Prieš kelionę
Ar jau mėginote homeopatines priemones? Tai švelnūs preparatai, neturintys šalutinio poveikio ir veikiantys mažiausiai 30 proc. atvejų. Pasikonsultuokite su gydytoju arba vaistininku ir duokite vaikui paskirto preparato kelionės išvakarėse bei prieš pat išvyką.
Jei švelnios homeopatinės priemonės jūsų vaikui visai nepadeda, pediatras gali paskirti kitą preparatą nuo pykinimo.
Prieš kelionę vaikas turi būti gerai pailsėjęs, nes nuovargis gali išprovokuoti negalavimą. Mažylis turi būti pavalgęs. Keliavimas tuščiu skrandžiu tikrai nepadės išvengti pykinimo, o tik greičiau jį išprovokuos.
Jei tik galite rinktis išvykos laiką, geriau būtų išvažiuoti anksti ryte arba vėlai vakare. Karštis sustiprina negalavimus ir pykinimą, o vėsiu oru nemalonumų patirsite kur kas mažiau. Dar galima keliauti jo pietų miego metu. Miegančių mažylių nepykina.
Kodėl vaiką pykina?
Atsakymas slypi jo vidinėje ausies dalyje, o tiksliau – pusratiniuose kanaluose (canalis semicircularis). Būtent jie leidžia jausti dinaminę pusiausvyrą ir reaguoja į galvos ar kūno pasukimo kampą ir greitį. Transportui pradėjus judėti, kanaluose esančius receptorius sudirgina čia pat esantis slegiamas skystis, užpildantis pusratinius kanalus, todėl pasireiškia pykinimas, vėmimas. Galbūt reikšmingas yra pusratiniuose kanaluose esančio skysčio kiekis: kuo jo daugiau - tuo stipriau žmogų „užsupa“ transportas. Juk vieniems vaikams keliaujant būna nuolat bloga, o kitiems – ne.
Kelyje
Ilgesnėje kelionėje sustokite pailsėti kas 2 valandas. Pasivaikščioti ir pamankštinti kojas naudinga ne tik vairuotojui, bet ir mažyliams.
Vairuokite ramiai, venkite staigių posūkių ir „trūkčiojimų“, tuomet jautriam vaiko dinaminės pusiausvyros jutimo organui bus lengviau prisitaikyti prie situacijos.
Stenkitės prablaškyti vaiką. Skaityti važiuojant negalima, tačiau galima žaisti kitaip: minti mįsles, spėlioti žodžius ir pan. Kol kas neaišku kodėl, bet atitraukus vaiko dėmesį nuo pojūčių, sumažiname jo negalavimų riziką.
Jokiu būdu nerūkykite važiuodami! Tabako dūmų kvapas sukelia pykinimą. Lygiai dėl tos pačios priežasties neišvyniokite transporto priemonės salone jokių aštriai kvepiančių produktų. Jau geriau sustoti ir pavalgyti gamtoje, nei automobilyje.
Vos tik pasirodo pirmieji pykinimo simptomai, ima gausiai kauptis seilės, parodykite vaikui tolimus objektus horizonte. Žiūrėjimas į tolį, horizonto liniją nuramina vidinės ausies kanalų slegiamąjį skystį. Jei ši gudrybė nesuveikė, vaikas jaučiasi blogai, sustokite. Automobilio judėjimas tik sustiprina negalavimą, o atsistojęs ant tvirto pagrindo vaikas atsigaus. Pasiūlykite vaikui atsigerti, kad išvengtų dehidratacijos.
Sėkmingo kelio!
Visi mažyliai mėgsta keliauti kartu su tėvais, tik ne visi keliones automobiliu, autobusu, laivu ar lėktuvu ištveria lengvai. O juk norisi išvykti pailsėti visiems kartu. Vaikas gali būti visiškai sveikas, tačiau vos tik jis atsisėda į automobilį, nepraeina nė 10 minučių, kaip visas jo skrandžio turinys atsiduria ant automobilio sėdynės... Daugelis 3-4 m. vaikučių bloguoja keliaudami. Mokslas šį negalavimą vadina kinetoze. Deja, kol kas specialistai dar neatsakė į klausimą, kodėl žindomas kūdikis visai sėkmingai ištveria keliones, o paaugusį jį ima pykinti nuo važiavimo. Laimė, kad kovai su pykinimu priemonių yra pakankamai.