{mosimage}Neseniai leidinyje “Pediatrics” publikuotas straipsnis apie tai, jog kaljano (vandens pypkės) rūkymas žalingas sveikatai ir gali sukelti infekciją. Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos atstovas, Barry Knishkowy pastebėjo, kad pastaruoju metu kaljano rūkymas ir vėl tapo labai populiarus. Šis fenomenas aiškinamas tuo, kad paplito įsitikinimas, jog kaljanas mažiau kenksmingas sveikatai, nei cigaretės.

      Dėl šių klaidingų gandų daugelis arabų bei europiečių paauglių tampa priklausomi nuo kaljano rūkymo.

      Nargilės ir kaljano rūkymas praktikuojamas Rytuose jau 400 metų. Nepaisant  to, kad vandens pypkės rūkymui naudojamas nestandartinis tabakas, kenksmingų medžiagų jame yra žymiai daugiau nei cigaretėse (pavyzdžiui, nikotino 2% - 4% prieš 1%-3% cigaretėse ir t.t.). Kaljaną rūkantys gauna didžiulį toksinų kiekį, nes sudrėkintas tabako dūmas įkvepiamas giliau, ir vandens pypkės rūkymas yra žymiai ilgesnis procesas, nei cigaretės rūkymas, jis gali trukti iki kelių valandų. Kaljano mėgėjų organizme aptinkama didesnė karboksihemoglobino, nikotino, kotinino, chromo, arseno, švino koncentracija.

      Tiek cigarečių, tiek kaljano rūkymo pasekmės sveikatai analogiškos: vėžys ir kiti onkologiniai susirgimai, organizmo funkcijų sutrikimai, mažesnio svorio naujagimiai, priklausomybė nuo tabako ir t.t. Šeimos, kuriose rūkomas kaljanas, dažniau kenčia dėl nevaisingumo. Be to, per kaljanus gali plisti Helicobacter pylori infekcija,  respiraciniai virusai. Daugelio mokslininkų nuomone, „užkietėję“ vandens pypkės rūkoriai vėliau ima rūkyti cigaretes ar griebiasi psichotropinių preparatų.

Šaltinis: Medafarm.ru