{mosimage} Sveikatos požiūriu būti vaiku tikrai “sveika” - vaikų imuninė sistema po ligos labai greitai atsinaujina, vaikai lengviau negu suaugusieji pakelia nusižengimus gyvenimo būdui. Tačiau tai nereiškia, kad galima nuolaidžiauti netinkamiems vaikų įpročiams. Kuo anksčiau vaikai išmoks sveikai maitintis, supras mankštos, miego, kūno priežiūros svarbą, tuo sveikiau jie gyvens ateityje.

Suaugusiųjų sveikos mitybos principai – vaikams

Dauguma suaugusiųjų sveikatos principų tinka ir vaikams. Tinkama vaikų dieta yra tokia, kurioje daug vaisių ir daržovių, nemaltų grūdų, daug augalinių baltymų turinčių pupelių ir kitų ankštinių kultūrų, liesos mėsos, žuvies ir paukštienos, mažai cukraus ir druskos. Valgant daug cukraus ir riebalų slopinama imuninė sistema, ir vaikas lengviau suserga.

Dauguma tėvų skundžiasi, kad vaikai nenori valgyti sveiko maisto. Visa paslaptis, kad prie tokio maisto reikia pratinti kuo anksčiau. Jei jūs bandysite pakeisti vyresnių vaikų mitybos įpročius, bus sunku tai padaryti. Gali pavykti, jeigu dietą keisite pamažu, pavyzdžiui, pereisite nuo įprasto džemo prie nesaldžių vaisių. Pamėginkite pratinti prie sveiko maisto pridėdami jo į vaiko mėgstamus patiekalus.

Fizinio aktyvumo nauda

Kaip ir suaugusiesiems, vaikams labai svarbu fizinis aktyvumas. Laimė, vaikams tai nesukelia problemų. Jei vaikas mėgsta žaisti lauke, važinėtis dviračiu, - viskas gerai. Bet pastaruoju metu vaikai tampa mažiau judrūs. Televizija, kompiuteriniai žaidimai atima iš jūsų vaiko gryną orą ir vitaminą D, pasigaminantį būnant saulėje.

Blogas pavyzdys nepadės

Mūsų pačių gyvensenos įpročiai taip pat veikia vaikus. Rūkoma cigaretė, cigaras ar pypkė ne tik parodo tam tikrą elgsenos modelį, bet ir kenkia atžalai. Įrodyta, kad pasyvus rūkymas provokuoja ligų išsivystymą. Rūkančiųjų vaikai yra labiau linkę sirgti kvėpavimo takų, ausų infekcinės kilmės uždegimais ir apskritai - įvairiomis ligomis serga daug dažniau.

Vitaminų ir mikroelementų papildų svarba

Per šaltąjį sezoną arba kai mokykloje ar darželyje yra neįprastas ligų protrūkis, duokite vaikui vitaminų ir mikroelementų papildų. Oro sąlygos, buvimas kambaryje ir nuolatinė kova su bakterijomis gali pasunkinti jūsų vaiko maisto pasisavinimą. Atėjus gripo ir peršalimo ligų metui, galima taip pat duoti (nors nesiūloma reguliariai) profilaktinėmis dozėmis ežiuolės. Laikykitės dozavimo nurodymų ir duokite šios vaistažolės vaikams 10 dienų, darydami 5 dienų pertrauką. Šių atsargumo priemonių taip pat reikia imtis, kai serga ir vaiką gali užkrėsti kiti šeimos nariai.

Net tada, kai viską darote teisingai, jūsų vaikas gali susirgti. Kai taip atsitinka, pats svarbiausias gydymas - daug miego ir poilsio. Tuo metu vaikams labiausiai reikia mylinčių tėvų priežiūros. Jūsų vaiko pasveikimas smarkiai priklauso nuo to, kaip jis jaučiasi.

Būdami namie su sergančiu vaiku, jūs visada puikiai žinosite, ką jis valgo, geria, kaip jaučiasi:

  • Padėkite vaikui vengti cukraus (jis susilpnina vaiko gynybos sistemą) ir duokite daug skysčių, geriau vandens ir daržovių sultinio.
  • Jei vaikas geria tik vaisių sulčių, praskieskite per pusę su vandeniu. Natūralus vaisių sulčių cukrus gali sumažinti vaiko imunitetą.

Augaliniai vaistai – ir nauda, ir pavojus

Yra daug įvairių augalinės kilmės vaistų, kurių galima vartoti atsižvelgiant į vaiko ligos simptomus. Svogūnas yra klasikinė priemonė nuo slogos ir ją labai lengva panaudoti. Ežiuolių ir auksašaknių preparatai stimuliuoja imuninę sistemą ir naikina mikrobus. Ežiuolės preparatai vartotini ne tik gydymui, bet ir profilaktikai, tai ypač aktualu darželį ar mokyklą lankantiems vaikams. Dabar vaistinėse yra įvairių imunitetą stiprinančių ežiuolės preparatų, kurie nėra brangūs,todėl galima patarti dažniau vartoti. Šie preparatai paruošti iš augalinės žaliavos, išaugintos šiltesnio klimato kraštuose.

Kūdikiai. Vaikams iki 2 metų tėvai turi vengti duoti bet kokių vaistų nepasitarę su gydytoju ar natūralaus gydymo specialistu. Jei jūs dar žindote, išgerkite vaistų pati, ir kūdikis gaus naudos iš šių vaistų per jūsų pieną. Jei jūs nesate tikra, ar vaistažolė arba kita priemonė saugi žindant, paklauskite savo gydytojo. Kai kurie priedai, pavyzdžiui, vitaminas B6, slopina laktaciją.

Dozė. Daugumos gamtinių vaistų, skiriamų suaugusiesiems nuo slogos, galima duoti ir vaikams. Svarbiausias skirtumas - dozė. Bendra taisyklė tokia: ikimokyklinio amžiaus vaikai turi gauti ¼ suaugusiojo dozės, 6-12 metų vaikai gali gerti ½, o paaugliai iki 17 metų – ¾ suaugusiojo dozės. Šie nurodymai tinka vaistažolėms, vitaminams, mineralams ir kitiems priedams.

Skonis. Homeopatiniai vaistai idealiai tinka ir labai mažiems vaikams, nes tabletės ar skystis yra saldūs, juos vaikai lengvai geria. Pastebėta, kad vaikai nelinkę klausinėti apie vaistus. Jie tiesiog geria, ką jiems duoda mama ar tėtis. Vis tik jei vaikui nepatinka jų skonis, įdėkite reikalingų vaistų vaikui į maistą, sultis ar į nesaldų džemą.

Forma. Kai kurios vaistažolės yra piliulių formos. Jei jūsų vaikas jau paaugęs ir moka nuryti kapsules, jokių problemų nekils.

Spiritas. Jei tinktūroje ar sirupe yra spirito, tokios priemonės vaikams neduokite.

Vandens procedūros

Yra ir kitų kovos su sloga ar gripu būdų:

  • Eukalipto aliejaus garai ar karšta vonia išplės kvėpavimo takus ir palengvins kvėpavimą.
  • Karšta vonia pagerins vaiko miegą.
  • Nuo gerklės skausmo padeda skalavimai karštu vandeniu su druska ir cinku, kurio pasigaminsite sutrynę tabletę ar kapsulę.
  • Jei vaikas moka, gerklę skalaukite kiek galima dažniau, nes cinkas naikina gerklėje esančius virusus.

Kaip elgtis slogos ir gripo sezono metu

Jei vaikas lanko mokyklą ar darželį, tikimybė jam susirgti labai padidėja. Stenkitės, kad vaikas gautų tinkamą maistą, būtų fiziškai aktyvus ir gerai išsimiegotų.

  • Atostogos, Kalėdos, Naujieji metai - gausių teigiamų įspūdžių metas. Stebėkite savo vaiką šiuo metu. Jam lengva pervargti.
  • Dažniausiai žiemą ir vaikai daugiau laiko praleidžia namuose. Stenkitės, kad vaikas žaistų aktyvius žaidimus, lankytų plaukimo baseiną, kultivuotų žiemos sportą. Jei leidžia oras, vaikas turi išeiti į lauką nors 15 minučių.
  • Kai serga šeimos nariai, tikimybė susirgti vaikui daug didesnė. Kiek galima labiau izoliuokite vaikus nuo sergančiųjų.
  • Jei vaikas sveiksta po slogos, gripo ar kitos ligos, nesumažinkite jam skiriamo dėmesio. Prižiūrėkite jo dietą ir fizinį aktyvumą mažiausiai dvi savaites po ligos, savaitę ar dvi duokite jam vitamino C ir mažomis, palaikomosiomis dozėmis vaistažolių arbatos. Jei tai nepadeda vaikui pasveikti, nuveskite jį pas gydytoją.

Šaltinis: žurnalas "Sveikas žmogus"
www.medicine.lt