Nuo pat pirmos dienos mokykloje vaiko stuburas patiria didesnį nei anksčiau krūvį. Be specialių profilaktikos priemonių, tai yra elementarių taisyklių, neapsieisite, antraip sugadinta mokinuko laikysena garantuota. Ar žinote, kaip teisingai turi sėdėti mokinukas, ruošdamas pamokas? Kaip turi būti įrengta jo darbo vieta? Įprotis sėdėti tiesiai ir taisyklingai, minimaliai apkraunant savo stuburą, yra toks pats būtinas ir naudingas, kaip ir dantų valymas!

Išmokykite vaiką sėdėti tiesiai, tvirtai remiantis abiem kojomis į žemę; krūtinė turi prisiglausti prie pat stalo krašto, ties „saulės rezginiu“. Pasirūpinkite puikiu apšvietimu. Sąsiuvinis turi būti pasuktas maždaug 30° kampu, kad rašydamas mažylis nesuktų liemens. Galva virš sąsiuvinio turi būti palinkusi kuo mažiau. Galima laisva ranka paremti smakrą, tačiau galva ir liemuo neturi pasisukti šonu.

Kartas nuo karto vaikui reikia šiek tiek pakeisti sėdėjimo pozą (bet laikysena turi išlikti taisyklinga). Kas 30-45 min vaikui būtina atsistoti ir 5-10 minučių pajudėti.

Stebėkite, kad neatsirastų įprotis sėdint susikelti koją ant kojos, laisvą ranką nuleisti nuo stalo žemyn arba sėdėti pasisukus šonu į stalą.

Po pamokų mokinukas turėtų pailsėti, geriausia – valandą pagulėti ant lygios lovos, pasidėjus galvytę ant neaukštos (geriausia ortopedinės) pagalvėlės. Taip išsaugomi normalūs fiziologiniai stuburo išlinkiai, pailsi ir atsipalaiduoja raumenys. Mokykite gulėti ant nugaros, arba ant šono, o ne ant pilvo. Skaityti lovoje galima, tačiau atsargiai! Būtinas geras apšvietimas, taisyklinga poza, kuri išlaiko natūralius fiziologinius išlinkimus (pusiau gulomis ant didelės kietos pagalvės, pasikišus nedidelį ritinėlį po pusiauju). Knyga turi būti pakankamai nutolusi nuo akių o rankos remtis į kažką, kad neapkrautų stuburo kaklo srityje.

Negalima nešioti mokyklinio krepšio ant vieno peties, arba laikyti vienoje rankoje, nors jis ir lengvas. Tuomet vienas petys nuolat būna aukščiau už kitą. Geriausia nupirkti mokinukui kuprinę, arba krepšį, kurio ilgą rankeną galima persimesti per kaklą ant šono.

Per dieną vaikas turėtų aktyviai judėti bent 20-30 min, pasportuoti. Patys naudingiausi stuburui užsiėmimai – plaukiojimas ir šokiai.

Savaime taisyklinga laikysena susiformuoja gana retais atvejais. Dažniausiai tai sudėtinga užduotis ne tiek pačiam mokinukui, kiek jo tėvams. Vaikui reikia nuolatinės kontrolės ir, žinoma, motyvacijos. O kokį metodą pasirinksite (įkalbinėjimus, premijas ar baudas) – nuspręskite patys. Svarbiausia, kad vaiko sveikata susirūpintumėte iš anksto, o ne tada, kai gydytojas paskelbs diagnozę: „netaisyklinga laikysena“...


Šaltinis: kindermassage.ru