{mosimage} Kaip elgtis, kai kovojate su nevaisingumu
Tai, kad jūs negalite turėti vaikų nėra problema, kol jūs neplanuojate jų turėti. Kai pradedate planuoti ir jums nesiseka, tuomet jūs įrašoma į nevaisingųjų tarpą. Prieš tai jūs jau ilgą laiką bandėte pastoti. Šiuo laikotarpiu jums teko daug kartų nusivilti, nes taip ir nepavyko pastoti. Tada tenka kreiptis į specialistus ir dalyvauti specialioje gydymo programoje. Jau tada jums atrodo, kad tai itin nemaloni procedūra, tačiau tai dar tik pradžia...
Dažniausiai tie, kam tenka susidurti su nevaisingumu, jaučiasi beviltiškai, visiškai negalintys kontroliuoti ar bent įtakoti trokštamo rezultato. Kyla susierzinimas, pyktis, depresija, ir šie jausmai slegia netgi tuos, kam pavyko susilaukti teigiamų rezultatų gydantis pagal vaisingumo programą. Jūsų gebėjimui susitvarkyti su savo jausmais, valdyti emocijas daug kliudo vis atsirandantis beviltiškumo jausmas. Daug kas priklauso nuo jūsų pasitikėjimo savimi. Be abejo, jums kylantys jausmai gali išvesti iš pusiausvyros. Viskas jūsų gyvenime gali pradėti suktis tik apie trokštamą nėštumą, imti kliudyti jūsų darbui ir santykiams. Beviltiškumo jausmas gali tapti toks didelis, kad jums pradės atrodyti, jog visiškai nebegalite to pakelti.
Dauguma žmonių kovoja. Kaip jie tai daro? Dažnai kiekvienas turi savo metodus, kurie kartais padeda labai gerai, kartais ne taip gerai. Svarbu kovoti su stresu. Jeigu jūs nuleisite rankas, tai visos kito gyvenimo sritys pradedant nuo darbo, santuokos iki tokių paprastų dalykų kaip automobilio vairavimo taip pat gali pradėti kelti stresą. Jus gali pradėti liūdinti susitikimai su draugais ar artimaisiais, turinčiais naujagimius, galite pradėti vengti situacijų, kuriose galite būti paklaustas kada, arba kodėl dar neturite vaikų, arba galite tiesiog jausti įtampą ir nepajėgumą kovoti su pasauliu apskritai. Be to, nors ir nėra atrasta tiesioginio ryšio tarp streso ir nevaisingumo, yra pripažinta, kad tiek vyrų, tiek moterų vaisingumas gali mažėti nuo patiriamo streso. Mažinti stresą yra svarbu tiek jums kaip porai, tiek kaip dviems asmenims.
Keletas svarbių dalykų
Nepykite, jei negalite susidoroti su sunkumais, tai yra tik streso sukelti padariniai. Jūs neprivalote kontroliuoti savęs, savo emocijų visą laiką, netgi tuo metu, kai atrodytų tai yra privaloma. Galite verkti kada norite.
Kas jums gali padėti
Pakalbėkite su kitais žmonėmis, su sutuoktiniu, giminaičiais, draugais, su kuriais jūs jaučiatės saugūs. Dauguma žmonių jaučiasi laimingi kalbėdami su sutuoktiniais, bet galbūt jums reikia kažko daugiau nei tik tai. Sprendžiant bet kurią širdgėlą keliančią situaciją pagrindinė terapija yra galimybė kalbėti apie savo mintis, jausmus ir poelgius. Vėl ir vėl, ne tik vienąkart. Nepadės, jei visa tai laikysite savyje ir kęsite be kieno nors kito pagalbos. Anksčiau ar vėliau jausmai pratrūks ir jūs taip galite pamažu palūžti. Jei šia tema negalite kalbėti su kitais žmonėmis, pabandykite pakalbėti su savo augintiniais - su kate, šunimi ar kitu gyvūnėliu.
Stenkitės sužinoti, kas su jumis vyksta fiziškai ir emociškai. Dauguma žmonių nežino jų esamo nevaisingumo priežasčių. Dažnai sužinotos priežastys sukelia mažiau streso nei nežinia. Taip pat stenkitės suvokti, kas vyksta su jumis emociškai. Kalbėjimas su kitais gali jums padėti geriau suprasti kas vyksta su jumis, taip pat suvokti, ar realios jūsų mintys ir jausmai. Užduokite klausimus savo gydytojui, psichologui ar kitiems ir priimkite siūlomą pagalbą.
Atminkite, kad tai, kas vyksta su jumis yra dėl to, kad dabar jums gana įtemptas periodas ir procedūros. Ne jūs viena su tuo susiduriate.
Leiskite sau verkti, bent kartais nevaržykite savęs. Svarbiau yra tai, kad jūs suvokiate, kada jūs kontroliuojate save ir kada ne, negu, kad esate bejėgė prieš emocijų potvynius ir bangas.
Mūsų visuomenė dar nelabai moka suvokti ir priimti nevaisingumą. Mes nekalbame apie tai atvirai, nepaisant to, kad galima gauti gydymą. Jei turime akivaizdžių problemų, kaip pvz. sugipsuota lūžusi ranka, kiekvienas paklausia, kaip jaučiamės, kaip sekasi, kada bus geriau, ir pan. Esant nevaisingumui tai nėra matoma. Žmonės neklausia. Galbūt jie drovisi arba nežino. O galbūt jūs drovitės arba jums nepavyksta priimti jų nuoširdaus susirūpinimo jumis. Norėdami padėti sau, turite priimti tai, kas vyksta ir priimti kitų žmonių rūpestį jumis. Turite būti atviri ir sąžiningi, o ne paslaptingi ir slapukiški.
Nekaltinkite savęs ar to, ką padarėte praeity. Jūs vartojote/nevartojote kontraceptikus, anksčiau nutraukėte nėštumą - kas atsitiko, tas atsitiko. Gyvenkite šia diena, o ne ateitimi ar praeitimi, tik šia diena.
Būkite aktyvi, reguliariai atlikinėkite fizinius pratimus. Kartais pasėdėti paskendus jausmuose ir pasigailėti savęs yra gerai, padeda išsiaiškinti savo jausmus, bet svarbu sugebėti toliau gyventi. Sugrįžkite prie dalykų, kuriuos mėgote daryti iki nevaisingumo, tai gali būti sportas, įvairūs hobi, atsipalaidavimas, dalyvavimas veikloje, darbas ar kiti jums malonūs dalykai. Kuo aktyvesnė pramoga, tuo geriau - mažiau lieka laiko mintims.
Reguliuokite savo mitybą. Stenkitės gerai maitintis. Mažiau vartokite kofeino turinčių produktų, kadangi jie gali sukelti stresą. Galite saikingai išgerti alkoholio, bet nevartokite jo norėdami nuraminti savo jausmus.
Pradėkite planuoti savo gyvenimą, kurkite planus kasdienai. Niekas savaime neįvyks, jei jūs tik sėdėsite laukdami, kol pasaulis ateis pas jus.
Nepamirškite savo sutuoktinio. Gali būti, kad ir jis/ji taip pat emociškai prislėgtas(-a). Planuokite viską kartu, nesitikėkite kad jis/ji viską sutvarkys.
Jūsų sugebėjimas susidoroti su savo mintimis kasdien gali būti kitoks. Svarbu yra tai, kad daugumą kartų jūs galite susitvarkyti su savo emocijomis. Sunku padaryti taip, kad nevaisingumas netaptų dominuojančiu jūsų mintyse, bet turite pabandyti tai padaryti. Jei negalite kontroliuoti svarbiausių dalykų savo gyvenime, tada ir visa kita gali sužlugti. Bandykite gyventi šia diena ir sulauksite geresnio rytojaus.
Medžiaga paruošta pagal straipsnį, sukurtą Michael Condon, psichologo/konsultanto, padedančio moterims ir šeimoms išgyventi mylimojo netektį ar nevaisingumo sunkumus.