{mosimage}Fizinis vystymasis

1 mėn. kūdikis sugeba reflektyviai griebti. Jei  mamytė ar tėvelis duoda  savo  pirštą,  gan stipriai suspaudžia jį delniuku. Taigi ta mažytė beginklė būtybė sugeba  gerokai  daugiau,   nei mums atrodo...

Paklusdamas įgimtam refleksui, jis bando "šliaužti" atsispirdamas kojytėmis. Jei vertikaliai laikomą kūdikį statysime ant padų, tai jo kojos tiesis. Dažnai kartu bando išsitiesti ir liemuo, ir sprandas, tad ir galvą kūdikis trumpam pakelia. Ši reakcija dar automatinė, kaip ir daugybė kitų mažo kūdikėlio judesių.

1 mėnesio kūdikis, paguldytas ant pilvo, gali trumpam pakelti galvą, pasukti į šoną ir paguldyti, kad nosytė kvėpuotų. Pasukdamas galvą jis ieško šviesos. Po kelių savaičių jis jau galės keliolika sekundžių išlaikyti veidą atsuktą į priekį.

 Jo mėgstamiausia poza dar panaši į tą, kokia būdavo motinos įsčiose: rankytės ir kojytės suriestos, pritrauktos prie kūno, pirštai suspausti į kumščius. Spardymosi judesiai yra nesąmoningi, simetriški ir staigūs.

Sodinamo kūdikio galva knapteli į priekį. Jei jo liemenį prilaikysite, vaikas jau įstengs palenktą galvytę trumpai (1-2 sekundes) kilstelėti. Tačiau nereikia šio "pratimo" kasdien kartoti, nes kūdikiui šitaip nepatogiai sėdint sunku kvėpuoti.

Jei laikysime raudoną barškutį kūdikiui prieš akis, maždaug 20 centimetrų atstumu nuo veido, tai jo žvilgsnis nukryps į barškutį. Kai vaikas į ką nors žiūri nenuleisdamas akių, jis fiksuoja žvilgsnį. Tai sugeba daugelis naujagimių, bet tik keletą akimirkų. Norėdami įsitikinti, jog kūdikis moka fiksuoti žvilgsnį, barškutį labai iš lėto vedžiokite į vieną ir į kitą pusę. Jei vaikutis sekioja žaislą akimis, pasukdamas jas iki 45 laipsnių į šoną nuo vidurinės padėties, galima neabejoti, kad jis regi ir suvokia ne tik šviesą ir tamsą. Šis bandymas retai kada pavyksta iš pirmo karto. Dažniausiai tenka jį ne sykį kantriai kartoti.

Psichinis ir socialinis vystymasis

Vieno mėnesio kūdikis atskiria judančius daiktus, kurie yra nutolę nuo jo akių per 30 cm. Jis yra "toliaregis", todėl geriau įžiūri mamą ne palinkusią virš kūdikio, o pusės  metro atstumu. Geriausiai mato raudoną spalvą. Staiga įžiebta ryški šviesa mažylį išgąsdina, reaguoja mirksėdamas, suraukdamas kaktą, pravirkdamas, arba sulaiko judesius ir nutyla.

Savo stipriausius emocinius įspūdžius vaikas patiria per odos sąlytį: šiltas prisiglaudimas prie motinos, kai jį žindo krūtimi, ar mylavimas ir glostymas, kai geria iš buteliuko, švelnūs prisilietimai maudant ir vystant, suteikia jam malonaus saugumo jausmą. Kartais jo veidukas nušvinta pirmąja šypsena, tačiau tai tik refleksas. Vaikutis žvelgia mamai į veidą, šiltą odos sąlytį papildo meilus akių kontaktas. Šią harmoningo bendravimo valandėlę motina turėtų priklausyti tik kūdikėliui - tegu nedrįsta niekas jų trukdyti.
 
Sveikas kūdikis nurimsta vos paimtas ant rankų, supamas arba meiliai kalbinamas. Tik jeigu jį vargina stiprūs nemalonūs dirgikliai (alkis, diegliai, liga ar pan.), nepavyksta jo šitaip nuraminti.

Supermama.lt forumo dalyvių mažyliai

{mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage}