Žaizdų ir nudegimų specialistai pastebi, jog Lietuvoje išpopuliarėjusiuose mamų interneto forumuose lankytojos dažnai dalijasi klaidingais patarimais apie žaizdų ir nudegimų priežiūrą, kurie gali ne tik nepadėti, bet ir pakenkti.
Pavyzdžiui, į vienos mamos klausimą, ką daryti nusideginus vaikui, daugiau nei 100 komentarų sugeneravusioje diskusijoje kas antra mama siūlė atšaldytą vietą tepti riebalinio pagrindo priemonėmis šaltalankių aliejumi, riebiu kremu, vaikišku aliejumi. Kai kurios sakė naudojusios putas, pasitaikė ir nudegimą bandžiusių gydyti cukrumi.
Pasak specialistų, nudegimus tepti minėtomis priemonėmis nemokšiška ir pavojinga. Riebalai tinka odos minkštinimui, tačiau užtepti ant nudegusios vietos užrakina karštį odoje, ir pažeidimas nuo to tik gilėja. Be to, visos minėtos priemonės didina skausmą, neužkerta kelio infencijai, kurią gali sukelti mikroorganizmai, patekę į žaidą nusilupus odai.
Tyrimai rodo, jog daugelis Lietuvos gyventojų vis dar nemoka veiksmingai gydyti nudegimų, naudoja liaudiškas priemones. Pasak gydytojų, vienintelis atvejis, kada jos gali būti veiksmingos, tai rūgpienis ar kefyras, tepamas nestipriai nudegus nuo saulės.
Visais kitais atvejais medikai ragina naudotis žaizdoms ir nudegimams skirtomis specialiomis priemonėmis, kurios mažina skausmą, apsaugo žaizdą nuo bakterijų ir, svarbiausia, skatina odos gijimo procesus.
Prof. Ryčio Rimdeikos komentaras
Kokios dažniausios pacientų klaidos gydant žaizdas namuose?
Nerekomenduojama taikyti vadinamąsias liaudiškas priemones: ne tik pilti spirito, bet ir tepti įvairiais riebalais, aliejais, barstyti miltais, druska, purkšti neaiškios kilmės purškalais. Riebaliniu pagrindu pagaminti kremai ar putos trukdo gyti žaizdai, didina skausmą ir uždegimą joje, o kartais yra netgi žaizdos infekcijos priežastis.
Nudegusi žaizda nėra sumuštinis, todėl aliejumi ar sviestu jos tepti negalima nuo to gijimas nepagerės ir skausmas tikrai nesumažės. Tokios priemonės gali sukelti infekciją.
Tyrimai, atlikti per pastaruosius 1015 metų atskleidė, jog žaizdoms labai svarbi drėgmė. Juk ir gamtoje sausros metu išdžiūva augalai, taigi žaizdą gydant atviru būdu, kitaip tariant, ją džiovinant, gijimas sustoja. Palaikyti drėgmę sužeidimo vietoje padeda specialūs geliai ir hidrogeliai.
Turiu atkreipti dėmesį, kad anksčiau tik profesionali medicina naudojo tokio tipo vaistus, tačiau paskutiniu metu šalies vaistinėje pasirodė keletas tokių hidrogelio pagrindu sukurtų preparatų, kurie tinka ir buitiniam vartojimui.
Šaltinis: AZ communications