Bent jau sutariama dėl to, kad iki 6 mėn. kūdikius reikia maitinti tik motinos pienu. Manoma, kad nuo 6 mėn. motinos pienas vis dar naudingas kūdikiui, tačiau jis jau nebepatenkina visų mažylio poreikių, todėl nuo šio amžiaus jo racioną jau reikia papildyti.
Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) ir UNICEF (Jungtinių Tautų organizacija siekianti vienyti žmonijos pastangas apsaugoti vaikus ir išsaugoti pasaulį ateinančioms kartoms) nerekomenduoja nutraukti natūralaus maitinimo ir skatina žindyti vaikus iki 2 metų bei dar ilgiau.
2 metų vaiko mitybos racionas jau labai įvairus ir yra beveik toks pats, kaip suaugusiojo. Mama gali žindyti 2 m. vaiką 1-2 kartus per parą, dažniausiai naktį. Bet ir šie reti maitinimai yra labai svarbūs, nes šiuo metu vaikas intensyviai auga ir vystosi. Žindymas labai reikalingas harmoningam ir teisingam vaiko vystymuisi.
Motinos pienas unikalus ir jo sudėtis kinta, prisitaikydama prie kiekvieno naujo vaiko vystymosi etapo: jame atsiranda būtent tokių biologinių medžiagų (augimo hormonai ir pan.), kokių labiausiai reikia konkrečiu momentu, ir kokių nėra jokiame kitame vaikams skirtame maistelyje. Pavyzdžiui, neišnešioto naujagimio mamos pienas pirmąsias 2 savaites savo sudėtimi labai primena priešpienį, ir tai padeda neišnešiotam mažyliui greičiau pasivyti išnešiotus kūdikius. Antraisiais laktacijos metais motinos pienas savo sudėtyje turi specifinių baltymų imunoglobulinų, - stiprinančių imuninę sistemą ir saugančių nuo infekcijų.
Ilgo žindymo privalumai
Moksliniais tyrimai įrodyta, kad antraisiais gyvenimo metais (ir net ilgiau) motinos pienas išlieka vertingas lengvai įsisavinamų baltymų, riebalų, fermentų, vitaminų, mikroelementų ir hormonų šaltinis.
Naudingųjų medžiagų sudėtis motinos piene keičiasi, priklausomai nuo žindyvės mitybos raciono. Subalansuota mityba visiškai atitinka vaiko poreikius. Ilgai žindomas vaikas apsaugotas nuo vitamino A, K deficito. Mamos piene yra optimalus geležies kiekis.
Mokslininkai paskaičiavo, kad jei 1 m. mažylis gauna 500 ml motinos pieno per parą, jis gauna trečdalį jam reikalingos energijos normos, 40 proc. baltymų ir beveik pakankamą vitamino C dozę.
Beveik kiekvienas kenksmingas mikroorganizmas, patekęs į žindančios motinos organizmą, stimuliuoja imunoglobulinų gamybą, kuriuos mažylis gauna su pienu. Augant mažyliui ir mažėjant maitinimų skaičiui, jų koncentracija piene didėja, todėl vyresnis vaikas vis tiek gauna stiprią imuninę paramą. Imunoglobulinai padengia visą žarnyno gleivinę ir neleidžia įsiskverbti kenksmingiems mikroorganizmams. Tai unikali apsauga nuo infekcijų bei alergijų. Motinos pieno baltymai stimuliuoja vaiko imuninės sistemos vystymąsi.
Ilgas natūralus maitinimas (ilgiau nei 6-12 mėn.) žymiai sumažina alergijos maistui riziką.
Žindymas teigiamai veikia vaiko kalbos raidą, nes tai susiję su aktyviu raumenų darbu ištraukiant pieną iš krūties. Ilgai žindyti vaikai kalbos sutrikimo problemų turi žymiai rečiau, jie sugeba geriau atkurti garsų dažnius, tonus.
Žindomo motinos pienu vaiko organizme yra optimalus riebalų ir raumenų santykis, puikiai dera kūno masė bei ūgis. Fizinis vaiko vystymasis atitinka jo biologinį amžių.
Ne mažiau svarbus čia ir emocinis vystymasis. Tarp žindančios motinos ir vaiko užsimezga labai ypatingas psichologinis ryšys, ir jis išlieka visą gyvenimą. Žindomų vaikų psichinis vystymasis gali kiek pralenkti bendraamžius, kurie maitinami nenatūraliai. Moksliškai įrodyta, kad būdami suaugę, jie sugeba geriau adaptuotis.
Pastebėta, kad ilgai žindančios vaikus mamos yra rūpestingesnės, pozityviau žvelgia į savo atžalas, labiau palaiko ir myli. Kad ir kokia įsitempusi būtų mama, padavusi vaikui krūtį, atsipalaiduoja ir jos nuotaika pagerėja.
Ilgai žindomi vaikai rečiau serga diabetu, nutukimu, o žindyvės krūties vėžiu.
Dėmesio! Viso ilgo žindymo laikotarpio metu moteriai reikalinga psichologinė artimiausių žmonių parama. Jas būtina skatinti natūraliai maitinti vaiką kuo ilgiau. Pernelyg dažnai mamos nutraukia žindymą vien dėl to, kad nejautė iš aplinkinių jokio palaikymo.
Netikėkite, kai sako, kad po metų motinos pienas nieko nebevertas. Bet kuriame žindymo etape mažyliui jis yra pats vertingiausias produktas. Mamos pienelio dėka jis auga sveikas, protingas ir linksmas.
Kada nevertėtų nutraukti žindymo?
Žindymo nutraukimas yra stresas organizmui, ypač virškinimo sistemai.
Jei vaikas serga, negaluoja (net jei viduriuoja), nenutraukite žindymo, nes mamos pienas padeda jam greičiau pasveikti.
Vasaros karščiai nėra palankus metas nujunkyti vaiką nuo krūties. Aukštoje temperatūroje maisto produktai greičiau genda, didesnė žarnyno infekcijų rizika. Jei taip nutiko, primaitinimą teks atidėti, ir ligos metu gerti tik mamos pieną.
Netinkamas metas nujunkyti vaiką nuo krūties, jei laukia svarbios permainos (gyvenamosios vietos pakeitimas; kelionė; mamos išėjimas į darbą/mokslus), nes vaiko organizmui tai būtų tik dar vienas streso faktorius.
Klausykite savo motiniškos intuicijos. Ji padės pasirinkti teisingai! Dar daugiau patarimų rasite Supermama.lt Forume "Ilgo ir sėkmingo žindymo paslaptys"
Parengta pagal: Unicef programa 10 sėkmingo žindymo žingsnelių