Kiškis švelnus, smėlis - iš grūdelių. Daiktų pažinimas liežuviu ir lūpomis yra gamtos užprogramuotas. Kiekvieno ką tik gimusio kūdikio geriausiai išsivystę jutimo organai - lūpos, liežuvis ir burna. Kai tik pajėgia pasiekti ir nulaikyti kokį daiktą, būtinai jį ragauja - nori ištirti. Štai susikaupęs čiulpia žaislinį laivelį ar lovelės kraštą, nes palietęs liežuviu supranta, kas tai. Tik paragavęs sužino, kad skudurinukas kiškis - minkštas ir švelnus, šaukštas - slidus ir šaltas, smėlis - iš smulkių dalelių, o plastikinis barškutis skiriasi nuo antytės, su kuria mažylis maudosi. Iki vienerių metų lūpos ir liežuvis mažyliui duoda daug patikimesnės informacijos apie jį supančius daiktus nei rankos ir dar gerai neišsivystęs regėjimas (jis galutinai susiformuoja maždaug šeštąjį mėnesį).
Ragavimas būtinas smegenims.
Liežuvyje esančios nervų galūnėlės ir šimtai skonio receptorių "registruoja" ir perduoda smegenims informaciją apie daiktų savybes. Tai, kad mažylis nepaliauja ragauti vis naujų daiktų, labai svarbu jo raidai. Kuo smegenys gauna daugiau ir įvairesnės informacijos, tuo turtingesnis mažylio pasaulis. Todėl neleisdami jam saugių daiktų kišti į burną tiesiog slopinsime pažinimo alkį.
Ar nepasigaus ligos?
Pradėjęs vaikščioti mažylis toliau viską smalsiai tyrinėja. Tik dabar jau gali pats pasiimti, ko įsigeidžia. Mamai tai kelia baimę. Net lauke mažylis gali tęsti savo tyrinėjimus ir pakėlęs nuo žemės įdomų radinį susikišti į burną. Mama iš karto įsivaizduoja, kaip jo plaučius apninka tuberkuliozės bacilos ar mažojo organizme "įsitaiso" kitokių bakterijų. Skubame nuraminti - nedidelės mikrobų "normos" vaikui tiesiog būtinos.
Organizmas turi pažinti daugelį bakterijų, kad įgytų imunitetą. Žinoma, kramtomoji guma nuo grindų - ne pati geriausia "vakcina". Tačiau neverta mamai nuolat baimintis, nes mažojo organizmas tikrai susidoros su paprastomis "naminėmis" bakterijomis. Tikrai nereikia dėl mažylio dezinfekuoti visų pakampių pačiais stipriausiais valikliais. Pakaks, kad namuose laikysitės elementarios švaros.
Šaltinis: "Mažylis", 2002, Nr.12