Pagal vaikų iki 5 metų mirtingumą Lietuva pasaulyje užima 79 vietą iš 130-ties. Moters tikimybė mirti per gimdymą mūsų šalyje taip pat labai nedidelė - viena iš 4900, o švietimo prieinamumas - vienas geriausių pasaulyje.

Tokius duomenis naujausiame Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) leidinyje "Vaikystė pavojuje 2005" pateikia Lietuvos nacionalinis UNICEF komitetas.

"Metiniame UNICEF pranešime apie pasaulio vaikų padėtį daugiau blogų nei gerų naujienų. Nors galima pasidžiaugti, kad Lietuvos padėtis pasaulio kontekste yra labai gera, negalime nepastebėti milijonų vaikų ir moterų, kurie kasdien kenčia pasaulyje, - Eltai sakė Lietuvos nacionalinio UNICEF komiteto ryšių su visuomene koordinatorė Jovita Majauskaitė.

Sveikatos, išsilavinimo, lygybės bei apsaugos kiekvienam vaikui siekianti pasaulinė organizacija visų pirma atkreipė dėmesį į skurdo problemą ir pasiūlė planą, kaip iki 2015 metų sumažinti skurstančių žmonių skaičių. Lietuvoje 1992-2002 metais mažiau negu vieną dolerį per dieną išleido - o tai reiškia, kad nuolat kentė alkį, - 2 proc. gyventojų.

Kitas UNICEF ir Tūkstantmečio plėtros tikslas - užtikrinti, kad visi berniukai ir mergaitės turėtų pradinį išsilavinimą. Tarp regionų, beveik įgyvendinusių šį tikslą, minimos Centrinė, Rytų Europa, NVS šalys, Lotynų Amerika bei Karibų jūros regionas.

"Lietuvoje 2000 metų duomenimis pradinį išsilavinimą turėjo 100 proc. moterų. Vidurines mokyklas lankė 93 proc. berniukų ir 99 proc. mergaičių, taigi švietimo prieinamumas yra vienas geriausių pasaulyje", - teigiama leidinyje "Vaikystė pavojuje 2005".

Tikslas, nuo kurio įgyvendinimo pasaulyje atsiliekama labiausiai - vaikų iki penkerių metų mirtingumo mažinimas. Prasčiausi vaikų mirtingumo rodikliai yra Afrikos šalyse, kur miršta iki 28 proc. vaikų. Lietuvoje šis rodiklis žemas - 1,1 procento.

Organizacija pateikė duomenis ir apie nepakankamą nėščių moterų bei gimdyvių sveikatos apsaugą. "Kasmet daugiau nei pusė milijono tokių moterų miršta nuo įvairių komplikacijų, o 15 milijonų moterų patiria rimtų sveikatos sužalojimų nėštumo periodu ir gimdydamos", - teigiama pranešime. Lietuvoje moters mirtimi baigiasi 1 iš 4900 gimdymų.

Sunerimusi dėl ŽIV/AIDS, maliarijos, tuberkuliozės bei kitų ligų plitimo UNICEF teigia, kad ypač didelį dėmesį šių infekcijų prevencijai būtina skirti Afrikoje, Europoje, Centrinėje Azijoje, Kinijoje ir Indijoje.

Skaičiai apie vaikų sergamumą šiuose kraštuose yra bauginantys: infekuoti yra net 2 milijonai vaikų, nesulaukusių 15 metų. Lietuvoje 2003 metais ŽIV buvo diagnozuota 0,1 proc. žmonių nuo 15 iki 49 metų. Latvijoje šis procentas apie 7 kartus didesnis.

UNICEF pranešime pabrėžiama, kad neturto problema yra daug sudėtingesnė nei šeimos pajamų nepakankamumas. Pavyzdžiui, saugaus geriamo vandens negauna 400 milijonų pasaulio vaikų, 270 milijonų nesulaukia tinkamos sveikatos apsaugos, 90 milijonų - nuolat alksta. Niekad nėjusių į mokyklą vaikų skaičius siekia 140 milijonų, o neturinčių prieglobsčio - net 640 milijonų.

ELTA