2 mėn. kūdikis, paguldytas ant pilvuko, mankština galvos, kaklo, nugaros, pečių raumenis, bandydamas pasikelti ant rankučių ir sukioti galvytę. Žinoma, tokioje padėtyje mažylio negalima palikti be priežiūros. Apie 10 sekundžių, šiek tiek linguodamas, jis išlaiko iškeltą galvą maždaug 5 cm atstumu nuo pagrindo. Pavargęs vaikelis vis paguldo galvytę pailsėti. Vertikalioje padėtyje ją išlaiko tiesiai keletą sekundžių. Gulėdamas ant nugaros jau nebe taip riečiasi. Sodinamo kūdikio galva atsilošia. Kaklo raumenys dar per silpni nulaikyti sunkią galvą.
Nepakankamai subrendę dar ir periferiniai nervai, turintys koordinuoti tiesią galvos padėtį. Tačiau liemuo ir galūnės stengiasi pagal išgales įsitempti - tai įrodo, kad kūdikis nėra liguistai suglebęs.
Antrąjį mėnesį - vaikščiojimo raidos pereinamoji fazė. Refleksinė kojų atsispyrimo reakcija ir automatiško žingsniavimo judesiai slopsta - juos jau ne visada pavyksta sužadinti.
Plaštakos jau šiek tiek atgniaužtos ir laiko tarpai, kai plaštakos yra pusiau atgniaužtos, tolydžio ilgėja. Gali akimirką nulaikyti žaislą.
Sveikas, pamaitintas, sausas, jam nei per šalta, nei per karšta ir vis tiek kažkodėl verkia. Ašarų priežastis gali būti pilvelio diegliai. Jeigu maitinate krūtimi, venkite sunkiai virškinamo, vidurius pučiančio maisto, saldumynų, negerkite kavos, kakavos, gazuotų gėrimų. Pasiguoskite tuo, kad šios mažylio bėdos paprastai baigiasi apie trečiąjį mėnesį. Paimkite jį ant rankų, priglauskite, švelniai pamasažuokite pilvelį, maloniai pakalbinkite. Paguldžius kūdikį ant pilvuko, oras ir dujos lengviau pasišalina.
Psichinis ir socialinis vystymasis
Pirmoji šypsena - įspūdingiausias antrojo mėnesio įvykis! Mamai palinkus prie savo mažylio ir meiliai pašnekinus, kūdikis ją įdėmiai stebi, o vieną gražią dieną jo lūpų kampučiai krusteli ir veide prasiskleidžia pirmoji, dar nedrąsi šypsenėlė! Ji nepaprastai daug reiškia ir motinai, ir kūdikiui. Anksčiau kūdikis retkarčiais nusišypsodavo angeliuko šypsena, tačiau šiai atsitiktinei šypsenai trūko socialumo, ji nepriklausė nuo motinos rodomo dėmesio. Dabar kūdikis ima akivaizdžiai šypsotis, išvydęs mamą.
Baigėsi sudėtingiausias kūdikiui ir jo tėvams laikotarpis - prisitaikymas prie naujos aplinkos. Jūsų mažylis jau ne bejėgis naujagimis. Galite bandyti užmegzti su juo kontaktą - kūdikis jau moka šypsotis, pradeda guguoti. O kai pravirksta, jo akyse pirmą kartą pamatote tikras ašaras!
Mažylis tikriausiai ir toliau pramiega didžiąją paros dalį, o trumpomis valandėlėmis, kai nemiega, dairosi, ieško naujų spalvų, kartais būna neramus ir verkia. Jo nervų sistema dar nėra pasirengusi įspūdžių gausybei. Tačiau iš lėto nusistovi būdravimo, miego ir maitinimo ritmas.
Reakcija į garsus ir šlamesius tampa labiau diferencijuota. Aiškiai juntama, kaip lavėja mažylio gebėjimas sutelkti klausą - jis įsiklauso į garsus, skleidžiamus įvairių žaisliukų (barškėjimą, cypsėjimą ir t.t.). Visa jo laikysena rodo, kad mažylis klausosi: vieną kitą sekundę išbūna susikaupęs, sustingsta jo žvilgsnis, nejuda rankos ir kojos. Mėgsta ir muzikinės dėžutės garsus, švelnią, negarsią muziką - tik ne roką... Virš kūdikio lovytės pakabinkite keletą įvairiaspalvių žaisliukų (atstumas - apie 50 cm nuo krūtinės ląstos).
Pirmuosius du mėnesius pats puikiausias kūdikio žaisliukas - mama! Jam patinka, kai mama ima jį ant rankų, glosto, priglaudžia prie savęs, supa, maitina. Jis mėgsta klausytis jos balso, mėgdžiodamas tarti pirmuosius garsus. Žaidimai su kūdikiu stimuliuoja jo vystymąsi - taip galite skatinti galvytės sukiojimą, kūno mankštą. Tačiau yra vaikų, kurie nemėgsta glaustis, stumia mamą nuo savęs. Tokį mažylį priglauskite nugaryte prie krūtinės, veidu nuo savęs, kad jis matytų aplinką ir jam tai labiau patiks, ir artimas kontaktas išliks.
Kalbos raida
Dviejų mėnesių kūdikis "taria" balsius, panašius į "a" arba "e". Protarpiais prie jų prisišlieja priebalsis "h" ("he", "ėhė"). Iš pradžių jie būna tylūs ir trumpi, nes kūdikis "šneka" pusiau pravertomis lūpomis, kai guli ant nugaros, prieš užmigdamas arba vos pabudęs. Anksčiau žiopčiojęs be garso, jis jau pradeda leisti trumpus gerklinius garsus, kurie vėliau pereina į vadinamąjį gugavimą.
Pirmuosius bandymus dera lavinti. Paskatinkite juos šypsena ir guguokite kartu su mažyliu. Tai darydami, laikykite kūdikį už rankų, glostykite jo pirštukus ir nykštį! Kai vaikštinėdami po kambarį su kūdikiu ant rankų, pasakojate jam ką nors, laikykite jį taip, kad mažylis matytų, kas juo rūpinasi.
Supermama.lt forumo dalyvių mažyliai
{mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage}