Ar moteriai reikia su vyru aptarti kontracepcijos metodo pasirinkimą? O gal rinktis turi pati? Dar prieš keletą dešimtmečių tokių klausimų iš viso nekildavo, nes kontracepcijos aptarimas buvo tabu net ir artimiausiems žmonėms… Tačiau nuo tada prabėgo daug laiko ir situacija pasikeitė kardinaliai. Apsisaugojimo priemonių pilnos ne tik vaistinių lentynos, o visuomenė pagaliau suprato, kad kontracepcija – ne tik apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir būdas išvengti infekcijų.

Nepaisant naujų vėjų, apie 70% moterų vis dar gėdijasi aptarinėti apsisaugojimo būdus su savo partneriu. Kaip pasirengti tokiam „karštam“ pokalbiui su vyru? 

Pirma - turite suprasti, kad šis pokalbis yra tiesiogiai susijęs su jūsų pačios sveikata. O tai viena didžiausių gyvenimo vertybių. Pasirepetuokite priešais veidrodį, arba susirašykite pokalbio planelį (kad ir kaip juokingai tai skamba). Paaiškinkite partneriui, jog labai jaudinatės apie tai kalbėdama.

O antra, greičiausiai klystate manydama, kad jūsų partneris nieko nežino apie kontracepcijos metodus ir klausysis jūsų kaip kokio pranašo.
Gali būti, kad jis pirmas pradės pokalbį.  O kodėl ne? Gyvename informacinėje visuomenėje. Galbūt jis puikiai žino, jog yra hormoninių, nehormoninių ir tradicinių kontraceptinių priemonių bei metodų.

Daugelis moterų klysta manydamos, kad visi vyrai nemėgsta prezervatyvų, nes šie atseit trukdo spontaniškumui ir juslingumui. Pastaruoju metu išaugus susirgimų venerinėmis ligomis skaičiui šie mitai atsidūrė antrame plane. Subrendęs ir sąmoningas vyras greičiausiai pats nustebtų, jei moteris nepareikštų noro saugotis.

Prezervatyvai yra puiki priemonė neseniai pradėjusioms intymiai bendrauti poroms. Tačiau ilgą laiką reguliarų lytinį gyvenimą gyvenantys partneriai paprastai pasirenka kitus apsisaugojimo metodus.

Kad suprastų, ar partneriai gali rinktis kontraceptines tabletes – kaip vienintelį apsaugos būdą - moteris turi pasikonsultuoti su gydytoju-ginekologu, kuris ir nustatys, ar nėra kokių kontraindikacijų. Tik nepamirškite, jog kontraceptinės tabletės neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ar kitų lytiškai plintančių ligų, todėl iškyla dar ir pasitikėjimo partneriu klausimas.

Be prezervatyvų ir tablečių yra dar daugybė kitų kontracepcijos priemonių: diafragma, žiedas, pleistras, injekcijos, spiralė, spermicidiniai produktai, vaisingumo atpažinimu pagrįsti metodai.

Pagrindinis klausimas, kurį paprastai užduoda vyrai, aptarinėdami konkrečias priemones – ar tai nepakenks moters sveikatai ir ar ji galės vėliau pastoti ir pagimdyti sveiką kūdikį. Vis dar gyvuoja daugybė mitų apie kontracepciją ir žmonių baimė dėl savo palikuonių sveikatos yra labai natūrali.  Nereikia skubėti  visus išvardintus vaisto lapelyje šalutinius poveikius „pritaikyti sau“ arba įsivaizduoti, kad visi jie pasireiškia visoms kontraceptinę priemonę vartojančioms moterims. Nepageidaujamas šalutinis poveikis iš pradžių tiesiog gali kiek erzinti, bet jis nėra pavojingas sveikatai ir laikinas.

Pasitarus tarpusavyje ir su gydytoju-ginekologu, linkime išsirinkti patikimą apsaugos priemonę, kuri padės laiku išvengti nepageidaujamų pasekmių, barnių ir nemalonumų.

Dar daugiau informacijos bei supermamų sukauptos patirties rasite Supermama.lt forume „Kontraceptinės priemonės“