Tik pamanykit, jūsų mažylis – jau pirmokas! Nerūpestinga vaikystė taip greit baigėsi. Jūsų vaikas pradeda naują gyvenimo etapą, kuriam turite pasiruošti kartu. Norėtume papasakoti Jums apie pačius charakteringiausius sunkumus, su kuriais susiduria pirmokėliai. Ikimokyklinukų apklausos tyrimas parodė, kad iš visų įmanomų baimių, labiausiai vaikus kamuoja mirties, tamsos ir mokyklos baimė.


Iš socialinės, o ne biologinės srities baimių lyderė - mokyklos baimė, aplenkusi net karo, plėšikų ir kt. baimes. Todėl nepaprastai svarbu psichologiškai paruošti vaiką mokyklai. Susipažinęs su mokytojų reikalavimais bei disciplinos taisyklėmis,  pirmokas dar susiduria su jam neįprasta bendravimo terpe, kurioje privalo bendrauti su visa grupe vaikų. Turbūt neįmanoma visiškai nebijoti, tačiau galima sušvelninti šią problemą.

Būtų labai gerai, jei vaikas iš anksto susipažintų su mokyklos aplinka. Kai kuriose mokyklose organizuojami parengiamieji kursai ikimokyklinukams. Lankydami parengiamuosius užsiėmimus, būsimi pirmokai palaipsniui „įsilieja“ į mokyklinį gyvenimą, mokykla nebeatrodo „baisi“, nes yra jau pažįstama.
 
Ne visi mažyliai turi galimybę pasiruošti mokyklai tokiu būdu. Kas, jei vaikui nepavyksta iškart įsilieti į mokyklos bendruomenę ir jis nejaučia psichologinio komforto? Kas, jei po keleto praleistų mokykloje dienų vaikas ašaroja rytais ir prašo palikti jį namuose, sako, kad prastai jaučiasi, arba pareiškia, kad niekada nebeis į mokyklą, nes ten visi pikti, mokytojai nekreipia į jį dėmesio ir t.t.? Greičiausiai, vaiko baimės yra kiek perdėtos ir šis elgesys yra streso išraiška. Reikia išsiaiškinti, kas būtent traumuota vaiką, kodėl adaptacijos procesas jam toks skausmingas.

Adaptacijos periodas gali tęstis nuo 2-3 savaičių iki pusmečio. Tai priklauso nuo daugelio faktorių: individualių asmenybės savybių, gebėjimo bendrauti su aplinkiniais, mokymo programos sudėtingumo ir vaiko pasirengimo mokyklai lygio. Ne mažiau svarbus ir artimųjų palaikymas.

Kas rodo, jog adaptacija vyksta sėkmingai?

Pirmiausiai, vaiko pasitenkinimas mokymo procesu. Jis pasakoja, kaip jam patinka mokykloje, nejaučia jokių baimių. Kitas ženklas – lengvai  įveikia mokymo programą. Jei tai įprasta mokykla, dirbanti pagal bendrąją programą, o vaikui sunku mokytis, jį reikia palaikyti, negalima kritikuoti dėl atsilikimo ir nereikia lyginti su kitais klasiokais. Visi vaikai skirtingi. Labai svarbu nuo pat pradžių skatinti pirmoką pasitikėti savimi ir sėkme, neleisti jam nukabinti nosies, antraip teks sunkiai ir ilgai kovoti su apatija.

Dar vienas ženklas, jog adaptacija vyksta sėkmingai – savarankiškumas, atliekant užduotis. Gerai, jei vaikas kreipiasi į suaugusius pagalbos tik po to, kai pats jau pamėgino įveikti užduotį savarankiškai. Neretai tėveliai patys persistengia, mėgindami „padėti“ mokinukui, o tai sukelia visiškai priešingą efektą. Mokinys įpranta bendradarbiauti ruošdamas pamokas ir nebenori mokytis vienas. Vertėtų iškart nubrėžti aiškias pagalbos ribas, palaipsniui pagalbos turėtų mažėti.

Svarbiausias sėkmingos adaptacijos ženklas, rodantis, kad vaikas jau įsiliejo į mokyklos bendruomenę, – pasitenkinimas tarpusavio santykiais su klasiokais bei mokytojais. Neretai tėvai pyksta ant vaiko, kad šis per vėlai grįžta iš mokyklos, kad jam dažnai „be reikalo“ skambinėja klasiokai. Nepamirškite, kad šiuo periodu aktyviai užmezgami kontaktai, mėginama atrasti savo vietą bendraamžių terpėje, mokomasi bendradarbiauti.

Pirmasis mokytojas/-a – labai svarbus žmogus visos jūsų šeimos gyvenime. Gerai, jei nuo pat pradžių užsimezga šiltas kontaktas. Įsiklausykite į mokytojo patarimus. Bet koks jūsų dalyvavimas mokyklos gyvenime bus tik į naudą jūsų vaikui.

Ne mažiau svarbus adaptacijos mokykloje faktorius – suolo draugas. Pasidomėkite, kokie tarp jų užsimezgė santykiai. O gal jūsų mažylis trukdo kažkam per pamokas? Neišsigąskite, vaikai dar neįsisavino jiems neįprastų elgesio mokykloje normų. Jiems kol kas dar labai sunku ramiai nusėdėti visą pamoką. Kalbėkite su savo vaiku, kaip svarbu gerbti kitą, šalia dirbantį žmogų. Būtinai pagirkite vaiką, jei jis stengiasi padėti kietiems.

Linkime sėkmingos adaptacijos ir gerų mokslo metų!

 
Šaltinis: uaua.info