{mosimage}Turbūt kiekviena pora, laukdamasi pirmagimio, spėlioja, kokia bus jo lytis. Vieni nori kad pirmagimis būtų berniukas, kiti labiau laukia mergaitės... Deja, vaiko lytis praktiškai 100 proc. nulemiama atsitiktinių aplinkybių ir tai vyksta apvaisinimo metu.
Moters kaiušinėlyje yra viena X chromosoma, o vyro spermatozoide gali būti tiek X, tiek Y chromosoma. Jeigu moters kiaušinėlis apvaisinamas spermatozoido, nešančio savyje X chromosomą, pasaulį išvys mergaitė, jei Y chromosomą berniukas.
Šiuolaikinės medicinos technologijos leidžia atskirti vyriškus spermatozoidus nuo moteriškų ir dirbtinio apvaisinimo būdu gali būti padidinama tikimybė susilaukti suplanuotos lyties kūdikio. Bet ši technologija labai sudėtinga ir praktikoje galima sakyti nenaudojama.
Tačiau kur medicina bejėgė ten visagalė
liaudies patirtis ir išmintis.
Pirmasis būdas užprogramuoti kūdikio lytį aprašytas dar Senovės Kinijos išminčių. Manyta, kad būsimo kūdikio lytis priklauso nuo mėnesio ir moters amžiaus apvaisinimo metu. Pavyzdžiui, didesnė tikimybė, kad 25-erių moteris, apvaisinta rudens-žiemos mėnesiais susilauks berniuko, o pavasario mėnesiais mergaitės. O štai 24-erių moteriai viskas atvirkščiai. Buvo sudarytos netgi specialios lentelės, nurodančios palankiausius mėnesius pradėti mergaitę ar berniuką pagal moterų amžių.
Beje, specialistų vertinimu, šios rekomendacijos, surašytos prieš tūkstančius metų, tam tikra prasme turi tiesos. Nors prognozių tikslumas neviršija 60 proc.
Po keleto amžių būsimo vaiko lyties planavimu susidomėjo ir japonai. Jie nustatinėjo lytį pagal tėvų gimimo mėnesius bei apvaisinimo mėnesį. Pavyzdžiui, jei tėvai gimę lapkritį, tuomet vasario mėn. jie pradėtų berniuką, o liepos mėn. mergaitę. Jei motina gimusi sausį, o tėvas liepą, jiems berniuką geriausia planuoti sausio mėn., o mergaitę birželį. Tiesa, šių prognozių tikslumas neaukštas vidutiniškai tikrovę atitinkantis 55-58 proc. Tai yra šio planavimo būdo efektyvumas tėra 5-8 proc.
Europoje gydytojai mėgino prognozuoti vaiko lytį remdamiesi kraujo atsinaujinimo teorija. Pagal šią teoriją, vyro organizme kraujas pasikeičia, atsinaujina kas 4 metai, o moters organizme kas 3 metai. Vaiko lytis bus tokia pati, kaip ir to, kurio kraujas buvo jaunesnis apvaisinimo metu. Kad pasinaudotų šiuo metodu, pora turėtų padalinti savo amžių: vyro amžių (apvaisinimo metu) dalinti po keturis metus, o moters amžių po tris, po to sulyginti likučius. Kieno likutis bus mažesnis to kraujas jaunesnis. Deja, šiuolaikiniai tyrimų rezultatai parodė, kad europiečiams nepavyko pasiekti senovės rytiečių išminčių rezultatų tikslumo. Atsinaujinančio kraujo metodo prognozės buvo teisingos 51-52 proc. Tai yra, jo efektyvumas tėra 1-2 proc. Nenuostabu, nes šiuolaikiniai tyrimai įrodė, kad kraujo ląstelės iš tiesų gyvena maksimum 3-4 mėnesius.
Jau mūsų laikais atsirado 2 vaiko lyties planavimo būdai.
Pirmasis jų moters organizme vykstančios ovuliacijos dienos apskaičiavimas. Yra žinoma, kad vyro spermatozoidai, nešantys savyje Y chromosomą, gyvena trumpiau, nei tie spermatozoidai, kurie turi moteriškąją X chromosomą, tačiau pirmieji juda žymiai aktyviau. Todėl jei lytinis aktas vyksta ovuliacijos dieną, pirmieji į kiaušinėlį įsiskverbia vyriški spermatozoidai, o po 9 mėnesių pasaulį išvysta berniukas. Jei lytinis aktas vyksta 1-2 dienos iki ovuliacijos (primename, kas spermatozoidai išlieka aktyvūs iki 3 parų), kiaušialąstei subrendus, vyriškieji spermatozoidai jau būna žuvę, todėl užmezgama moteriškos lyties gyvybė. Tokia prognozė atitinka tikrovę 58-63 proc., tai yra, šio būdo efektyvumas sudaro 8-13 proc.
Antrasis šiuolaikiškas būdas suplanuoti vaiko lytį siūlo būsimiems tėveliams
kurį laiką susilaikyti nuo meilės, jei jie nori, kad gimtų mergaitė, ir kuo dažniau mylėtis, jei nori susilaukti berniuko. Manoma, kad ilgo susilaikymo nuo sekso metu, vyro organizme susidaro ypatingų antikūnių, kurie paveikia spermatozoidus, turinčius Y chromosomą. Todėl po susilaikymo didesnė tikimybė užmegzti moteriškos lyties gyvybę, ir atvirkščiai. Laikantis šio metodo, gandras tiksliai pristato užsakymą 65-70 atvejais iš 100. Tiesa, porelei, norinčiai susilaukti mergaitės, būna nelengva susilaikymo periodas trunka ne mažiau 1,5 mėn. Ir susilaikymas turėtų būti absoliutus. Net keletas bučinių galėtų viską sugadinti.
Pasirodo, kad liaudiškų būdų, nereikalaujančių jokių medicininių procedūrų, naudojimas būna sėkmingas ne daugiau kaip 10-15 proc. atvejų. Spręskite patys, ką pasirinkti daryti užsakymą gandrui, ar palikti tai gamtai...
Šaltinis: AskDoctor.Ru