Visos jogos asanos siekia išsaugoti sveiką nugarą, veikia visą kūno vidaus sistemą, stiprina proto kontrolę ir t.t. Jogos asanoje (stabilioje pozoje) reikia išbūti tam tikrą laiką. Terapinis jogos efektas susijęs su visų pozų simetrija, kuri subalansuoja žmogaus organizmą. Ypatingai svarbūs jogos kvėpavimo pratimai tai kontroliuojamas, teisingas, sinchroniškas su kūno judesiais kvėpavimas, išlaisvinantis energiją fiziniam ir protiniam atsinaujinimui skatinti.
Jogos terapija viena jogos praktikos dalių, patikima ir jau keletą tūkstantmečių praktikuojama gydymo sistema, kuri padeda žmogui pasiekti kiek įmanoma tobuliausią fizinės, psichinės ir dvasinės gerovės būklę. Planuojančioms susilaukti vaikučio moterims joga yra idealus pasirengimas nėštumui ir gimdymui.
Nėštumo metu daugelis moterų pradeda gyventi sveikai ir susimąsto apie būsimo kūdikio sveikatą bei savo kūno formas. Joga nėščiosioms yra jogos terapijos dalis, padedanti moterims nuo pat pirmų nėštumo dienų. Kuo anksčiau nėščioji pradeda užsiimti jogos terapija, tuo didesnė tikimybė, kad visus 9 mėnesius ji jausis puikiai, nepatirs nėštumo komplikacijų, o gimdymas vyks sklandžiai ir natūraliai.
Nuo pirmų nėštumo dienų moters organizme vyksta didžiulės permainos, prasideda sudėtinga adaptacija, neretai kamuoja toksikozė. Tai periodas, kai moteris turi ypatingai savimi rūpintis. Rekomenduojame bent keletą kartų per savaitę užsiimti jogos terapija grupių užsiėmimuose ir kasdien 15-30 min skirti pratimams namuose. Joga nėščiosioms galima užsiimti iki pat gimdymo.
Kai kurie gydytojai draudžia nėščiosioms sportuoti, jei diagnozuoja padidėjusį gimdos tonusą. Tačiau jogos terapijoje didžiausias dėmesys skiriamas specialiems pratimams kūno atsipalaidavimui, ypač pilvo raumenų, o tuo pačiu ir gimdos. Užsiėmimuose skamba relaksacinė muzika, kuri padeda atsipalaiduoti ir nusiraminti. Todėl joga gali padėti išvengti padidėjusio gimdos tonuso problemų, ar jas sumažinti. Dauguma jogos asanų stiprina nugaros raumenis ir stuburą, jos puikiai išgydo nuo dažnai nėščiąsias kamuojančių nugaros ir juosmens skausmų, pykinimo.
O visų svarbiausias gero kvėpavimo rezultatas Pranos (nervinės energijos) koncentracija. Specialūs kvėpavimo pratimai padeda atsikratyti nuovargio, įtampos, emocinio jaudulio. Teisingas kvėpavimas labai naudingas nėščiosioms, ypač šiuo gyvenimo periodu, kai moters psichika labai pažeidžiama. Kvėpavimas pakaitomis tai pro vieną, tai pro kitą šnervę padeda išvalyti kvėpavimo takus ir energetinius kanalus, išsidėsčiusius išilgai stuburo, gerina virškinimo procesą, normalizuoja arterinį spaudimą. Indų jogos mokytojai teigia, kad toks kvėpavimas padeda iš organizmo ląstelių pašalinti toksinus, pristabdyti ląstelių senėjimo procesus. Jogos kvėpavimo pratimai išmoko besilaukiančias moteris teisingai kvėpuoti ir pailsėti tarp sąrėmių. Jie efektyviai ir greitai atstato prarastas jėgas.
Palyginus su kitu fiziniu krūviu (gimnastika, aerobika, šokiais ir kt.) kur akcentuojamas raumenų stiprinimas ir energijos eikvojimas, joga atvirkščiai papildo energijos atsargas, neišsekina, tačiau sudegina riebalų sankaupas, įveikia celiulitą, neleidžia priaugti per daug svorio nėštumo metu.
Daugelį nėštumo metu kamuoja vidurių užkietėjimas, virškinimo sutrikimai. Nes didėjanti gimda spaudžia pilvo srities organus ir trukdo žarnyno tuštinimuisi. Situacija dar pablogėja, jei nėščiosios gyvenimo būdas sėslus ir ji mažai juda. Gresia hemorojus. Specialūs jogos pratimai padeda išjudinti medžiagų apykaitą, tonizuoja peristaltiką ir virškinimo procesai normalizuojasi.
Ruošiantis gimdymui mamytėms labai naudinga sėdėti lotoso poza. Taip pat labai svarbus paviršius, ant kurio sėdi nėščioji. Įprotis ilgai sėdėti vienoje pozoje ant minkšto paviršiaus sutrikdo kraujotaką dubens, lytinių organų srityje. Todėl nėščiosioms reikia dažniau sėdėti ant kieto paviršiaus, sukryžiavus kojas ir ištiesus nugarą (pvz., kai skaitote ar žiūrite TV).
Joga ypač naudinga toms nėščiosioms, kurias kamuoja kojų tinimai, išsiplėtusios venos, galūnių tirpimas. Kad išvengtumėte šių komplikacijų, joga užsiimti reikėtų jau nuo pirmojo nėštumo trimestro. Specialios asanos normalizuoja kojų kraujotaką.
Joga padeda moteriai labiau pasitikėti savo jėgomis, nes išmoko valdyti kvėpavimą, atsipalaiduoti, nusiraminti ir adekvačiai elgtis gimdymo metu.