{mosimage}“Valgyti norisi! Numesti svorio norisi…” Pirmoji šio neišsprendžiamo galvosūkio dalis – pastovus dydis, antroji – kintamasis. Taigi, Jūs ir vėl norite pradėti valgyti kitaip – nuo artimiausio pirmadienio, nuo kito mėnesio, ir žinoma nuo Naujųjų metų? Tuomet pirmyn!

Dauguma mūsų vis dar tiki stebuklus darančiomis dietomis.  Dvi savaitės ir tai bent laimė – jaunystė, grožis ir lieknumas! Taip būna. Reklamoje. O realybėje – alkio, nepasitenkinimo, nusivylimo jausmas. Numesti svorio nesunku, bet atsisveikinimas su antsvoriu  - problema ne tiek fiziologinė, kiek psichologinė. Juk mūsų požiūris į maistą pakankamai sudėtingas. Bet koks atsisakymas – agresija prieš organizmą. Gyvenime ir be to streso netrūksta, kam dar jį apsunkinti? Jei vis dėlto nusprendėt keisti mitybą, darykite tai su malonumu, palaipsniui ir sąmoningai. Sėkmė priklausys nuo nusiteikimo.

 Be to, yra keletas patikrintų būdų, kurie padės nustoti graužtis ir pažvelgti į savo nekenčiamą atvaizdą veidrodyje kitomis akimis. Iš pradžių pamirškite apie fantastiškas piliules, “padedančias” numesti svorio, ir neklausykite tų susižavėjusių pasakojimų, kurie neva jų dėka sulieknėjo. Ir toliau kolekcionuokite kulinarines knygas su mažai kalorijų turinčių patiekalų receptais. Tik jokiu būdu nepirkite pseudomokslinių brošiūrų, skelbiančių: “Tiems, kas nori numesti svorio!” Ir nereikia siekti idealaus svorio, labai tolimo jūsų dabartiniam. Vis dėlto savo kūno gaila!
Ir apskritai, vertindami savo sudėjimą ir liūdnai skaičiuodami riebalinius sluoksnius, nepameskite sveiko proto ir nenukabinkite nosies. Jei vis dėlto nepavyks, nepulkite į paniką, pasitarkite su blaiviai mąstančiais žmonėmis, turinčiais tokių pat problemų. Patirties pasidalijimas be jokios abejonės bus jums į naudą. Ir, galiausiai, atminkite: jūs ne supermodelis ir vargu ar juo tapsite artimiausiu metu. Tad nereikia savo konfigūracijai teikti ypatingos reikšmės. 

“Už” ir “Prieš” dietas

 Kaip sakoma – “gerų dietų nebūna”. Bet renkantis mažiausią iš blogybių atminkite, kad valgis – esminė subalansuotos dietos dalis. Ir atsisakyti jo neverta. Sveika dieta svoriui mažinti – tai teisingas produktų pasirinkimas, leidžiantis pasisavinti optimalų maistingų medžiagų kiekį.

  Nesusiviliokite greitai sukūsti. Rezultatas bus trumpalaikis. Prarasti kilogramai dvigubai greičiau “atauga”. Tarkim, per savaitę jums pavyks numesti 1,5 kg ar daugiau. Bet tai bus pasiekta netekus daug skysčių. Geriau mažinti svorį riebalinių atsargų sąskaita po 400-800 g per savaitę. 

Sakoma, kad antroji dietos diena pati lengviausia, nes mažai kas iškenčia pirmąją. Kai tik pradedat laikytis dietos, jūs imate galvoti tik apie maistą. Bet nieko – juk tai tik 10 dienų! O po 10 dienų į burną keliauja viskas, ką tik akys mato. Ratas užsidaro.
Jei pasirinkote panašią taktiką, turite žinoti: kai kuriais atvejais rezultatai nenuspėjami, net gresia bulimija. Dėl tokios greitos ir griežtos dietos organizme pritrūksta maistingų medžiagų, prabunda žvėriškas apetitas, žmogus gyvena pastoviai jusdamas alkį.

 Jei nutarėte imtis šios ekstremalios priemonės – badavimo, - susimąstykite. Paprastai badavimo imamasi kaip priemonės pasiekti tikslą politinėje kovoje. :) Jei tai trumpalaikis politinis manifestas, gali būti, kad jūsų reikalavimai bus patenkinti ir jūs nutrauksit bado streiką be ypatingų nuostolių. Jei ne - sulauksit bėdos. Pastovus apetito nuslopinimas gresia anoreksija.

Ką gi daryti? Nebesverti porcijų, nebeskaičiuoti kalorijų ir nebepirkti tik  dietinių produktų. Tai nuobodu. Tai veikia psichiką. Niekas negali ilgai ištverti apribojimų. Neginčytina tik tai, kad reikia prisilaikyti taisyklių, užtikrinančių svorio mažėjimą, ir į vykstančius pasikeitimus žvelgti teigiamai.

Sveikos mitybos taisyklės “forever”

Mes skirtingi, todėl ir suvartojamas maisto kiekis skirtingas – priklausomai nuo sudėjimo, amžiaus ir lyties. Jei moteris nori atsikratyti nereikalingų 6 kg, ji turi per parą suvartoti 1500 kilokalorijų, jei vyras – iki 2500 kilokalorijų. Kas geriau nei jūs pats pažįstate savo organizmą? Įsiklausykite į jį ir nusistatykite, kiek kalorijų jums labiau tinka.

Viena labiausiai paplitusių klaidų: racionalus maitinimasis  - tai kažkas beskonio, prėska, nepatrauklu, o visa kas skanu – kenkia. Ne, ir dietiniai patiekalai gali suteikti malonumo. Sveikas maistas juk nepraranda neiskonio, neispalvos nei aromato. Skirtingai nei vegetariško, racionalaus maitinimosi neriboja nei gaminimo būdai, nei produktų pasirinkimas. Čia etalonas – japonų virtuvė: teisingi produktai plius jų vartojimo saikingumas.

Jūs įpratote labai greit pavalgyti? Tai ne tik sutrikdo organizmo veiklą, bet ir netenkate malonumo. Kruopščiai sukramtant maistą, jis įsisavinamas 15-20 proc. geriau ir jo mažiau reikia kad pasisotintumėte.

Nevalgykite, jei esat pervargę – nebus jokios naudos. Kuo lėčiau vyks medžiagų apykaita, tuo lėčiau sudeginamas maistas ir sunkiau atsikratyt antsvorio. Nesiblaškykite valgydami, virškinimo procesas kaip mat sulėtėja.

Nuobodulys – priešas norinčiam lieknėti.
Gaminkite įdomiai ir įvairiai. Kasdien paserviruokite stalą kaip per šventes. Stalo dekoras, geras apšvietimas maloni muzika leis reguliuoti maisto kiekį.

Visiems žinomos tiesos

Pradėje racionaliai maitintis greit pastebėsite, kad maistas teikia žymiai daugiau malonumo. Sąmoningas požiūris į maistą leis jums be jokio vargo atsisakyti žalingų įpročių ir tapti sveikos mitybos šalininku. Valgysite daugiau vaisių ir daržovių. Juose daug vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Tyrimai rodo, kad 5 porcijų skirtingų vaisių bei daržovių per dieną (bulvės nesiskaito) suvartojimas mažina  širdies kraujagyslių, vėžinių susirgimų ir diabeto riziką. Pasiekti to ne taip lengva, bet įmanoma. Spauskite sultis, virkite sriubas, į patiekalus dėkite daugiau daržovių, užkandžiaukite vaisiais. Pradėkite valgyti nuo salotų. Vietoje saldaus pudingo deserto taip pat valgykite vaisius.
Ant jūsų stalo turi atsirasti daugiau grūdų produktų. Jei valgote duoną, ryžius ir makaronus 4 kartus per savaitę ir dažniau, vėžinių susirgimų rizika žymiai sumažėja.
 Dažniau  pirkite turtingus ląsteliena produktus.Avižų, pupų bei daugumos vaisių skaidulos padeda virškinti maistą, nuolat aprūpinti organizmą energija ir reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. 
 Neįsivaizduojamų pastangų dėka išmeskite iš savo raciono cukrų. Jo maistinės savybės nedidelės, bet jis kaloringas. Paprastai produktai, kuriuose yra daug cukraus, turi mažai vitaminų ir mineralų.

Ir, galiausiai, saikingai vartokite alkoholį. Tyrimai rodo, kad 1-2 bokalai alaus ar taurės vyno per dieną padeda apsisaugoti nuo širdies kraujagyslių sistemos ligų. Ir to pilnai užtenka, kad suprastumėte tiesą.

S.Medvedevas, Žmogaus smegenų Instituto direktorius pataria:
“Nepakenkite sau!” – tai reikia atminti, kai nusprendžiate pakeisti savo mitybos įpročius. Net jei jaučiatės visiškai sveiki ir tik šiek tiek nepatenkinti keletu nereikalingų kilogramų, įsiklausykite į savo organizmą.

Atminkite, valgyti reikia tada, kai dar nejaučiate didelio alkio, tuomet galėsite valgyti ramiai, mėgautis skoniu ir nepersivalgysite. Geriausia, jei valgymas trunka nuo 30 min iki 1 val. Tokiu režimu smegenys tiksliai perdirba informaciją apie sotumo jausmą. Prieš desertą padarykite pauzę. Gali būti, kad jo jums nebeprireiks.

Ar verta lieknėti sveikatos sąskaita? Geriau neskausmingai priprasti prie naujų mitybos taisyklių: apriboti maisto kiekį, cukraus, druskos, riebalų vartojimą. Kaip senoliai sakydavo: “Skubėkite lėtai” – ir rezultatai pralenks jūsų lūkesčius.

Šaltinis: 7ya.ru