Padažnėjus teroro išpuoliams pasaulio didmiesčiuose ir turistų pamėgtose vietose, lietuviams nesiūloma atsisakyti užsienio kelionių, tačiau rekomenduojama imtis atsargumo priemonių ir nuolat domėtis skelbiama informacija apie "karštuosius" taškus.
"Jei žinotum, kur griūsi, pasidėtum pagalvę. Įvairių nelaimių neįmanoma numatyti, todėl turistams nesiūlome susilaikyti nuo išvykų", - Eltai teigė Užsienio reikalų ministerijos (URM) konsulinio departamento direktorius Vaidotas Verba.
Pasak jo, pareigūnai stengiasi vengti nepagrįstos panikos, todėl rekomendacijos nevykti į vieną ar kitą regioną skelbiamos tik po didesnių incidentų - teroristų išpuolių, stichinių nelaimių.
"Po kiekvieno tokio atvejo priimamas atskiras sprendimas, įvertinus esamą situaciją, pasikonsultavus su kitų Europos Sąjungos šalių atitinkamomis institucijomis, - Eltai sakė V. Verba. - Po pernykščio cunamio Pietryčių Azijoje informacija keičiamasi nuolat ir intensyviai".
V. Verbos teigimu, kad ir kur žmogus vyktų, būtina prieš kelionę susirinkti kuo daugiau informacijos apie šalį ar regioną, sekti URM skelbiamas rekomendacijas.
Pašnekovas nurodė kelias tradicines atsargumo priemones: nepalikti viešbučiuose savo dokumentų ir stambių pinigų sumų, vengti masinio susibūrimo vietų (restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų)ir didelių renginių, ypač kur numanoma terorizmo grėsmė.
Taip pat reikėtų vadovautis, jei tokie skelbiami, įspėjimais be būtino reikalo nesinaudoti visuomeniniu transportu. Neretai išpuolių taikiniais pasirenkami oro uostai, jūrų uostai, traukinių, metro ir autobusų stotys.
"Naudinga nepatingėti ir paskaityti viešbučių arba įvairių tarnybų skelbiamas elementarias taisykles, pavyzdžiui, kur yra atsarginis išėjimas", - siūlė V. Verba.
Remiantis URM tinklalapyje pateikta informacija, maksimaliai pavojingomis šalimis laikomos tik kelios valstybės. Į Afganistaną ir Iraką nerekomenduojama vykti dėl bendro nestabilumo, ginkluotų išpuolių pavojaus, teroristinių grupuočių aktyvumo, žmonių pagrobimų.
Po liepos 23 dienos teroristinių išpuolių Egipto Šarm el Šeicho kurorte rekomenduojama atsisakyti kelionių į kurortus, esančius Sinajaus pusiasalyje. Taip pat rekomenduojama imtis ypatingų atsargumo priemonių lankantis turistų pamėgtose, masinių susibūrimų vietose sostinėje Kaire bei už jos ribų.
Į Uzbekistaną rekomenduojama nevykti dėl neramumų šalyje ir ginkluotų išpuolių pavojaus, ypač šalies Anidžano provincijoje. Tarp maksimaliai pavojingų šalių dėl pilietinio karo grėsmės yra ir Dramblio Kaulo Krantas bei Sudanas.
Dėl nestabilios politinės padėties, pilietinių neramumų, etninių konfliktų, nusikalstamų grupuočių veiklos, teroristinių išpuolių grėsmės rekomenduojama nevykti į dar maždaug tris dešimtis šalių: Albaniją, Gruziją, Iraną, Pakistaną, Izraelį, Saudo Arabiją, Indiją, Nepalą, Filipinus, Indoneziją, Šri Lanką, keliolika Afrikos valstybių.
Vykstant į Rusiją, Armėniją, Azerbaidžaną, Kirgiziją, Tadžikistaną, Siriją, Tailandą, Maroką, kai kurias Afrikos, Pietų Amerikos, Azijos ir Karibų jūros valstybes ar jų regionus patariama imtis ypatingų saugumo priemonių.
Šaltinis: ELTA