{mosimage} Dauguma vaikų į darželį iškeliauja rudenį. Vasarą nesinori sukti galvos, kas bus rugsėjį, tačiau įžvalgesni tėvai galėtų daug nuveikti per tuos laisvus mėnesius.
Geriausias laikas išleisti į darželį
Kada vesti vaiką į darželį (2, 3 ar 4 metų), gali nuspręsti tik tėvai, nes kiekviena šeima tokiems pasvarstymams turi savų priežasčių. Daugiau nei 4-5 kartus per metus sergančio mažylio geriau neskubėti vesti į darželį, palaukti, kol sustiprės.
Nors daugelio vaikų asmenybė dar prieš darželį būna beveik susiformavusi, tačiau bendravimas kolektyve dar iki mokyklos leidžia pamatyti silpnąsias auklėjimo vietas ir jas pakoreguoti. Pastebėta, kad vaikai, lankę darželį, lengviau ir greičiau prisitaiko prie mokyklos tvarkos. Jiems geriau sekasi mokytis, turi daugiau draugų, mažiau konfliktiški, rečiau serga.
Kaip pasirinkti darželį
Dažniausiai norisi vaiką vesti į tą darželį, kuris arčiausiai namų. Tai ne tik patogu, bet ir sutaupo laiko, padeda išvengti grūsties transporte, kontakto su jame esančiais sergančiais asmenimis. Tačiau ne mažiau svarbi ir atmosfera darželyje, vadinamoji ,,darželio dvasia". Jei įmanoma, pasikalbėkite su kitų vaikų tėvais, surinkite kuo daugiau informacijos apie tą darželį.
Kaip pasiruošti darželiui
Kad vaikas lengviau priprastų prie darželio, maždaug 2-6 mėnesius (priklausomai nuo vaiko sveikatos ir fizinio išsivystymo) jį tam ruoškite.
Vaikų kolektyvą gali lankyti tik sveiki, normaliai fiziškai ir psichiškai išsivystę, pagal amžių paskiepyti vaikai. Todėl, prieš išleisdami vaiką į darželį, kreipkitės į vaikų polikliniką. Padarykite gydytojo nurodytus tyrimus. Jei pediatras patars, tegul vaiką apžiūri ir kiti specialistai. Jeigu reikia, išgydykite dantis, išoperuokite adenoidus. Išleidžiamas į kolektyvą vaikas turi būti paskiepytas prieš 1,5-2 mėnesius. Jeigu paskiepysite vėliau, padarysite klaidą, nes vaikui jaudinantis, prisitaikant prie naujų sąlygų, sunkiau susidarys imunitetas ligai, nuo kurios vaikas buvo skiepytas. Jei vaikutis ligotas ir lepios sveikatos, jo paruošimas darželiui dar labiau užtruks. Kartais gydymui ir organizmo stiprinimui tenka skirti net pusę metų.
Vasaros pamokėlės
Ar gerai vaikas pasijaus darželyje, daug priklauso nuo jo mokėjimo bendrauti. Todėl:
- skatinkite norą bendrauti su kitais vaikais;
- kai būnate kieme, svečiuose, nesikiškite į jo bendravimą su kitais vaikais;
- tarp vaikų kilus konfliktui, nepulkite jo spręsti, o leiskite išsiaiškinti patiems vaikams;
- išmokykite vaiką mažiau skųstis, bet ir neatsakyti į skriaudą agresija;
mokykite vaiką mažiau peštis dėl žaislų, neatiminėti jų iš kitų vaikų, savo žaislu dalintis;
- vaikui girdint neaptarinėkite visokių darželio blogybių, pavyzdžiui: ,,Mūsų vargšiukas eis į tą baisų darželį, tikriausiai sirgs, verks".
- kartokite, kad darželyje būtina laikytis bendros tvarkos: kai visi valgo - reikia valgyti, tuo pačiu laiku visiems miegoti, plautis rankutes.
Prisitaikymo (adaptacijos) sunkumai
Vaikui pradėti eiti į darželį, kaip mums - keisti darbą, bandyti adaptuotis naujame kolektyve. Staigiai pasikeitus aplinkai, vaiko nervų sistema reaguoja greitai ir jautriai. Pirmomis dienomis gali sumažėti, o kartais visai dingti apetitas. Dažnai vaikai pradeda blogiau valgyti ir namie, pablogėja nuotaika, jie pasidaro baikštūs, uždari, mažiau aktyvūs, nenori žaisti, be priežasties verkia, nenori išeiti iš namų, o prie darželio nepaleidžia mamos. Vaikas gali pradėti viską neigti, atsisako nusirengti arba, atvirkščiai, apsirengti, tampa nervingas, irzlus, sunkiai užmiega. Miega negiliai, naktį šoka iš miego, verkia, šneka - išgyvena dienos įspūdžius. Yra vaikų, kuriems vakarais truputį pakyla temperatūra, kartais atsiranda bėrimų, sutrinka žarnyno veikla (pradeda dažniau šlapintis, nesiprašo ant puoduko), mažėja kūno masė. Taip vaikas praranda atsparumą ligoms. Neretai pabuvęs kolektyve savaitę ar dvi, vaikas suserga.
Kodėl sunkiai pripranta
Prisitaikymas prie naujų sąlygų trunka įvairiai - savaitę, o kartais net kelis mėnesius. Šis laikas priklauso nuo vaiko psichinio ir fizinio išsivystymo, amžiaus ir daugelio kitų individualių jo savybių. Dėl to vieni vaikai adaptacijos laikotarpį išgyvena sunkiau, kiti - lengviau. Prie naujų sąlygų sunkiai prisitaiko tie vaikai, kurie namie buvo lepinami ir auginami be jokios dienotvarkės, gyveno šiltuose, mažai vėdinamuose kambariuose, nebuvo grūdinami, kuriems viskas buvo leidžiama.
Po dviejų savaičių susirgo
Jeigu vaikas, pradėjęs lankyti darželį, susirgo, neišsigąskite. Galbūt jis susirgo dėl to, kad labiau jaudinasi, kad susitiko su sergančiu vaiku. Neleiskite vaiko į darželį tuoj po ligos. Turi praeiti mažiausiai 2-3 savaitės, kad vaikas sustiprėtų.
Pasitaiko, kad iš vakaro vaikas turi temperatūros, sloguoja, ir tėvai vakare kreipiasi į polikliniką arba net iškviečia "greitąją", o rytą temperatūrai nukritus, jau atveda vaiką į darželį. Toks vaikas ne tik kenčia pats, nes neturi jėgų prisitaikyti prie kolektyvo reikalavimų, bet ir kitiems vaikams yra ligos užkrato šaltinis. Nenuostabu, kad po 2-3 dienų toje grupėje keli vaikai ima sloguoti, jiems pakyla temperatūra. Taip plinta užkrečiamosios ligos. Ypač pavojingi grupei vaikai, kuriems naktį arba poilsio dienomis būna laisvi viduriai, o tėvai atveda į darželį, neįspėja auklėtojos. Atsiranda rizika, kad žarnyno infekcine liga gali užsikrėsti artimiausi vaiko draugai.
Vakare, naktį ar poilsio dienomis sunegalavusio vaiko, nepriklausomai nuo negalavimo pobūdžio, vesti į kolektyvą nedera, būtina pasikonsultuoti su vaiko gydytoju.
Kaip palengvinti adaptaciją
Ruošdamiesi pirmą kartą vesti mažylį į darželį, pasiteiraukite, kiek tuo pačiu metu bus priimta naujokų. Jeigu tą pačią savaitę į grupę bus priimama daugiau negu 2-3 vaikai, lukterkite savaitę kitą. Personalas naujokams gali skirti daugiau dėmesio tik tada, kai grupėje jų nedaug.
Adaptacijos periodą vaikui palengvinsite, jei pasinaudosite šiais patarimais:
- Kelias dienas pasiimkite vaiką tuoj po pietų (prieš dienos miegą).
- Pamažu, kas savaitę, jį pasiimkite vis vėliau.
- Poilsio dienomis laikykitės darželio dienotvarkės.
- Poilsio dienomis vaiką maitinkite tais patiekalais, kurių jis savaitę negavo darželyje.
- Rytais į darželį kasdien atveskite tuo pačiu laiku.
- Vaiką visuomet pasiimkite jam pažadėtu, geriausia - visada tuo pačiu laiku.
Pasiimdami iš darželio neužmirškite pasiteirauti, kaip jis elgėsi, kaip pripranta prie naujos aplinkos, paklauskite auklėtojos, ką daryti, kad vaikui būtų lengviau.
Tėvų klaidos
Prikėlę anksti rytą, neskubėkite vaiko valgydinti, nes jis blogai valgys. Be to, namie pavalgydintas vaikas darželyje atsisakys valgyti, išdykaus ir trukdys dirbti šeimininkei ir auklėtojai, pavalgyti kitiems vaikams. Jeigu namie mažyliss labai nori valgyti, duokite jam truputį pieno, sulčių ar arbatos ir nesaldžios bandelės dalį. Rytą neduokite saldžių patiekalų, neleiskite į vaikų įstaigą neštis jokio valgio.
Vaikui girdint, negvildenkite klausimų "Kaip jį ten maitins?", "Kaip jis pats apsirengs?", "Ar miegos?" ir panašių. Niekad vaikui nesakykite: "Jeigu neklausysi, atiduosiu į darželį".
Gerų, sveikų darželio metų!
Šaltinis: Mamos žurnalas, 2003 m. Nr. 7