QUOTE(Vilienė @ 2011 06 12, 12:04)
DEU ir kiti abejojantys dėl šiltinimo tikslingumo galėtų
pastudijuoti šią tyrimo ataskaitą. Čia puikiai pailiustruota kas apsimoka ir atsiperka, o kas ne. Nuo tyrimo jau praėjo 12m ir per tą laikotarpį sąlygos pasikeitėženkliai PN naudai: šiltinimo medžiagos pigo, ventiliacijos įranga pigo, atsirado naujų technologijų, kuras visomis rūšimis tik brango. Gerbiamieji, nepatingėkite, veikalas didelis, bet esmė labai gražiai atskleista, vokiškai pedantiškai
Būtent šis dokumentas man leido galutinai apsispręsti ir siekti PN savo statybose!
Dar norėčiau sugrįžti prie šio tyrimo.
Susidaro įspūdis, kad vis tik šio tyrimo atidžiai niekas nepastudijavo. O gal mes jį tiesiog skirtingai supratome. Taip čia viskas labai tiksliai suskaičiuota ir išmatuota. Tik niekaip nesupratau kaip šis tyrimas galėtų paskatinti statyti PN.
Parašysiu trumpai esmę.
Vokietijoje prie Hanoverio pastatyti 32 pasyvūs namai.
Visi namai prijungti prie miesto šilumos tinklų. Atsisakyta vidinės šildymo sistemos. Vonioje įrengtas elektrinis gyvatukas. Visa kita šiluma paskirstoma per rekuperacinę sistemą, joje įrengus vandeninį šilumokaitį. Taip pat įrengti saulės kolektoriai.
Suskaičiuota kiek papildomai kainavo pasyvus namas lyginant su standartu. Taip pat pateikti detalūs energijos suvartojimo rodikliai.
1. Viso per metus šie namai suvartojo 34 kWh/kv per metus miesto šilumos tinklų energijos. 16 kWh/kv - šildymui, 7,7 kWh/kv - karšto vandens ruošimui (čia be saulės kolektoriaus), likę kWh nurašyti šilumos perdavimo nuostoliams kurie susidarė tarp įvado į rajoną ir kiekvieno namo. Už šią energiją deja taip pat tenka susimokėti nors tyrimo autoriai pateikia abu variantus. Nes tik skaičiuojant "gryną" suvartotą energiją galima pasiekti 16 kWh/kv per metus. Tokiu atveju turint dujinį šildymą reikėtų skaičiuoti ne suvartotų dujų kiekį kiekį, o katilo tiekiamą šilumos kiekį. Priklausomai nuo dujinio katilo NK šis skaičius galėtų būtų iki 10 - 20 procentų mažesnis. Praradimų dėl naudingumo koeficiento autoriai nelinkę įtraukti į PN suvartotos energijos kiekį.
2. Kitas niuansas, kad tyrimai buvo atliekami su kotedžo tipo namais. Dvi didelės sienos ribojasi su kaimynais ir šilumos nuostolių per jas nėra. Jei nugriautume kaimyninius kotedžus ir šias sienas apšiltintume taip pat gerai kaip ir kitas dvi metiniai šilumos nuostoliai padidėtų apie 1500 kWh (13,5 kWh/kv per metus). Tokiu atveju reikėtų keisti namo išplanavimą, kas šiek tiek padėtų sumažinti nuostolius. Tačiau atskiro namo šilumos nuostoliais vis tiek bus ženkliai didesni.
3. Nurodoma, kad saulės kolektoriai nėra PN standarto dalis. Paėmus saulės kolektroriaus atsipirkimą 20 metų, vienos kWh kaina gaunasi 13,8 euro cento (0,48 lt ). Saulės kolektoriaus kaina panaudoto šiame projekte kaina apie 10 000 lt įrengimo darbais, tačiau kaip ir visa kita be PVM. Elektros kaina panaši kaip Lietuvoje. Nepaisant ekonominės naudos nebuvimo kolektoriai buvo įrengti vadovaujantis ekologiniais motyvais.
4. Apskaičiuota, kad maždaug 110 kvm ploto blokuoto pasyvaus namo statyba, lyginant su tokiu pat standartiniu brangesnė apie 11500 eurų. Maždaug 10 procentų nuo galutinės kainos. Visos kainos be PVM. 3040 euro iš šios sumos sudarė saulės kolektorių sistema.
5. PHPP programoje vidiniai pritekėjimai skaičiuojami 2,1 W/kvm. Kitame Vilienės nurodytame dokumente, kur tiriamas 160 kv namas šie pritekėjimai imami 1,6 W/kvm. 160 kvm namui tai yra 336 W ir 256 W. Mano anksčiau pateiktame skaičiavime šie pritekėjimai buvo 275 W. Manau, kad plius minus panašų skaičių drąsiai galima naudoti vidinių pritekėjimų vertinimui.
6. Saulė pritekėjimai Vokietijoje ir Lietuvoje labai panašūs. Pateikti duomenys pagal mėnesius. Kaip ir Lietuvoje šalčiausiais mėnesiais jie labai menki.
7. Vokietijos klimatas maždaug 5 laipsniais šiltesnis. Per visą žiemą temperatūra žemiau nulio nukrito vos keletą dienų ir tai iki -5. Tai yra pagrindinis veiksnys leidžiantis pasiekti pasyvaus namo standartus.
8. Jei mes šį namą perkeltume į Lietuvą (be kaimyninių kotedžų) šilumos nuostoliai padidėtų dar maždaug 1500 kWh (13,5 kWh/kv per metus) dėl šaltesnio klimato. Lietuvoje analogiškas namas turėtų 33 kWh/kv per metus šildymo poreikį. Pridėjus vandens šildymą be saulės kolektorių susidarys apie 53 kWh/kv šildymo poreikis. Prie šio skaičiau dar reikėtų pridėti nuostolius susidarančius dėl naudingumo koeficiento. Šildantis elektra tai būtų apie 5 procentai, dujomis 10 - 20. Konkrečiai šiame projekte Vokietijoje šie nuostoliai sudarė papildomus 30 procentų.