Tyrimas parodė, jog moterų sąmonėje apie gimdos kaklelio vėžį vis dar gyvi stereotipai. Pavyzdžiui, 21,3 proc. moterų mano, jog ši liga yra paveldima. Tik 13 proc. žino, jog ją sukelia virusas. 8,4 proc. mano, jog vėžį sukelia žaizdelės, o 4,6 proc. atsakė manantys, jog vėžį sukelia netinkama asmens higiena.
Tai, kad gimdos kaklelio vėžį sukelia greitai ir paprastai plintantis žmogaus papilomos virusas (ŽPV), nežino 68,4 proc. apklaustų moterų. 50,5 proc. moterų nežino, kaip ŽPV plinta.
"Moterų rūpestis savo sveikata priklauso nuo informacijos, kurią jos turi. Kovojant su tokiomis ligomis kaip gimdos kaklelio vėžys būtina vadovautis taisykle kuo daugiau informacijos, tuo geriau. Moteris, kuri suvokia problemos mastus, supras ir tai, jog būtina imtis priemonių, kad jai taip neatsitiktų", - sako Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos pirmininkė Esmeralda Kuliešytė.
Gimdos kaklelio vėžys yra viena dažniausiai moterims diagnozuojama vėžio rūšių, nuo kurios pasaulyje moteris miršta kas 2 minutės, Europoje kas 18 minučių. Tačiau net 44,7 proc. Lietuvos moterų teigia niekada nepagalvojusios, kad gali susirgti šia liga. 7,8 proc. moterų įsitikinę, jog joms ši liga negresia.
Nepaisant to, jog Lietuvoje yra didžiausias Europos Sąjungoje moterų mirštamumas nuo šios ligos, 15,3 proc. lietuvių moterų prisipažįsta nieko nežinančios ir nenorinčios žinoti apie šią ligą. Tai, jog informacijos turi pakankamai, nurodė tik 5,6 proc. lietuvių.
Sociologinis tyrimas patvirtino, jog viena iš priimtiniausių priemonių moterims sužinoti apie gimdos kaklelio vėžį yra žiniasklaida. Didžioji dalis (67,9 proc.) moterų, teigusių, jog yra girdėję, kad šią ligą sukelia ŽPV, nurodė tai sužinoję iš žiniasklaidos.
"Tai reiškia, jog gimdos kaklelio vėžio prevencijoje ir švietime ypatingai svarbus vaidmuo tenka žiniasklaidai. Todėl žiniasklaida turėtų dar aktyviau dalyvauti moterų informavimo procese", - sako E. Kuliešytė.
Atsakydamos į klausimą, kas labiausiai paskatintų naudoti tokias gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemones kaip vakcinacija, moterys nurodė, jog labiausiai skiepytis skatintų specialistų patarimas (71 proc.) ir prieinama vakcinos kaina (58,6 proc.).
Apie tyrimą
Reprezentatyvią Lietuvos moterų apklausą inicijavo Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija. Tyrimą spalio mėnesį atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų grupė "Spinter tyrimai". Moterų apklausoje dalyvavo 503 18-55 metų moterys iš didžiųjų Lietuvos miestų bei rajonų. Moterys apklaustos vykdant standartizuotą betarpišką interviu.
Šaltinis: BNS pranešimai spaudai