Dėl reiškinio, kurį trejus metus trukusį tyrimą vykdę mokslininkai pavadino "lyties genocidu" (gendercide), pasaulis neteko maždaug 200 mln. moterų.
Šios tyrime vadinamos "trūkstamomis" moterys buvo suskaičiuotos remiantis duomenimis apie numanomą santykį tarp turėjusių gimti moteriškos ir vyriškos lyties kūdikių bei informacija apie šiuo metu registruojamą gimstamumą, teigė tyrimą atlikusio instituto vadovas Teodoras Vinkleris (Theodor Winkler).
Per spaudos konferenciją T. Vinkleris sakė, kad pagrindinė tokio "trūkumo" priežastis yra dėl nepageidaujamos lyties daromi abortai ir kūdikių žudymas. Kitą tokią situaciją lemiančių faktorių grupę sudaro smurtas namuose bei kai kuriuose kultūrose vis dar vykdomi ritualiniai aukojimai.
"Mes susidūrėme su Ievų skerdynėmis - sistemingu, milžinišku vienos lyties genocidu", - rašo T. Vinkleris neseniai išleistos knygos "Moterys nesaugiame pasaulyje" (Women in an Insecure World) pratarmėje.
"Moterys žudomos daugybe įvairių būdų" - žurnalistams kalbėjo T. Vinkleris. - Be abejo, žmogaus teisės ir teisinė moterų apsauga yra labai svarbūs dalykai. Tačiau yra ir kultūrinė aplinka, kuri keičiasi, o tai taip pat turėtų paveikti situaciją".
T. Vinklerio teigimu, be ligų, bado ir karo, smurtas prieš moteris yra dažniausia ankstyvos mirties priežastis.
"Tai (lyties genocidas) prasideda įsčiose. Yra visuomenių, kuriose vyriškos lyties kūdikiai yra prioritetas, ypač jei vaikų skaičius toje visuomenėje yra ribojamas. Štai čia ir glūdi abortų dėl nepageidaujamos lyties priežastys", - teigė jis.
"Šis giliai įsišaknijęs reiškinys - smurtas prieš moteris - yra vienas didžiausių žmonijos nusikaltimų. Mes negalime užsimerkti ir tikėtis, kad tai tiesiog dings", - sakė T. Vinkleris.
Knygą "Moterys nesaugiame pasaulyje" išleido Ginkluotųjų pajėgų demokratinės kontrolės Ženevos centras.
ELTA