Sena rytiečių legenda byloja: būsimo kūdikio siela žvaigždelėje užgimsta dar prieš 3 metus iki jo gimimo, ir būtent tuo metu moteris pradeda ruoštis būsimam nėštumui. Ji atranda harmoniją savo sieloje, išsigydo ligas, ir kasdien meldžia Dievo atsiųsti jai vaikelį… Kokia išmintis slypi šioje legendoje? Ogi idealu, jei dar iki nėštumo pradžios būsima mama ima ruoštis jam.


Ar senolių išminties, ar gydytojų patarimų paklausę vis daugiau šiuolaikinių porų ima planuoti vaiko gimimą.

Gydytojai pataria susilaukti pirmojo vaiko dar iki 30 metų, kol būsimų tėvų organizmai kaip niekada yra tam pasirengę. Ką gydytojų nuomone reiškia pasirengimas nėštumui? Tai vizitai pas specialistus, kurių metu išsiaiškinama, ar organizmas sveikas.

Pirmiausia reikia apsilankyti pas ginekologą. Gydytojas pasidomės, ar jūsų šeimoje nėra paveldimų genetinių ligų. Jei reikės, nukreips į genetikos centrą. Paklaus, ar reguliarus jūsų menstruacijų ciklas. Jei ne, 3 mėnesius teks matuoti bazinę temperatūrą ir sudarinėti grafikus. Jei prireiks, bus skirtas atitinkamas gydymas, kuris padės atstatyti hormoninį foną ir t.t. Gydytojas pamatuos arterinį spaudimą, jei reikės, nukreips pas šeimos gydytoją.

Jis taip pat pasidomės, kokiomis “vaikiškomis” ligomis (raudoniuke ir pan.) sirgote vaikystėje. Nesistebėkite – kai kurios infekcijos nėštumo metu gali pakenkti vaisiaus vystymuisi. Jei vaikystėje nesirgote raudoniuke, likus trims mėnesiams iki kūdikio pradėjimo turėtumėte pasiskiepyti nuo šios ligos. Gydytojas paklaus, ar nesergate kokia chroniška liga (bronchine astma, cukriniu diabetu ir kt.), jei reikės, nukreips pas siauresnio profilio specialistus.

Kad būsimas vaikutis vystytųsi normaliai, organizmui reikia vitaminų ir mikroelementų. Likus pusmečiui ar keletui mėnesių iki kūdikio pradėjimo gydytojai rekomenduoja pradėti vartoti vitaminų bei mikroelementų kompleksą, skirtą būsimoms mamoms.

Gydytojas turi apžiūrėti pastoti ketinančią moterį ant ginekologinio krėslo, išsiaiškinti, ar ji neserga lytiškai plintančiomis ligomis, todėl atliks keletą tyrimų. Kodėl tai taip svarbu? Kad atsikratytumėte infekcijos, prireiks vartoti stiprius vaistus, kurie nėra saugūs nėščiai moteriai. Jei infekcija bus aptikta jau pastojus, gydytojas turės skirti žymiai silpnesnius vaistus, kurie gali neįveikti ligos.

Svarbios detalės:

Ar žinote kokia jūsų kraujo grupė? Jei Rh- , jums teks sužinoti ir būsimo tėčio rezus-faktorių. Jei jis teigiamas, pastojus jums bus atliekamas antikūnių tyrimas, o jų nesusidarius, 28-32 nėštumo savaitę suleistas anti-D imunoglobulinas (specialus vaistas, blokuojantis antikūnių gamybą).  Jis taip pat leidžiamas mamai po gimdymo, jei naujagimio Rh teigiamas. To reikia, kad kiti moters nėštumai būtų be komplikacijų.

Prieš kūdikio planavimą, apsilankykite pas stomatologą ir išsigydykite sugedusius dantis – jie infekcijos šaltinis. Praverstų ir LOR specialisto konsultacija.

Koks metų laikas tinkamiausias kūdikio pradėjimui? Nors pavasaris – meilės metas, planavimui geriau pasirinkti kitą sezoną: pavasarį būsimų tėvų organizmai gauna žymiai mažiau vitaminų ir saulės spindulių.

Šaltinis: Žurnalas “Laimingi tėvai” 2006