Tikriausiai nerasime pasaulyje tėvų nesvajojančių apie tai, kad jų vaikas užaugtu geru, sąžiningu ir pareigingu žmogumi. Mes jau dabar giriamės savo vaikais, kad jie yra protingiausi, geriausi bei sąžiningiausi, ir be abejo nenorime, kad šitas "mažas stebuklas", mūsų pats geriausias pasaulyje vaikas užaugtu piktu, beširdžiu ir gobšu žmogumi. Todėl ir pergyvename kiekvieną kartą kai vaikas nenori dalintis su kuo nors saldainiais, nedavė kitiems pažaisti su savo žaislais. Nepanikuokite ir nedarykite mažai pagristų išvadų, toks mažylio elgesys yra paaiškinamas ir nereikia iš karto galvoti apie tai kad jis tampa savanaudžiu.
Psichologai mano kad iki 3 metų vaikas nesuvokia savanaudiškumo sąvokos. Šią problemą išgalvoja patys tėvai. Savanaudiškumas - tai elgesio ypatumas, atsirandantis, kai vaikas pradeda bendradarbiauti ir bendrauti su aplinkiniais žmonėmis. Kita vertus suaugę turėtu nuo pat mažens apibrėžti vaikui elgesio leistinumo ribas, rodyti ir aiškinti kaip derėtų elgtis, o kaip ne. Ir geriausiai jeigu tai butų ne tušti žodžiai, kuriuos tai lengva ištarti, o paremta savo elgesiu.
Tai kaip gi elgtis susidūrus su visišku vaiko nenoru dalintis? Apžvelkime keletą tipinių situacijų:
1 situacija.
Jūsų sūnus arba dukra nenori paskolinti savo mašinytės arba vežimėlio kitam vaikui. Nenori ir viskas! Ką daryti? Pavadinti savanaudžiu arba atvirkščiai nereaguoti į situaciją?
Savanaudiškumo jausmas yra visiškai normalus ir sveikas reiškinys. Atiduoti savo žaislą kitam vaikui, jaunesniam nei 3 metai, tolygu dalelės savęs atidavimui. Apie trečiuosius metus prasideda žaidybinės veiklos formavimas, tai gali pasireikšt vienam vaikui 2.6m amžiuje, kitam - 3,6m ir būtent šiame laikotarpyje, kai mažyliui auklėjimas tampa labiau suprantamu jam ir reikėtų paaiškinti žaislų pasikeitimo naudą.
Paprastai visi vaikai pavydi kitiems jų žaislų ir tik todėl kad "svetimas visada geresnis" ir todėl kad būtent tokios mašinytės (ar lėlės) jis neturi. Šį jausmą galima panaudoti, pasitelkite visus savo aktorinius sugebėjimus, pagirkite, pavyzdžiui štai tą vaiko labai trokštama mašinytę, "technikos stebuklą" ir pasiūlykite vaikui pasikeisti žaislais. Galima pasakyti taip: "matai kokia gražią mašinytę turi Jonas ( Laura ir t.t.) , tu tokios neturi, bet turi kitą ne mažiau nuostabią mašinytę ( ar ką kitą) bet Jonas to neturi, gal norėtum pasikeisti su juo kol žaisit lauke?"
Vaiko reakcija galėtu būti tokia:
A. "Ne aš noriu turėti savo tokią pat."
Supirkti visus žaislus parduotuvėse vis tiek nesugebėsite, nebent
Jūsų vyras yra multimilijonierius, todėl verta pabandyti dar kartelį
paveikti savo vaiką ir toliau girti svetimą žaislą. Jūsų tikslas
kad vaikas labai užsinorėtu to žaislo ir sutiktu tapti jo laikinu
savininku. Kaip? Tik apsikeičiant žaislais žinoma.
B. " Mano vis tiek geresnę."- atsakys Jums atžala. Ir puiku, reiškia vaikui kol kas pilnai užtenka savo žaislų, po kurio laiko jam vis tiek užsinorės kažko naujo. Tada galėsite pakartoti savo klausimą.
C. O jeigu mažylis pasakys:" tegu Jonas (Laura) man atiduoda savo žaislą, bet savo aš neatiduosiu. Tai mano!". Tada Jums teks pakeisti pasivaikščiojimo vieta ir išbraukti iš savo mažylio atminties viską apie ką jus taip gražiai kalbėjote, palaukti kurį laiką, o po to pakeisti taktiką, skatinti jo norą dalintis.
D. Gali atsitikti ir taip kad tuo metu kai jus visaip gyrėte kito vaiko žaislą, tas kitas pagalvotu kad ir tikrai pas ji nuostabiausia pasaulyje mašinytė, tuomet kam keistis. Tokiu atveju sveikiname Jus su neeiliniais aktoriniais sugebėjimais, tiesa dabar Jums teks aiškinti savo mažyliui kodėl tas kitas vaikas apsigalvojo keistis.
Jokiu būdu negalima atiminėti žaislo iš savo vaiko ir duoti jį kitam. Jūs galite pasiūlyti jam keistis, pasakyti savo pageidavimus šiuo klausimu, bet nesakykite kad jis savanaudis ar negeras. Pagaliau vaiko žaislas - tai jo nuosavybė, ir niekas neturi teisės imti, jeigu pats vaikas to nenori.
2 situacija
Jūsų vaikas vienas suvalgė visus šokoladinius saldainius. Į Jūsų visai pagrįstą klausimą :" O kodėl tu su niekuo nepasidalinai?" gaunate atsakymą :"Jis (ji) pati neužsinorėjo ''. Nors šalia esančio kito vaiko garsus verksmas rodo ką kitą. Į visus Jūsų prašymus, kad "negalima būti tokiam gobšam, visada reikia dalintis su kitais vaikais", vaikas prisiekinėja, kad daugiau taip nedarys ir mainais siūlo verkiančiam draugui pažaisti su saldainių popieriukais. Kitą dieną situacija kartojasi.
Pokalbiai - paskaitos apie tai "kaip blogai būti gobšu" ir pan. jaunesnio nei 5m. vaiką visai neveikia, nes to suprasti jis negali. Bet jeigu pabandysite paaiškinti naudojant vaizdinius, Jūs žymiai greičiau pasieksite norimą rezultatą. Koks gi vaizdinys vaikui artimas ir suprantamas? Žinoma paimtas iš pasakų. Tarkim Jūs paklausėte mažylį: "Kodėl tu pasiėmei 4 pyrago gabaliukus, o Laurai davei 2?" Jis visada suras protinga paaiškinimą, pav. :"Todėl kad aš jį labai mėgstu." Todėl vertėtų paklausti kitaip : "Kaip tavo manymu šį pyragą padalintu Pinokis? O kaip Karabasas - Barabasas?" Vaikas augantis sveikoje neuropsichologinėje terpėje save tapatins su Pinokiu, t.y su teigiamu personažu, ir žino kad teigiami personažai visada dalinasi.
Gali būti kad vaikas susitapatins su Karabasu, tuomet kažkas yra negerai, gali būti, kad vaikui pastoviai girdi, kad jis blogas ir gobšus. Jis jau prie to yra pripratęs todėl neigiamas personažas jam yra artimesnis nei Pinokis.
Kiekvienai gyvenimo situacijai galima surasti pasakos vaizdinį, todėl psichologai rekomenduoja skaityti vaikui daug ir įvairiu knygų, juose būtinai turi būti neigiami personažai, kad vaikas suprastu kas tai yra "blogai" ir teigiami, kas suprastu gėrio sąvoka.
Bet būkite atsargus! Naudodami vaizdinius kalbant apie gobšumą nesugalvokite imti juos iš Astrid Lindgren knygos apie Karlsoną, gyvenantį ant stogo. Ar jus įsivaizduojate, kaip šis "vyriškis pačiame jėgų žydėjime" padalintų pyragą? Bet juk niekam neateis į galvą pavadinti jį neigiamu personažu.
Be viso to atsiminkite, kad niekas taip neveikia vaiko, kaip matytas kiekvieną dieną tėvų pavyzdys. Jeigu mažylis mato kad Jums patinka dalintis arba dovanuoti ką nors kitiems, ankščiau ar vėliau jis pradės pamėgdžioti Jūs. Juk mažam žmogeliukui taip norisi būti panašiu į mamą ar tėtį.
Iš rusų kalbos vertė Iva
Šaltinis: www.nanya.ru