Pagal alkoholio vartojimą ir jo sąlygotą žalą Lietuva priskiriama aukščiausios rizikos grupės šalims Europoje. Tarp jų - Latvija, Estija, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Vengrija, Kazachstanas ir Moldova.

Kaip Eltai sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Audrius Ščeponavičius, minėtose šalyse gryno etilo alkoholio suvartojimas vienam gyventojui siekia 13,9 litro per metus, tačiau manoma, kad net 38 proc. čia suvartojamų svaigalų nepakliūva į oficialią statistiką.

Naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenys rodo, jog alkoholio vartojimas Rytų Europoje 1990-2002 metais išaugo 18,4 proc. Specialistų teigimu, tai lėmė alkoholio įstatymų liberalizavimas, alkoholio pramonės privatizavimas, nepakankamai kontroliuojama juodoji rinka, reklama, nauji alkoholio produktai jaunimui.

Nors alkoholio vartojimas Europos Sąjungos šalyse po truputį mažėjo, Lietuvoje per pastaruosius 5 metus gryno etilo alkoholio suvartojimas vienam gyventojui per metus išaugo nuo 9 iki 10,2 litro.

2003 metais Lietuvoje buvo užregistruota daugiau nei 64 tūkstančiai nuo alkoholizmo besigydančių žmonių. Į šią įskaitą kasmet įrašoma mažiausiai 2 tūkst. nuo alkoholio priklausomų ligonių.

Pastaraisiais metais dėl apsinuodijimo alkoholiu mūsų šalyje mirdavo daugiau negu po 400 žmonių.

Per porą metų alkoholio sąlygotas mirtingumas Europos regione padidėjo apie 15 proc. Tai yra du kartus daugiau nei pasaulio šalių vidurkis. Alkoholio sąlygotas gyventojų sergamumas Europos regione taip pat dvigubai viršija pasaulio šalių vidurkį.

Nesaikingo alkoholio vartojimo problemas ir šio žalingo įpročio pasekmes Švedijos sostinėje vykusiame 10-ajame Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Europos regiono šalių atstovų susitikime analizavo 52 Europos šalių atstovai, taip pat PSO, Europos Komisijos alkoholio politikos ekspertai.

Vertindami 2000-2005 metų Europos alkoholio politikos įgyvendinimą, Europos šalių atstovai pažymėjo, kad efektyviausios ir moksliškai pagrįstos alkoholio vartojimo mažinimo priemonės buvo svaigalų kainos didinimas, alkoholio pardavimo ribojimai, žemesnė leidžiama alkoholio koncentracija vairuotojų kraujyje.

"Kaip mažai efektyvūs buvo minimi mokymai alkoholio tema, ant svaigalų klijuojamos etiketės su perspėjimais apie alkoholio žalą sveikatai, taip pat girtų vairuotojų pavėžėjimo tarnybos", - sakė iš Europos šalių atstovų susitikimo grįžęs Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas.

ELTA