apčiuopti sukietėjimų grūdėtu paviršiumi. Jeigu pieno sąstovis nelikviduojamas, gali labai greitai pakilti aukšta kūno temperatūra (iki 39oC ir daugiau). Krūtyje jaučiamas veržimas, skausmas. Tokiu atveju pieno nutraukimas ne tik leistinas, bet ir būtinas. Prieš pat kūdikio maitinimą galima nutraukti šiek tiek pieno, kad krūtis suminkštėtų ir naujagimiui būtų lengviau apimti spenelį. Masažuokite krūtis (galima ir po šiltu dušu) nuo periferijos link centro, išilgai pieno latakėlių; kruopščiai ir švelniai išmasažuokite sukietėjimus, kur užsikimšo pienas, sukamaisiais judesiais.
Nutraukus šiek tiek pieno ir dažniau duodant naujagimiui žįsti, po 1-2 d. savijauta pagerėja: temperatūra nukrinta, pieno liaukos suminkštėja, sumažėja sunkumo pojūtis, atlėgsta veržimas, tempimas.
Sėkmingo ir ilgo žindymo!
Šaltinis: Medafarm.ru