{mosimage} Hiperaktyvių vaikų, t.y. tų, kurių elgesys sutrikęs, tėvai dažnai patiria visuomenės panieką ir kritiką. Ne tik aplinkiniams, bet ir jiems patiems sunku suvokti, kodėl jų vaikas meluoja, mušasi, kankina gyvūnus, vagiliauja, netgi pažeidinėja įstatymus. Net ir klausdami savęs “Kodėl jis manęs nesupranta, kodėl jis negalvoja apie savo ateitį?”, tėvai tiki, kad širdyje jų vaikai yra geri, dori ir mylintys…

Įsijautimo stoka

Viena iš priežasčių, kodėl vaikas nesupranta savo elgesio pasekmių, yra įsijautimo stoka ar visiškas jos nebuvimas. Įsijautimas - tai sugebėjimas įsijausti į kitą žmogų, galėjimas matyti save ir kitus tuo pačiu metu. Neturėdamas sugebėjimo įsijausti ir užjausti, žmogus gyvena ir elgiasi tarsi jis būtų vienintelis žemėje.

Priežastys, sukeliančios įsijautimo stoką

Viena iš priežasčių - kaktinių smegenų žievės skilčių funkcijos sutrikimas. Vaikams, kuriems būdingas šis sutrikimas, tiktų apibūdinimas “akys mato, rankos daro”. Jie vagia iš tėvų pinigus, kreditines korteles, pažeidinėja įstatymus, vartoja narkotikų. Jie taip elgiasi, nes susidūrę su pagunda nesugeba savęs paklausti: “Ar teisingai elgiuosi?”. Jis yra šio momento belaisvis ir negali suvaldyti savo norų, nes nejaučia nerimo dėl galimų pasekmių.

Tokiam elgesiui būdinga:

  • nesugeba planuoti ir retai užduoda klausimą - “Ar tinkamai elgiuosi?”;
  • neturi motyvacijos ir nepajėgia atsispirti pagundoms;
  • meluoja, bet ne todėl, kad nori nuslėpti, o dėl to, kad nemato skirtumo tarp to, kas realu, o kas ne;
  • linkęs dažnai kartoti tuos pačius žodžius, garsus, veiksmus, pamėgdžioti kitus;
  • nesuvokia, kad padarė žalą, ir nesigaili.

Ligonis ar… “blogio sėkla?”

Asocialaus tipo asmenybės sutrikimui būdingi simptomai - melavimas, vogimas, abejingumas kitų žmonių jausmams, nesugebėjimas jausti kaltės ir mokytis iš patyrimo (ypač iš bausmės), polinkis į agresyvius išpuolius, gailesčio stoka, malonumo jutimas žalojant kitus, polinkis manipuliuoti, kaltinti kitus (“Jis gavo, ko nusipelnė, pats lindo”) - daro vaikus ir paauglius nepatrauklius visuomenės akyse. Visuomenė juos dažnai laiko gudraujančiais nusikaltėliais. Ypač didelį pasipiktinimą sukelia vaikai, kurie šaltakraujiškai kankina ar net žudo gyvūnus. Labai svarbu tinkamai ištirti ir įvertinti tokio elgesio priežastis, nes nuo to priklauso vaiko ateitis: gydymo ar perauklėjimo įstaiga.

Patarimai tėvams

Kaip elgtis su vaikais ar paaugliais, kurie neturi įsijautimo, yra impulsyvūs, pavojingi ir agresyvūs?

  • Įsitikinkite, ar jūsų vaikas tikrai nesugeba užjausti. Tai labai svarbus žingsnis siekiant suprasti ir padėti savo vaikui.
  • Susitaikykite su vaiko negalia ir leiskite sau dėl to paliūdėti. Labai svarbu suvokti, jog įsijautimo trūkumą galima prilyginti gyvybei pavojingai ligai. Verkite, liūdėkite, susitaikykite su esama padėtimi. Tik tuomet būsite pajėgūs veikti tinkamai.
  • Gydykite pagrindinę ligą ir ieškokite efektyviausių gydymo būdų. Būtina tartis su psichiatrais, psichologais, psichoterapeutais ir kartu ieškoti efektyviausių gydymo būdų.
  • Aiškiai apibrėžkite savo lūkesčius ir stenkitės juos įgyvendinti. Turite aiškiai suvokti, kad liga paaiškina vaiko elgesį, bet jo nepateisina. Todėl reikalaukite jo suvokti savo elgesio pasekmes.
  • Reikalaukite, kad vaikas pripažintų jūsų autoritetą ir moralines vertybes, ir imkitės kontrolės. Tėvai turi būti griežti. Drausmės reikalavimas = tėvų meilė. Stenkitės būti nuoseklūs, tvirti ir autoritetingi. Reikalui esant nebijokite kviesti į pagalbą medikų, policininkų ar kt. teisėsaugos pareigūnų. Kad ir kaip skaudėtų širdį, tai yra vienintelis būdas padėti jūsų vaikui išgyventi.
  • Pasitikėkite, bet ne per daug. Reikia tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam - šią taisyklę tėvai išmoksta gana greitai. Tai reiškia, kad privalote būti budrūs, palaikyti nuolatinius ryšius su mokytojais, nuolat stebėti, ar vaikas nevagiliauja, lanko mokyklą, nevartoja svaigalų ar narkotikų.
  • Nustatykite taisykles vaiko drausmei palaikyti ir reikalaukite jų laikytis. Nereikia pamiršti, kad jūsų vaiko emocinė sfera yra nepakankamai slopinama, todėl ir taisyklės turi būti lanksčios, kad vaikas pajėgtų jų laikytis. Pagrindinė “auksinė” taisyklė - jei paėmei ar sugadinai svetimą daiktą, privalai grąžinti jį ar atlyginti žalą.
  • Žinokite, kad galite labai daug padėti savo vaikui. Pagrindinės dovanos - jūsų meilė, tvirtumas ir pagarba vaikui. Jei duosite to vaikui pakankamai, žinokite, kad padarėte viską, ką galėjote. Visa kita priklauso nuo jo paties.
Vaikų ir paauglių psichiatrė Roma ŠERKŠNIENĖ

Šaltinis: "Sveikas žmogus" www.medicine.lt