{mosimage}Paprastai yra manoma, kad alaus mėgėjai galiausiai įsitaisys "alaus pilvuką". Ryšys tarp alaus vartojimo ir padidėjusio svorio atrodo nekelia abejonių. Tačiau JAV (Indiana) mokslininkai suabejojo tuo ir pamėgino išsklaidyti mitą.
Jei alus vartojamas saikingai, jis visai nekenkia, nes jame yra daug vitaminų B1, B2, PP. Tai vienintelis alkoholinis gėrimas, turintis apynių kartumo, stimuliuojantis skrandžio sulčių išsiskyrimą. Apynių ekstrakto medžiagos turi raminančių, nuskausminančių ir net dezinfekcinių savybių.
Čekų bei vokiečių gydytojų atlikti tyrimai parodė, kad saikingas (apie 500 ml per dieną) alaus vartojimas sumažina širdies kraujagyslių ligų riziką, padeda atsistatyti skrandžiui po gastrito.
Austrų gydytojai mano, kad atšaldytas alus, ypač per didelius karščius, ne tik gaivina, bet ir yra naudingas, nes apsaugo nuo infarkto ir kraujo išsiliejimo į smegenis.
Tačiau tie patys gydytojai pastebi, kad reikia jausti saiką vartojant alų. Tereikia peržengti ribą ir prasideda atvirkščias procesas: vidaus organų, ypač širdies ir kepenų, sutrikimai.
Per 10 tyrinėjimų metų nustatyta, kad moterys ir vyrai, išgeriantys 1-2 alaus stiklines per dieną, gyvena ilgiau, nei tie, kurie jo negeria.
Šaltinis: rusmg.ru