{mosimage}Fizinis vystymasis
Dauguma kūdikių šeštą mėnesį, mėgsta būti sodinami. Vaikui nepatinka gulėti ant nugaros, jis tapo smalsus, nori viską matyti, todėl iš visų jėgų stengiasi atsisėsti, vos tik jam kas nors paduoda ranką. Trumpai jis gali sėdėti be kitų pagalbos, priekyje pasirėmęs rankomis. Tačiau jis dar sėdi netiesiai, suriesta nugara. Vis dėlto nepamirškite, jog, kol vaikas nesėdi savarankiškai, tokioje padėtyje jis gali būti tik labai trumpai, nes jo raumenys dar labai silpni ir gali iškrypti stuburas.
Statomas kūdikis jau gana gerai perkelia kūno svorį ant kojų. Keliai vis dar sulenkti, vaikas "spyruokliuoja".
Skatinkite vaiką apsiversti nuo pilvuko ant nugaros ir atvirkščiai. Dauguma jau sugeba atlikti šiuos du judesius, bet kai kuriems tai būna sunkoka užduotis.
Kūdikis gali ilgai remtis ištiestomis rankomis. Jis pakelia visą krūtinės ląstą nuo paviršiaus, ant kurio guli, o kūno svorį laiko pilvas ir rankos. Jei taip gulinčiam kūdikiui jo akyčių lygyje parodysite patrauklų žaisliuką, ir priartinsite jį tiek, kad vaikutis galėtų pasiekti, mažylis kūno svorį perkels ant vienos rankos, o kitą rankytę pakels ir čiups žaislą. Tokioje padėtyje jis jau gali išlaikyti pusiausvyrą ilgiau nei dvi sekundes. O užsimanęs pasiekti kokį daiktą, gulintį priešais, kūdikis tiesia rankas jo link ir gali daryti "plaukiko" judesius, tik neįstengia pajudėti į priekį.
Šį mėnesį reikėtų kreipti ypatingą dėmesį į rankų judesių tobulėjimą. Mažylis jau yra pakankamai išlavėjęs. Aistringai pratinasi griebti žaisliukus, po to juos išmesti iš lovos ar maniežo. Jam patinka ir žaisti su jais, tuomet juokiasi ir linksmai guguoja žaisliukams. Apžiūrinėja paduotus daiktus, kiša juos į burną. Tai tarsi koks nenumaldomas potraukis, kuris, beje, neturi kelti tėvams jokio nerimo. Sugeba vienu metu išlaikyti du žaisliukus, po vieną kiekvienoje rankoje. Perima žaislą iš vienos rankos į kitą -
tai didesnio dėmesio vertas naujas įgūdis. Kartais tai padaryti "padeda" burna arba kita kūno dalis, o kartais jokios pagalbos neprireikia.
Psichinis ir socialinis vystymasis
Kūdikis pradeda skirti artimus žmones ir aplinkos daiktus. Jis džiūgauja, išvydęs savo tėvus arba plekšnoja delniuku savo paties atvaizdą veidrodyje, lyg norėdamas susipažinti. Į nepažįstamas situacijas ar svetimus žmones reaguoja iš pradžių baikščiai, nutaiso nepatiklią veido išraišką, bet po to šypsniu atsako į draugišką šnekinimą. Jis aiškiai išreiškia savo pasitenkinimą ir nepasitenkinimą.
Mažylis vis aktyviau domisi viskuo, kas jį supa. Akimis seka kambaryje judančius žmones. Galite paimti vaikutį ant rankų, rodyti jam pasaulį ir pasakoti apie kambarį, vonią, virtuvę, gėles ant palangės, paveikslus ant sienų. Kai mama triūsia virtuvėje, kūdikiui patinka ją stebėti. Dieną, kai mažylis nemiega, ilgam nepalikite jo vienišo lovelėje.
Pusės metų sulaukęs kūdikis, turi jautrią klausą ir yra labai pastabus. Girdėdamas abiem ausimis, jis jau geba tiksliai nustatyti, iš kurios pusės sklinda garsas, skiria malonius bei nemalonius garsus, jeigu jam kažkas itin patinka, jis nuščiūva ir klausosi. Padarykime tokį bandymą: tyloje, netoli kūdikio ausytės, sučežinkime sviestinį popierių, kurio jis iki tol nėra matęs. Vaikelis neabejodamas pasuks galvą į tą pusę, iš kur sklinda čežėjimas.
Kalbos raida
Vaikas "pasakoja" ir mokosi ištarti naujus garsų junginius. Kartais jam pavyksta ištarti kažką panašaus į "ma-ma" ar "te-te". Mažylis nenuilsdamas treniruoja savo balsą, kad galėtų vėliau išmokti kalbėti.
Kūdikis kartoja po kelis kartus iš eilės tą patį skiemenį, pvz., "gė-gė-gė", "da-da-da", "mem-mem-mem" ir panašiai. Kartais toje skiemenų virtinėje tam tikri skiemenys ištariami skirtingu tonu ir garsumu; tokiu būdu susidaro ritmiška garsų seka. Tai pati gražiausia melodija jauniems tėveliams...
Šio amžiaus kūdikiai jau taria daugumą balsių ir priebalsių, iš kurių dominuoja: g, r, u, m, n. Bet pasitaiko ir mažylių tylenių, kurie neguguoja tiek daug, kiek kiti bendraamžiai. Nereikia dėl to jaudintis. Tačiau verta atminti, kad su mažyliu, taip pat ir tyleniu, reikia kuo daugiau kalbėti. Netgi jei jis retai kada atsiliepia į mūsų kalbinimą.
SuperMama.lt forumo dalyvių mažyliai
{mosimage} {mosimage} {mosimage}