2005 m. sausio 27 d., Vilnius. Lietuvoje įkurta Vaisingumo asociacija, vienijanti vaisingumo sutrikimus turinčius žmones. Pagrindinė Asociacijos misija - atstovauti nevaisingų šeimų interesams.
Asociacija sieks, kad Lietuvoje nevaisingumas būtų pripažintas liga, o vaisingumo sutrikimų turinčios šeimos turėtų teisę būti gydomos, taip pat turėtų teisę į gydymo išlaidų kompensavimą bei nemokamas pagalbinio apvaisinimo procedūras.
Daivos Bukauskienės, Vaisingumo asociacijos valdybos pirmininkės teigimu, Asociacija buvo įkurta norint padėti nevaisingoms šeimoms, kurios dėl įvairių priežasčių negali susilaukti vaikų. "Nevaisingumas yra liga, kurią reikia gydyti. Didžioji dauguma nevaisingumo gydymui skirtų vaistų ir ypač gydymo procedūrų yra labai brangios. Kol šeimai pavyksta susilaukti vaiko, kartais tenka išleisti keliasdešimt tūkstančių litų. Deja, nei vaistai, nei būtinos procedūros Lietuvoje nėra kompensuojamos, tad tik nedaugelis nevaisingų šeimų turi galimybę pasinaudoti šiuolaikinės medicinos teikiamomis galimybėmis, - pasakoja D.Bukauskienė. - Todėl pirmasis darbas, kurio imsis naujoji Asociacija - sieks, kad Lietuvoje kiek įmanoma greičiau būtų priimtas Dirbtinio apvaisinimo įstatymas, reglamentuojantis pagalbinių apvaisinimo procedūrų atlikimą Lietuvoje ir sudarysiantis sąlygas pagalbinių apvaisinimo procedūrų kompensavimui".
Kitas šiuo metu svarbus Vaisingumo asociacijos tikslas - formuoti palankią Lietuvos visuomenės nuomonę apie nevaisingas šeimas, patį nevaisingumą kaip ligą, informuoti apie šios ligos gydymo metodus, tarp jų ir pagalbinio apvaisinimo procedūras, jų teikiamas galimybes bei efektyvumą. Taip pat Vaisingumo asociacija, siekdama gauti lengvatas bei paramą vaistams ir gydymo procedūroms, bendradarbiaus su farmacijos įmonėmis bei vaisingumo klinikomis, ieškos galimybių finansiškai remti už gydymą negalinčias susimokėti nevaisingas šeimas. Bus organizuojama profesionali psichologų pagalba, vaisingumo specialistų konsultacijos, renkama statistinė medžiaga apie nevaisingas šeimas, kuriamas nevaisingų šeimų registras.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra 15-20 % porų, turinčių vaisingumo sutrikimų. Pasak D.Bukauskienės, Lietuvoje nėra oficialios tokio pobūdžio statistikos, tad nežinoma, kiek iš tiesų šalyje yra nevaisingų žmonių. "Lietuvoje turėtų būti panaši statistika kaip ir visame pasaulyje - kas penkta - šešta pora turi vaisingumo sutrikimų. Taigi drąsiai galima teigti, kad tai didelė visuomenės problema ir jos nebegalima ignoruoti," - teigia Vaisingumo asociacijos pirmininkė.
ELTA