Daugiausia nepakantumo narkomanai, buvę kaliniai, prostitutės ir užsikrėtusieji žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) sulaukia iš sveikatos priežiūros, farmacijos, slaugos ir akušerijos specialistų, parodė socialinio pakantumo tyrimas.

Kaimynystėje gyventi su narkotikų vartotoju jokiu būdu nesutiktų 54,5 proc. apklaustų sveikatos priežiūros specialistų, 46,9 proc. pedagogų, 41,6 proc. socialinių darbuotojų ir 33,3 proc. vadybininkų bei kitų profesijų atstovų.

Prostitucija besiverčiančių asmenų kaimynystei griežtai pasipriešintų 36,7 proc. medikų, 35,1 proc. mokytojų ir auklėtojų, 27,6 proc. socialinių darbuotojų, 23,5 vadybininkų ir kitų profesijų žmonių.

Apklausą inicijavusi pažeidžiamų grupių atstovavimo koalicija "Galiu gyventi" ir Nacionalinė sveikatos taryba siekė ištirti savivaldybių darbuotojų, sveikatos priežiūros, švietimo ir socialinio sektoriaus specialistų socialinio pakantumo lygį pažeidžiamų grupių atžvilgiu.

Sociologų atlikta apklausos analizė parodė, kad respondentai pakančiausi iš įkalinimo vietų grįžusiems asmenims. Mažiau apklaustųjų pakantumo sulaukė užsikrėtusieji ŽIV ir besiverčiantys prostitucija, o mažiausiai - vartojantys narkotikus.

Analizuojant atsakymų į socialinio pakantumo anketos klausimus išryškėjo skirtumai tarp amžiaus grupių. Jaunesni respondentai pažeidžiamų grupių atžvilgiu buvo gerokai tolerantiškesni už 45 metų žmones ir vyresnius.

Daugelis apklaustųjų pripažino, kad neigiamos nuostatos išskirtų pažeidžiamų grupių atžvilgiu keistųsi, jeigu "šios bėdos paliestų jų šeimas, gimines ir artimuosius".

2005 metų pradžioje atliktas socialinio pakantumo tyrimas ketvirtadienį bus pristatytas Atviros Lietuvos fonde, pažeidžiamųjų grupių atstovavimo koalicijos "Galiu gyventi" diskusijoje "Narkomanija: valstybės, savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas".

ELTA