{mosimage}Paukščių gripą, apie kurį pastaruoju metu sulaukiame vis daugiau nerimą keliančių žinių, sukelia tam tikri virusai. Greičiausiai nuo jų užsikrečia vištos ir kalakutai, tačiau net ir sergančių paukščių tinkamai apdorotą mėsą galima valgyti. Agresyviausi paukščių gripo viruso tipai H5 ir H7 gali sukelti vadinamąjį paukščių marą. Paukščių gripu užsikrėtusios vištos ir kalakutai nugaišta praėjus 24-48 valandoms po užsikrėtimo.
Sergantys paukščiai būna apatiški. Vištos nededa kiaušinių, arba jie būna labai deformuoti. Padvesia 90-100 proc. visų užsikrėtusių vištų ir kalakutų.
Vandens paukščiai, tarp jų antys ir žąsys, yra atsparesni paukščių gripui, bet dėl šios priežasties gali išplatinti virusą. Sergantys sparnuočiai praranda pusiausvyrą, plaukioja ratais ar nelaiko galvos.
Tačiau galutinę paukščių gripo diagnozę nustatyti galima tik po specialių tyrimų, nes panašių simptomų turi ir kitos paukščių ligos bei apsinuodijimas.
Laboratoriniais tyrimais stengiamasi išsiaiškinti, ar paukščiai padvėsė nuo paukščių gripo H5 ir H7 tipo. Jei diagnozė pasitvirtina, nustatinėjama, ar susidurta su agresyviausiais virusų tipais, tokiais kaip žmogui pavojingas H5N1.
Maskvos srities sanitarijos gydytoja Olga Gavrilenko priminė, jog paukščių gripu užsikrėtusių sparnuočių mėsą valgyti galima, tačiau tik tinkamai termiškai apdorojus.
Anot jos, aukštesnėje nei 60 laipsnių Celsijaus temperatūroje "virusas žūsta ir nebekelia grėsmės žmogui".
"Taigi tinkamai paruoštą paukštieną galima valgyti. Gripu sergančių vištų padėti kiaušiniai taip pat nekenksmingi, nes virusas nesugeba prasiskverbti į jų vidų. Tačiau kilus bet kokiam įtarimui būtina juos taip pat atitinkamai apdoroti", - sakė gydytoja.
Tačiau Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia, jog gripu susirgusių paukščių mėsos valgyti ar naudoti jos produktus gamybai kategoriškai draudžiama.
Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo Petro Mačiulskio, nustačius paukščių gripą, visi toje vietoje laikomi naminiai paukščiai turi būti nedelsiant paskersti. Nugaišę arba paskersti naminiai paukščiai, visi jų kiaušiniai turi būti sunaikinti. Tokių užsikrėtusių gyvūnų mėsą ir kitus produktus tiekti į rinką draudžiama.
VMVT atstovas kategoriškai paneigė Rusijos žinių agentūros ITAR-TASS šį trečiadienį išplatintoje informacijoje vienos Maskvos srities sanitarijos gydytojos teiginį, kad ir sergančių paukščių tinkamai apdorotą mėsą galima valgyti.
P. Mačiulskis sako, kad Lietuvoje oficialiai nėra paukščių gripo užkrato, o priemonės, kurios taikomos dėl šios ligos, yra prevencinės. Tai reiškia, kad visus rinkoje esančius produktus, gautus iš sveikų paukščių pulkų, galima valgyti be jokių apribojimų ir baimės.
Beje, įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra. Paprastai šia liga žmonės užsikrečia tiesiogiai kontaktuodami su gyvais sergančiais paukščiais. Pietų Azijoje dėl šios ligos mirė 60 žmonių.
ELTA