Pavalgėm, o dabar galima ir pamiegoti...
Maitinimas ir miegas tai kol kas 2 svarbiausi dalykai naujagimio gyvenime. Žindyti naujagimį reikia tiek, kiek jis to prašo. Maitinimas pagal tvarkaraštį šiais laikais jau yra atgyvena. Vaikai patys per tam tikrą laiką susireguliuoja savitą maitinimosi režimą. Pavyzdžiui, pradeda prašyti valgyti kas 2 valandas. Naktį kūdikiai žindomi lygiai taip pat tada, kai patys reikalauja. Todėl iškart atskiro miegamojo naujagimiui dar neprireiks, nebent pasiryšite nuolat lakstyti į jo kambarį visą naktį... Daugelis tėvų tiesiog pristumia naujagimio lovelę prie savo lovos, arba guldo mažylį šalia savęs.
Tarp maitinimų naujagimiai dažniausiai visą laiką miega. Pirmąjį mėnesį kūdikiai išmiega 14-19 val. per parą. Būdravimo periodai kas mėnesį ilgėja, pusės metų kūdikiai jau miega 13-14 val. per parą. Jei pirmaisiais mėnesiais mažylis gali nubusti kas 1,5-4 val. (tiek dieną, tiek naktį), tai būdami 8 mėn. dauguma vaikų jau išmiega nuo 22 val. iki 6 val. ryto. Tuomet dieną miega keletą kartų po 2 val. Vienerių metų mažyliai ima miegoti kaip dideli visą naktį ir 1 kartą dieną, po pietų.
Yra manančių, kad reikia suvystyti vaiką, kad šis ramiau miegotų ir nesižadintų nuo savo judesių, kai kurie vaikai taip miega žymiai ramiau. Tačiau dauguma gydytojų teigia, kad kūdikio rankytės bei kojytės neturi būti suvaržytos, tai būtina normaliam psichomotoriniam vystymuisi.
Sauskelnės ir higiena
Diskusijos apie sauskelnes ir galimą jų žalą nesiliauja. Pagrindinis sauskelnių priešininkų argumentas neva vyriškos lyties kūdikiai, dėvintys sauskelnes, ateityje gali likti nevaisingi. Nors ši informacija nėra moksliškai patvirtinta tyrimų įrodymais, pediatrai vis tiek nerekomenduoja sauskelnių naudoti nuolatos. Žinoma, jos suteikia daug patogumo, bet ilgas šlapių sauskelnių ir kūdikio odelės kontaktas kenkia. Maksimalus sauskelnių dėvėjimo laikas 4-6 valandos. Geriausia, jei sauskelnes naudosite pasivaikščiojimų į lauką metu, svečiuodamiesi ir miego metu. Keisdami sauskelnes nuprauskite kūdikio užpakaliuką.
Labai dažnai prausti kūdikio nereikia. Pakanka išmaudyti vieną kartą, vakare, prieš nakties miegą. Vanduo turėtų būti 36-37 laipsnių. Nuprausus kūdikį, galima perlieti jį kiek vėsesniu vandeniu. Pagal tam tikrą metodiką galima pamokyti jį nardyti, plaukioti. Tai gali parodyti specialistas. Paprastai kūdikiai greit įpranta prie vandens procedūrų ir maudytis mėgsta. Po maudynių kūdikiai būna pavargę, nori valgyti ir greit užmiega.
Pasivaikščiojimai lauke
Vaikščioti su kūdikiu lauke reikia daug. Jei lauke ne žemiau -10 laipsnių, į pirmąjį pasivaikščiojimą išsiruoškite jau su savaitės naujagimiu maždaug 10 minučių. Pasivaikščiojimų laiką kaskart ilginkite po 5 min. Vėliau vaikščiosite po 1,5-2 valandas 2-3 kartus per dieną bet kokiu oru (išskyrus didelius karščius ir šalčius).
Šaltas oras grūdina kūdikį, o saulėta diena naudinga, nes vaiko organizme gaminasi vitaminas D, kuris apsaugo nuo rachito (tačiau tiesioginių saulės spindulių kūdikiui nereikia!). Iš pradžių kūdikiai pasivaikščiojimų metu visą laiką miega, aplinkiniu pasauliu jie ims domėtis kiek vėliau.
Jei turite daugiau klausimų apie naujagimio priežiūrą, užsukite į supermama.lt Forumą pabendrauti su kitais tėveliais, susilaukusiais mažylių.
Šaltinis: medportal.ru