Organizmui ūmiai sureagavus į vabzdžių įkandimą medikai pataria iškart suvartoti 20-25 lašus kordiamino ir gerti kuo daugiau skysčių.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro gydytojos Mildos Žygutienės teigimu, pastarosios priemonės veiksmingos tuomet, kai įgėlus bitei ar širšei pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, prasideda traukuliai, o greitai į medikus kreiptis neįmanoma.
Šilti ir drėgni orai kraujasiurbiams palankiausi. Todėl vykstantiems į gamtą patariama vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių drabužių, nes šviesūs ir vienspalviai vabzdžiams ne tokie patrauklūs.
Po vabzdžių sukandimo niežtinčią, skaudančią ar patinusią vietą M. Žygutienė pataria tepti acto tirpalu, citrinos sultimis, sutrintu pelynu, gysločiu ar svogūnų košele. Taip pat ją galima iki 15 minučių pašaldyti ledu, įsuktu į audinį.
Pastebėjus bėrimus, kvėpavimo ar rijimo sutrikimus, galvos svaigimą ar kitus negalavimams, būtina kreiptis į gydytoją.
Ūmių apsinuodijimų informacijos ir kontrolės biuro medikai besiskundžiančius negalavimais, kuriuos sukėlė bičių, širšių įkandimai, konsultuoja nuolat.
Daugumai pacientų užtenka patarimų ar ambulatorinio gydymo, tačiau kai kuriems nuo vabzdžių sugėlimo tenka gydytis ligoninėje.
Kaip Eltai sakė skyriaus specialistė Ramunė Rutkauskaitė, visą parą veikiančiu Ūmių apsinuodijimų skyriaus telefonu daugiausiai konsultuojasi vabzdžių sugeltų vaikų tėvai. Jiems medikai pataria sugeltas vietas raminti tepalais ir jokiu būdu važiuojant į gamtą nepurkšti vaikų suaugusiems skirtais repelentais. Nuo jų apsinuodijusius mažylius toksikologams tenka gelbėti kiekvienais metais.
"Vaikai yra labai jautrūs vabzdžius atbaidančioms medžiagoms. Specialiai jiems skirtuose preparatuose jų koncentracija mažesnė, todėl nekenksminga", - sakė R. Rutkauskaitė.
Šiuo metu labiausiai Lietuvoje paplitę Aedes genties miško uodai, kurie veisiasi laikinuose vandens telkiniuose - tvenkiniuose, pakelės grioviuose, kelmų duobėse, statinėse, kitose vandens talpyklose.
ELTA