Iš visų diabeto komplikacijų kojų amputacija - skaudžiausia visuomenės sveikatos neganda, kelianti didžiausią pavojų sergančiųjų diabetu sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 170 milijonų planetos žmonių kenčia nuo diabeto. Prognozuojama, kad šis skaičius iki 2030 metų išaugs dvigubai. Diabetas ir jo komplikacijos skaudžiai atsiliepia ne tik visuomenės sveikatai, bet ir šalies ekonomikai. Kojų pažeidimai ir amputacijos yra brangiausiai kainuojančios diabeto komplikacijos. Kasmet pasaulyje atliekama daugiau nei milijonas kojų amputacijų diabetu sergantiems žmonėms. Aukšto ekonominio išsivystymo lygio šalyse diabeto komplikacijų gydymui skiriama iki 15-25 proc. visų sveikatos priežiūros sistemos lėšų, besivystančiose šalyse - net iki 40 proc.
Paskaičiuota, kad tinkamas diabeto gydymas, profilaktika ir geresnė kojų priežiūra padėtų išvengti iki 80 proc. kojų amputacijų. Organizuota diabetinės pėdos priežiūros komanda, ligos kontrolė ir sergančiųjų mokymas - mažina amputacijų skaičių. Tarptautinių ekspertų teigimu, svarbu laiku identifikuoti žmones, kuriems gresia kojų komplikacijos, reguliariai atlikti pacientų kojų priežiūrą, gerinti savikontrolės ugdymą, raginti sergančiuosius avėti tinkamą avalynę.
Ankstyva ligos diagnozė ir savalaikis gydymas gerina žmonių, kenčiančių dėl kojų komplikacijų, sveikatą ir mažina mirtingumą. 2005 m. Pasaulinės diabeto dienos kampanija ragina visos planetos visuomenę, ypač sveikatos sistemos politikus ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus imtis ryžtingų veiksmų, mažinančių milžinišką diabeto naštą.
Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje įregistruota apie 70 tūkst. sergančiųjų diabetu. Pasak LDA prezidentės ir Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono valdybos narės Vidos Augustinienės, šia liga kamuojamų žmonių skaičius šalyje yra žymiai didesnis. "Džiaugiuosi, kad Pasaulinė diabeto diena yra puiki proga įpareigoti valdžios institucijas gerinti sergančių diabetu žmonių sveikatos priežiūrą. Juk kas 30 sekundžių pasaulyje dėl cukrinio diabeto komplikacijų yra atliekama viena kojų amputacija, - teigia V. Augustinienė. - Atėjo laikas veikti! Esame išleidę knygelę šia tema, parengtą pagal Tarptautines diabeto federacijos atsiustą medžiagą, daug informacijos skelbiame naujame laikraščio "Diabetas" numeryje, savo interneto svetainėje. Tikimės, kad visuomenė neliks abejinga ir mūsų organizuojamiems renginiams."
Lietuvos diabeto asociacijos akcija, skirta Pasaulinei diabeto dienai pažymėti, vyks 2005 m. lapkričio 15 d. 9-17 val. LR Seime. Seimo I-jų rūmų I aukšto fojė bus nemokamai atliekami kraujo gliukozės tyrimai visiems norintiems Seimo nariams, darbuotojams bei svečiams. Renginio metu galima bus sužinoti daugiau informacijos apie LDA veikla ir cukrinio diabeto aktualijas pasaulyje bei Lietuvoje. Pasaulinei diabeto dienai skirti renginiai vyks ir visoje Lietuvoje. Bus nemokamai atliekami rajonų diabeto klubų, bendrijų, draugijų organizuojami profilaktiniai kraujo gliukozės tyrimai.
Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, sutrikdanti medžiagų apykaitą ir įvairių organų veiklą. Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje pamažu žaloja organizmą ir galų gale sukelia rimtas komplikacijas - kraujagyslių ir nervų sistemos pažeidimus, dėl kurių gali atsirasti įvairių organų funkcijų sutrikimai (aklumas, inkstų funkcijos nepakankamumas, diabetinės pėdos sindromas ir kt.).
Šaltinis: Lietuvos diabeto asociacija