Įkraunama...
Įkraunama...

Vaisiavalgystė

Vaisiavalgystė - skanu, paprasta ir sveika!

user posted image

Mūsų gaunamų kalorijų kiekis turi pasiskirstyti taip:
1) 90-97 % iš saldžių ir nesaldžių vaisių;
2) 2-6 % iš jaunų lapinių daržovių ir salierų;
3) 0-8 % iš kitų produktų (tokių daržovių kaip kopūstai ir brokoliai, taip pat riebių vaisių (avokadų), riešutų ir sėklų).
Visa tai mums paprastai gali suteikti 2 ar 3 gausūs vaisių valgymai dieną bei didelė daržovių mišrainės porcija vakare.
Tai yra ideli mityba, leidžianti turėti idealų svorį ir idealią sveikatą.


Taip valgydami laikysimės Dougas N.Graham mitybos formulės 80/10/10 (kas reiškia, kad su maistu turime gauti ne mažiau kaip 80 % angliavandenių, ne daugiau kaip 10 % baltymų, ne daugiau kaip 10 % riebalų) ir atsikratysite visų perteklinių riebalų ir nereikalingo organizmo vandens, bet išsaugosite sveikus ir liesus kūno audinius. Labai svarbu užtikrinti, kad suvalgytume pakankamą kalorijų kiekį. Šia dietą rekomenduojama paversti nuolatine gyvenimo mityba, nes žmogus yra vaisėdis - būtybė, kuri maitinasi daugiausia vaisiais, o jauni žalėsiai yra jos papildomas maisto šaltinis (vaisėdystė apima ir nesaldžius sėklinius vaisius, tokios kaip pomidorai, agurkai, paprikos, okros, baklažanai, cukinijos, moliūgai).
Maistingumo požiūriu vaisiai tenkina visas mūsų reikmes (įskaitant malonaus skonio poreikį) geriau nei bet koks kitas maistas.
Vaisiuose yra daug maistinių medžiagų, kurių reikia mūsų organizmui ir tokiomis proporcijomis, kokios mums yra naudingiausios. Žinoma, kai kurios daržovės ir kiti maisto produktai tam tikrų maistinių medžiagų turi daugiau, tačiau vaisiuose yra tokie maistinių medžiagų kiekiai ir deriniai, kurie mums yra optimalūs, o daugiau nereiškia, kad geriau.

Lietuvoje gyvų pavyzdžių dar neradau, bet užsienyje taip gyvena ir maitinasi tūkstančiai žmonių. Ir bjaurieji ančiukai tokios mitybos dėka virsta gulbėmis friends.gif Aš jau startavau, kas kartu? 4u.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Ritutia: 11 vasario 2014 - 22:07
Visai idomu butu isbandyti cool.gif
Atsakyti
QUOTE(Lovely... @ 2014 02 11, 23:06)
Visai idomu butu isbandyti  cool.gif

O kas įdomu reikia įgyvendinti friends.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Ritutia: 12 vasario 2014 - 09:42
Linkiu, kad ši tema prigytų 4u.gif Turint omeny, kad net vegetarystės tema čia merdėjanti, tai kaži kaip su dar siauresne sritimi g.gif
Pati šiuo metu esu tokia tarsi veganė, jei ne kartais suvalgomi kiaušiniai ar žuvis, bet visad palandžioju ir žaliavalgių forumuose įvairiuose, kai kuriuos principus pervirškinu biggrin.gif Pvz, visai nesenai apie 80/10/10 perskaičiau, panašios mano proporcijos dabar yra, nes buvau smarkiai riebalų padauginus, kai perėjau prie tokios mitybos (avokadai, aliejai, riešutai, sėklos) ir galvos svaigimai buvo prasidėję. Nors vaisiavalgystės neketinu laikytis, bet užsuksiu paskaitinėti, naudingų dalykų perimti 4u.gif
Atsakyti
Įdomu, kodėl prie vaisių pavaizduoti paprikos, agurkai, baklažanai, pomidorai, cukinijos, moliūgas?
Atsakyti
QUOTE(Ruutta @ 2014 02 12, 14:40)
Linkiu, kad ši tema prigytų 4u.gif Turint omeny, kad net vegetarystės tema čia merdėjanti, tai kaži kaip su dar siauresne sritimi  g.gif
Pati šiuo metu esu tokia tarsi veganė, jei ne kartais suvalgomi kiaušiniai ar žuvis, bet visad palandžioju ir žaliavalgių forumuose įvairiuose, kai kuriuos principus pervirškinu biggrin.gif Pvz, visai nesenai apie 80/10/10 perskaičiau, panašios mano proporcijos dabar yra, nes buvau smarkiai riebalų padauginus, kai perėjau prie tokios mitybos (avokadai, aliejai, riešutai, sėklos) ir galvos svaigimai buvo prasidėję. Nors vaisiavalgystės neketinu laikytis, bet užsuksiu paskaitinėti, naudingų dalykų perimti 4u.gif

Būtinai užsuk friends.gif nes nuo vegetarizmo iki vaisiavalgystės netolimas kelias mirksiukas.gif aš tai pati daug metų valgiau viską, prieš pusmetį tapau vegetare, tada tapau veganė, o tada vaisiavalgė smile.gif nes kuo daugiau viskuo pradėjau domėtis, tuo aiškiau viskas į lentynėles susidėliojo... o čia šią temą pradėjau ne tik dėl tų, kas domisi sveiku gyvenimo būdu, bet ir dėl tų, kas nori numesti svorio ir norėjau parodyti, kad yra ir labai sveikas būdas tą padaryti friends.gif
beje sukūriau ir Facebooke puslapį Vaisiavalgystė, ten daugiau informacijos apie viską pridėjau, tai kam įdomu gali ir ten prisijungti (puslapis nekomercinis, tik informacinis) 4u.gif
Papildyta:
QUOTE(liusė @ 2014 02 12, 15:11)
Įdomu, kodėl prie vaisių pavaizduoti paprikos, agurkai, baklažanai, pomidorai, cukinijos, moliūgas?

Nes tai vaisinės daržovės ar kitaip vadinami nesaldūs vaisiai mirksiukas.gif
Atsakyti
kaip smagu atrasti vis daugiau bendraminciu... 4u.gif turbut uzsuki ir i zaliavalgiska skyreli.... man Graham teorija labai patraukli, tik...kaip mastanti zmogus iskart matau minusa. Netgi tas pats graham ir t zalio maisto propaguotuojai teigia, ad vaisius reikia valgyti tuos, kuriuos pasiekiame 100-300km spinduliu.
Problema, vaisiavalgysteje Lietuvoje matau tame, kaip ir 100proc zaliavalgysteje - t.y. del klimato neimanoma. tarkim, tas pats bananas, atveztas is kitur, suteiks maziau tau minrealiniu medziagu, nei bananas, nuskintas ten, kur jo nereikia transportuoti 3000km. vat cia ir esme. zinau merginu, urios VIEN vaisius valgydamos, susigadino sau sveikata, issisekino.
Labai rekomenduoju:
nepamirsti lietuvisku misko zoliu (ir juos plakti i kokteilius kad ir i tuos atveztinius bananus) - nes zalias maistas - daugiausiai sukaupes saules energijos savyje (o mums ir reikia) - zalias laukinis maistas - pvz, kiaulpienes, dilgeles, (ivairios), garsva, kieciai, visokiu uogu lapai, kiskio kopustai ir nnn zoliu, kurios auga Lietuvoje nuo pavasario - geda tik, man reikia plesti savo zinias sioj srity.

Del to, kad nuo entuziazmo neissektume, man labai priimtina musu klimatui ir Fuhrman mityba - kuris pataria ir ankstiniu (bent sauja kasdien) suvalgyt juk ankstiniai - tai tos pacios darzoves... mitybine prasme: daugiau gautume medziagu nei atveztinis bananas. taip pat Fuhrman stato lapines darzoves - kaip jegu jega - daugiausiai mikroelementu, antioksidantu ir fitochemikalu saltini...

Dar prisiminiau tinklapi: 30bananasaday. atrodytu taip paprasta: valgai bananus ir tiek, netgi jokiu zoliu. zmones dalinasi, ir juos tai veikia. tik velgi, labai prasau vadovautis sveiku protu: jei amerikoj gyveni ir valgai tenyskti banana - ne "dujini", tai viena. o jei visgi Lietuvoje.... manau, mes irgi galime koreguotis savo mityba ir artetis prie vaisiavalgystes/zaliavalgystes sveiku lygmeniu...

Dar...is youtube prisiminiau: "5 ar pan. klaidos, kurias daro zaliavalgiai", gyvenantys salto klimato juostose. tarp patarimu ten irgi buvo vienas: nesilaikyti AKLAI 100proc zaliavalgystes. 4u.gif
Na, isivaizduokite, gyvenate grenlamdijoje...esate eskimai...taigi...nors ir nesam skandinavai, Lietuva pakankamai dar ne silta salis...
Atsakyti
Labai noreciau isbandyti tokia mityba...kada nors smile.gif mane tai labai vilioja ir manau man butu priimtina. Tik dabar neturiu salygu, bet veliau tikrai wub.gif
Atsakyti
QUOTE(Ritutia @ 2014 02 11, 19:59)
Aš jau startavau, kas kartu?  4u.gif

smagu 4u.gif
o man kaip praktikei, visada smagi pinigine sio reikalo puse...nezinau, ar turi seima, vaiku? bet pvz, vaisiavalgyste vien is pinigines puses turi skambeti aip turtinguju privilegija, skaiciuojant. turiu sunu, 10m, tai jis, 8-9m, budamas, suslamsdavo tiek vaisiu... doh.gif trason eina bananai, apelsinai, mangai - is atveztiniu...megsta ir musu obuolius... nuosirdziai nesumeluosiu, islaidos isaugo, o mano drauges sako, kad taip maitintis neisgaletu, ad ir sveikiau..ir zinokit, nuosirdziai suprantu...pernai metais pajamu prasme buvo visas okei, bet siais metais, pajamoms itin uklioms esant, tenka sugristi prie kosiu (ir ne paciu geriausiu verysad.gif ), kai jau...menesio galas, ar pan...taigi, atsiranda tam tikri periodai...kuomet valgomas "pigus" maistas, ir nebutinai geriausias...
taip ir yra su tais paaugliukais, berniukais, judanciais ir straksinciais...kaip sake viena mama: maistas jiems - tarsi "i juodaja skyle" biggrin.gif 4u.gif ax.gif aisku save paguodziu, kad bent tradicija tures, o jei dabar neiseina vien "sveikai" maitintis, galvoju: gyvenime dar gales patys privalgyti sveikai...nu a gi padarysi, pati virs 30m, nesveikai valgiau, o 32m ivyko gran perversmas, atsisakiau mesos, o po to neuzilgo ir pieno produktu, isliko truputis sviesto...na sugriesijam su pienu, varske ar suriu, betn lb lb minimaliai...zinoma, neskaitant ir visokiu saldumynu per gimtadienius...zodziu, visi tik judame ta linkme, su atkryciais, su geresniais pavalgydmo periodais, ir su blogesniais... esam tobuli netobulieji.... biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(given444 @ 2014 02 12, 15:28)
kaip smagu atrasti vis daugiau bendraminciu... 4u.gif

friends.gif

Kaip rūšis žmonės atsirado šiltame klimate, šiltoje zonoje, kuri plyti virš ir žemiau pusiaujo, o šioje aplinkoje vaisiai dera labai gausiai. Teiginys, kad mums reikia maitintis tik tais maisto produktais, kurie auga ten, kur gyvename mano akimis nėra teisingas (apie tai knygoje rašė Graham). Juk jei turite šunį, katę ar keičiate jų pašarą kaskart kai keliaujate? Ar gyvūnai, kurie yra laikomi zoologijos soduose skirtingose pasaulio kraštuose, šeriami tik toms platumoms būdingu pašaru? Atsakę sau į šiuos klausimus ir suprantame, kad turime gerbti unikalias kiekvienos rūšies mitybos reikmes, kurios pagrįstos tai rūšiai būdinga virškinimo sistema. Žmonės savo anatomija ir fiziologija yra prisitaikę prie tropinės kilmės maisto, pirmiausia vaisių, kaip ir beveik visi tropinių kraštų gyvūnai. Visiškai nėra jokio loginio ar mokslinio pagrindo daryti išvadą, jog vien dėl to, kad nutolome nuo tropikų, mes turėtume atsisakyti to, kas buvo mūsų natūralus maistas iš esmės visą mūsų gyvenimą Žemėje laiką. Nesvarbu kurioje žemės vietoje gyventume, tropiniai vaisiai yra mūsų natūralus maistas, prie kurio mes esame tobulai prisitaikę. Gyventi ne tropikuose mums leidžia išmintingas šiluminės energijos naudojimas, drabužiai, patalynė, bet visi šitie dalykai tik padeda susikurti mums natūralią tropikų šilumą.

Skaitau ir žaliavalgystės temutę, pasisemiu ten minčių gerų, bet man priimtiniau vaisiavalgystė, tad nuo veganiško gyvenimo būdo perėjau prie vaisių. Kad neišsekintume sveikatos būtent pastorinau žodžius, kad būtina susirinkti pakankamą kalorijų kiekį. O pati valgydama daug vaisių kaip niekada jaučiuosi žvali, energinga ir labai laiminga.

Aišku svarbu netapti fanatikais, jei kažkur nebus pasirinkimo, nenumirsi nuo to, kad suvalgysi kitokio maisto, arba jei kažko labai norisi, visada sakau VALGYK! Negalima sau nieko drausti, nes jei kažką draudi, to dalyko pradedi labai norėti ir galų gale tik kankini save. Tad mažos nuodėmės visada pateisinamos.

Beje kai pirmą kartą kažkada užklydau į supermamos dietų skyrių man buvo neįdomu sveikai gyventi, man rūpėjo numesti svorį, su tokiomis mintimis ieškant stebuklingų dietų manau užklysta nemažai žmonių. Neturėjau aš tuomet noro ir laiko gilintis, skaityti ilgų sudėtingų aprašymų, kaip ką derinti, kas gerai, kas ne... mačiau tik svarstyklėse skaičiukus ir ieškojau to, kas būtų PAPRASTA. Tad jei kažkas ieško paprastos ir veiksmingos dietos atėjo čia, sudėjau visą paveiksliuką ką valgyti, o kai išbandysite ir jei norėsite paversti tai gyvenimu būdu įsigilinsite ir susidėliosite viską į lentynėles. mirksiukas.gif
Papildyta:
QUOTE(AJIRA @ 2014 02 12, 15:35)
Labai noreciau isbandyti tokia mityba...kada nors smile.gif mane tai labai vilioja ir manau man butu priimtina. Tik dabar neturiu salygu, bet veliau tikrai wub.gif

Lauksim prisijungiant 4u.gif
Papildyta:
QUOTE(given444 @ 2014 02 12, 15:36)
esam tobuli netobulieji.... biggrin.gif

Šaunuoliai Jūs esate 4u.gif friends.gif maitinatės geriau už tūkstančius žmonių mirksiukas.gif mano akimis svarbiausia žinoti, kas teisinga ir tada ieškoti būdų kaip tai įgyvendinti... ir link to judėti... o šiuo metu gyveni taip, kaip leidžia galimybės friends.gif mes vaikų dar neturime, dviese esame 4u.gif
dėl atvežtinių vaisių aišku norėtųsi skanesnių, geresnių, bet šitoje vietoje sakau, vaikystėje bananų apskritai nebuvo parduotuvėse, o dabar jau ohoho koks pasirinkimas... tai praeis dar metai kiti gal jau ir saldesnius vaisius valgysime, gal jei daugiau pirks, nereiks gulėti jiems lentynose ir viskas pajudės į gerą pusę mirksiukas.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Ritutia: 12 vasario 2014 - 15:01
Na man veganinė mityba Lietuvos klimato sąlygomis, kur 2/3 metų iš viso jokio žalumyno valgomo neiškasi iš po įšalo, o suvalgius kokius 10 bananų per dieną turbūt apsinuodyčiau kokiom dujom biggrin.gif, yra visiška riba unsure.gif O ir skeptikė esu visokių kraštutinumų, o žaliavalgystę ar vaisiavalgystę laikau kraštutinumais (labai prašau neįsižeisti šios mitybos šalininkų 4u.gif ) Gal kitoje šalyje gyvendama kitaip mąstyčiau, bet Lietuvoje nemanau, kad būtų įmanoma pilnavertė tokia mityba unsure.gif Ypač kai esu mažo svorio ir apykaitą turiu žaibišką, vaisių ar salotų valgymai man "ant vieno danties" būna, neįsivaizduoju, kaip jėgas ir svorį išlaikyčiau tik su jais unsure.gif Viso atlyginimo turbūt neužtektų vaisiams biggrin.gif veganizmas man riba, nes ir tai turiu žiūrėti, kad kruopų, ankštinių , sėklų nepamažinčiau...Bet pritariu, kad iš visko galima paimti ir prisitaikyti gerus dalykus, skaityti mintis, tyrimus, asmenines patirtis ir t.t. thumbup.gif
Atvirai pasakius mielai ir toliau būčiau visavalgė, įkritusi į savo saldumynus, pieno produktus, miltinius ir t.t., be proto man buvo visa tai skanu biggrin.gif Prie veganinės mitybos mane privedė tik noras nugalėti dermatitą/egzemą. Aš tai sėkmingai padariau labai žaibiškai, vos išmetus visus gyvulinės kilmės produktus, gliuteną ir cukrų grynu pavidalu (na kažkiek pasmaližiauju, nejaučiu, kad kenktų). Bet vos surizikuoju kiaušinių (dėl minkštai virtų naminių net drebėt pradedu iš noro biggrin.gif ), pieno produktų ar kažko iš organų (pvz kepenėles tiesiog fantastika man)- kaip mat gaunu kokį niežtintį plotelį doh.gif . Žodžiu aiškiai į gyvulinės kilmės baltymą reaguoju. Va kodėl aš veganė ax.gif Aišku su tuo atėjo ir daug domėjimosi, žinių, tuo pačiu blaškymosi, nes tiek tų mitybos krypčių (vieni rėkia, kad žmogus iš prigimties žaliavalgis, kiti, kad mėseėdis (pvz low carbs atstovai) ir t.t.). O mano mitybos kryptis yra ta, su kuria mano oda graži ir su egzemom atsisveikinta ax.gif O vasarą gal net pabandyčiau ant "žolių" ir vaisių gyva pabūt, jei kas mane ganytis į savo sodus ir daržus įleistų...bijau, kad ne, liktų po manęs plika dirva biggrin.gif
Atsakyti
Ritutia, manau, kad nelabai supratai mano akcentu. as taip pat manau, kad tropiniai vaisiai mums idealus, taciau idealiau butu juos...nusiraskyti ranka...vat tokioj formoj jie tikrai yra idealus. Indijoj valgiau mangus, siaubas, ju net 60rusys jei neklystu, ir kokio skonio rolleyes.gif wub.gif ....NE VIENO JU nera lietuvoje, kuomet jau galejau grizus palyginti.... verysad.gif
bet ar dujomis transportuoti jie nepraranda dalies medziagu? duju siaip nebijau kaip kad Ruuta teigia, - nes teigiama, kad jos issisklaido - skaiciau straipsni - taciau turiu omeny, kad vaisiai vertingi del to, ad turi tam tikras mineraliniu medziagu kombinacijas/fitochemikalu/antioksidantu ir tt, o ne del kazko kito...juk kaip kitaip jaustumes sveiki? banano negalima atkartoti siaip isradus geltona pailga minkstima; jei isnyks visos geros medziagos jame - tai kas tada? :hmtiek is to banano. to pasekoje, nemanau, kad valgydami vien bananus gerai jaustumemes; galima savaite pabandyti, bet po to...tuo tarpu amerikoj ta bananus valganti mergina tikrai gal liuks jauciasi, juk ten bananas - yra BANANAS, SU VISU VIDUMI (mineral.m-gu geriu wub.gif )...
ir matai...nors Graham teigia, kad gerai bet kokie vaisiai - palyginus su sintetiniu tortu, aisku geriau...bet kodel turime nurasyti ankstinius vietinius, kurie turtingesni vitaminu ir mineraliniu medziagu? todel skaitau ne tik Graham, bet ir kitus mokslininkus - ir tau siulyciau daryti ta pati - kad gauti kuo pilnesni vaizda... tas pats Graham...tarim as juo patikeciau labiau, jei jis 2-3m. pragyventu Lietuvoje, valgydamas VIEN vaisius(jau jie butu atveztiniai; neskaitant lietuvisku obuoliu/kriausiu...) ir jei valgydamas jis jaustusi puikiai...taigi, tik tuomet. nes dabar lengva jam su sortukais lakstyti ir valgyti vien vaisius....jo meniu pavyzdziai - tipiniai egzotiniu/tropiniu/subtropiniu(labai siltu) saliu gyventojams; labai siltu krastu...indijoj, indonezijoj - be prob butu taip maitintis...kai karsta ir lietuvoje galime valgyti vien zaliai, pvz nuo birzelio iki rugsejo-spalio....o ziema? zodziu, visur reikia sveikos/racionalaus kritisko zvilgsnio...neturime spjuati i sakniagumbes darzoves:kaliaropes, ridikai, griezciai, ropes... oi kaip man skanu...ir rauginta maista - ziema...rauginti agurkai, kopustai...saugo nuo senejimo; pilni antioksidantu.... 4u.gif gal pats Graham, gyvendamas lietuveleje ziema, pakoreguotu siam klimatui valgiarasty ir itrauktu ir tokiu dalykeliu...
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo given444: 12 vasario 2014 - 16:38