Baikonūro kosmodromo aplinkoje pasklidęs nesudegęs leidžiamų Rusijos raketų kuras sukelia sunkių ligų netoliese gyvenantiems vaikams, skelbiama trečiadienį išėjusiame žurnalo "Nature" numeryje.
Novosibirsko virusologijos ir biotechnologijų centro "Vektor" mokslininkai įrodė, kad tuose Sibiro rajonuose, kur kylant kosminėms raketoms išpurškiamas kuras, endokrininės sistemos ir kraujo ligomis vaikai serga dvigubai dažniau negu vidutiniškai visame regione.
Baikonūro kosmodromu naudojasi įvairios agentūros: Rusijos "Rosaviakosmos", Europos EKA ir JAV NASA. Iš čia kyla į Tarptautinę kosminę stotį skriejantys laivai, o Rusija papildo savo iždą.
Nenorėjęs, kad jo pavardė būtų skelbiama, vienas Rusijos kosminės pramonės specialistas sakė žurnalo "Nature" redakcijai, kad iš vieno komercinio raketos starto uždirbama iki 25 milijonų JAV dolerių.
"Jau pirmas išsamesnis epidemiologinis žmonių, gyvenančių skrydžių zonoje, tyrimas tikrai rodo, kad raketinis kuras sukelia sveikatos problemų", - rašoma žurnalo redakcijos straipsnyje.
Centro "Vektor" mokslininkas Sergejus Zykovas mini, jog kelių kilometrų zonoje į aplinką starto metu išpurškiama dešimtys litrų kuro, kuriame esama nuodingų medžiagų.
Jis pabrėžia, kad iš kitų kosmodromų, kuriais naudojasi NASA ir EKA, kaip, pavyzdžiui, Kanaveralo kyšulyje, raketos kyla virš vandenyno.
Beje, "Nature" korespondentui paprašius pakomentuoti minėtus tyrimus, "Rosaviakosmos" atstovas jų išvadas neigė. Pasakojama, kad sveikatos apsaugos problemą kėlę mokslininkai buvo gąsdinami, net suiminėjami. Vietinės aplinkosaugos grupės taip pat kelia dėl to triukšmą.
"Nors NASA ir EKA ir naudojasi Baikonūru, šios agentūros nesiima jokios atsakomybės už susijusias pasekmes", - teigiama žurnale. NASA vadovai pareiškė žinoję apie aplinkos taršą, bet manę, kad "Rosaviakosmos" mažina išmetamo kuro masę. EKA agentūra tvirtina nesanti atsakinga už raketas, nes nuomojanti tik kosmodromo paslaugas.
Sveikatos pablogėjimą "Verktor" mokslininkai nustatė ištyrę 1000 vaikų sveikatos duomenis Altajaus krašte1998-2000 metais. Palyginimui 330 įrašų paimta iš gretimų neteršiamų rajonų.
"Sudėjus visas ligas, S. Zykovo grupės nuomone, akivaizdu, kad užterštoje zonoje gyvenantiems vaikams reikia dvigubai daugiau medikų dėmesio ir gydyti juos reikia dvigubai ilgiau", - rašoma žurnale "Nature".
ELTA