Įkraunama...
Įkraunama...

Duonos kepimas

QUOTE(Elika @ 2009 07 13, 14:24)
Aš teiravausi vienos močiutės  apie plikytą ruginę duoną, nes ji pati anksčiau kepdavo.


thumbup.gif ačiū, kad pasidalinai receptu, būtinai reiks pabandyt 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(FedeSperanza @ 2009 07 13, 16:01)
thumbup.gif ačiū, kad pasidalinai receptu, būtinai reiks pabandyt  4u.gif


Nėra už ką mirksiukas.gif kad tik padėtų mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(Terra2 @ 2009 07 13, 14:09)
Didelis dėkui LUNG!
Jau ir mane pasiekė salyklas. Vėl viską skaitinėju ir bandysiu kepti. Labai norečiau pasigirti , kad pavyko, bet vistiek pasakysiu visą tiesą apie rezultatą.

Nėr už ką 4u.gif Kad tik duonelė skanesnė būtų smile.gif

QUOTE(Elika @ 2009 07 13, 14:24)
Klausiau kiek reikia raugo dėti. Atsakymas buvo ir kiek netikėtas - "tai, kad tas raugas visai nebūtinas, jis reikalingas tik tam, kad greičiau užburbuliuotų duonelė. Užtenka tą plikinį šiltai palaikyt, ir jis pradeda rūgti. Plikytos duonelės pagrindas yra tas, kad ruginiai miltai užpilami verdančiu vandeniu ir stipriai išplakami mediniu šaukštu, kuo daugiau plakama, tuo duonelės kokybė geresnė, o jei nori raugo, tai įmesk jo, bet tik tiek, kad pagreitintų burbuliavimą, o ne tiek, kad pasidarytu rūgšti masė".
Tešlos gamybos eigą nupasakojo taip- suberi sijotus (būtinai sijoti ) ruginius miltus. Ant jų pili verdantį vandenį. Normos jau priklauso nuo to, kokio dydžio kepaliuko nori. Ji pati, sakė, niekada tiksliai nematavo, viską dėjusi iš akies. Ir maišai tą plikinį mediniu šaukštu. Geriausia, kad ir dubuo, kuriame maišoma, būtų medinis. Ir man labai pabrėžė, kad kuo ilgiau ir stipriau plaksi tą užplikytą masę, tuo puresnė ir skanesnė duonelė bus. Plakti nebūtinai iškarto ilgai. Galima pradžioje maišyti, kol pavargsi arba nusibos, tada pastatyti šiltai, po kiek laiko vėl pamaišyti kol nusibos arba pavargsi ir t.t. Svarbu, kad ta masė stovėtų šiltai, galiausiai, kai tešla pradeda kilti, dedi druską, kmynus ar ką jau nori. Išmaišai ir laikai šiltai kol pakyla.
Bet po tokio nupasakojimo man pasidarė įdomu, kokia tada turėtų būti tešlos konsistecija. Paaiškinimas buvo paprastas - taigi, tokia, kaip ir pyragų masė  unsure.gif

Kol kas pati dar nebandžiau, bet mąstau šiandien pabandyti. Tiesa, tada duonelė bus tik rytoj, nes greičiau, abejoju ar pakils  ax.gif

Labai įdomus pasakojimas. Tai raugas - kad greičiau pakiltų (na ir dėl rūgštelės šiek tiek)? Šiandien kepiau picą, tešlą ruošiau duonkepėj. Įdėjau mažai mielių ir pusę šaukšto raugo. Tešla gražiai pakilo, tokia minkšta thumbup.gif
O tas ilgas maišymas mediniu šaukštu - juk panašu į duonkepės maišymą. Rankomis tikrai tiek neprimakaluosi biggrin.gif
Lauksim vaizdų bigsmile.gif
Atsakyti
QUOTE(Lung @ 2009 07 13, 19:09)

Labai įdomus pasakojimas. Tai raugas - kad greičiau pakiltų (na ir dėl rūgštelės šiek tiek)?
O tas ilgas maišymas mediniu šaukštu - juk panašu į duonkepės maišymą. Rankomis tikrai tiek neprimakaluosi  biggrin.gif
Lauksim vaizdų  bigsmile.gif


Na, man močiutė taip ir išaiškino, kad raugas tik tam, kad greičiau visas procesas vyktų, t.y. rūgimas ir kilimas. rūgimo metu ir rūgštelė atsiranda. Ta močiutė kiek pasakojo, tai supratau, kad kuo greičiau tešla rūgs, tuo didesnė bus rūgštelė. Na, turiu galvoje, kad su raugu duonelė gaunasi rūgštesnė, negu išvis be raugo. Kad ir lėčiau viskas vyksta, bet toks rūgšties kiekis kaip su raugu būna, nepasiekiamas, nebent labai jau ilgai rauginsi g.gif Nežinau ar aš čia aiškiai parašiau doh.gif
Ji man pasakojo kaip kepdavo duonelę anksčiau, tik aš ankstesniame komentare sutrumpintai parašiau, pagrindinius, ko gero dalykus ax.gif Kadangi anais laikais duonkepių nebūdavo, tai moterys ir plakdavo mediniais šaukštais kol pavargdavo biggrin.gif o tešlą ji raugindavo ir kildydavo ant pečiaus. Sakė, jau buvo tam skirta vieta, ir ten nieko kito negalima buvo dėt, nes ta garbinga vieta buvo būtent duonelei wub.gif sakė, ten nebuvo tiek karšta, kad tešla pradėtų kept, bet šilumos rūgimui ir kilimui pakakdavo ir vasarą ir žiemą bigsmile.gif užplikydavo miltus, išplakdavo stipriai ir ilgai, kol jau nuspręsdavo, kad gana, ir laikydavo toj vietoj, kol pradėdavo rūgti ir kilti. Įdomu buvo paklausyt, tik gaila, ta senutė toli gyvena ir retai ją tematau. Prašyčiau, kad parodytų visą procesą, na, suprantama, dabar jau su šiokiom tokiom variacijom, kadangi pečiaus nebeturi, nes ne tam name gyvena biggrin.gif
Atsakyti
na as turbut niekada nevalgyciau tu vabzdziu visokiu,kur valgo,kas ten,kazkokioj azijieciu saly berods?? g.gif schmoll.gif bet kaip sako,niekada nesakyk niekada biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(saniux @ 2009 07 13, 22:10)
na as turbut niekada nevalgyciau tu vabzdziu visokiu,kur valgo,kas ten,kazkokioj azijieciu saly berods?? g.gif  schmoll.gif bet kaip sako,niekada nesakyk niekada  biggrin.gif

kuo vabzdžių valgymas susijęs su duonos kepimo tema ? g.gif

Elika močiutės pasakojimas apie duonos kepimą thumbup.gif thumbup.gif ir duonelės šventa vieta ant pečiaus wub.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo J@lanta: 13 liepos 2009 - 21:17
QUOTE(J@lanta @ 2009 07 13, 22:15)
kuo vabzdžių valgymas susijęs su duonos kepimo tema ?  g.gif

Elika močiutės pasakojimas apie duonos kepimą  thumbup.gif  thumbup.gif  ir duonelės šventa vieta ant pečiaus  wub.gif



Aga, ir man įdomu, kuo čia vabzdžiai dėti g.gif

Kaip supratau, tai močiutei labai patiko, kad aš pasidomėjau pas ją apie duonelę, tai pasakojo su tokia meile... wub.gif tas pasakojimas pasidarė dar įdomesnis, kai žmogus taip švelniai ir maloniai pasakoja.. Senutei jau apie 90 metų, tai mano giminaitė, deja, savo močiutės jau nieko paklausti negaliu schmoll.gif tai klausinėjau tos močiutės. Ir supratau, kad iki šiol jai duona yra kažkas labai švento ir brangaus. wub.gif
Atsakyti
QUOTE(Elika @ 2009 07 13, 19:50)
Na, man močiutė taip ir išaiškino, kad raugas tik tam, kad greičiau visas procesas vyktų, t.y. rūgimas ir kilimas. rūgimo metu ir rūgštelė atsiranda. Ta močiutė kiek pasakojo, tai supratau, kad kuo greičiau tešla rūgs, tuo didesnė bus rūgštelė. Na, turiu galvoje, kad su raugu duonelė gaunasi rūgštesnė, negu išvis be raugo. Kad ir lėčiau viskas vyksta, bet toks rūgšties kiekis kaip su raugu būna, nepasiekiamas, nebent labai jau ilgai rauginsi  g.gif  Nežinau ar aš čia aiškiai parašiau  doh.gif
Ji man pasakojo kaip kepdavo duonelę anksčiau, tik aš ankstesniame komentare sutrumpintai parašiau, pagrindinius, ko gero dalykus  ax.gif  Kadangi anais laikais duonkepių nebūdavo, tai moterys ir plakdavo mediniais šaukštais kol pavargdavo biggrin.gif  o tešlą ji raugindavo ir kildydavo ant pečiaus. Sakė, jau buvo tam skirta vieta, ir ten nieko kito negalima buvo dėt, nes ta garbinga vieta buvo būtent duonelei  wub.gif  sakė, ten nebuvo tiek karšta, kad tešla pradėtų kept, bet šilumos rūgimui ir kilimui pakakdavo ir vasarą ir žiemą  bigsmile.gif užplikydavo miltus, išplakdavo stipriai ir ilgai, kol jau nuspręsdavo, kad gana, ir laikydavo toj vietoj, kol pradėdavo rūgti ir kilti.  Įdomu buvo paklausyt, tik gaila, ta senutė toli gyvena ir retai ją tematau. Prašyčiau, kad parodytų visą procesą, na, suprantama, dabar jau su šiokiom tokiom variacijom, kadangi pečiaus nebeturi, nes ne tam name gyvena  biggrin.gif

Mano močiutė iki šiol turi ant pečiaus tokia vietelę duonelei wub.gif Ir kai pirma karta jai atvežiau paragaut/įvertint savo duona, tai ji paklausė, o ką, jus pečiu jau turit vietoj radiatorių biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(nataliuncik @ 2009 07 14, 18:48)
Mano močiutė iki šiol turi ant pečiaus tokia vietelę duonelei  wub.gif  Ir kai pirma karta jai atvežiau paragaut/įvertint savo duona, tai ji paklausė, o ką, jus pečiu jau turit vietoj radiatorių  biggrin.gif

Gal gali pasidalinti receptu, kuri vezei mociutei paragauti?
Atsakyti
Aš su dar garuojančiom naujienom ax.gif
Duonkepės neturiu, tai teko makaluoti mediniu šaukštu ir minkyti rankomis biggrin.gif
Vakar vakare apie 19 val. pradėjau duonelės gamybą. Bandžiau kepti plikytą duonelę pagal močiutės nupasakojimą, tik jau bandžiau įvesti šiek tiek tikslumo ax.gif Taigi, aš baiginėjau miltus, tad ir naudojau tik tiek, kiek dar turėjau. Pagal miltų kiekį derinau ir visa kita su šiokiu tokiu patobulinimu ax.gif

Plikyta ruginė duona

820 gr ruginių miltų,
apie 0,550 l verdančio vandens,
2 nubraukti valgomi šaukštai raugo (naudoju savo gamintą, ne sausą),
1 nubrauktas valgomas šaukštas druskos,
0,5 v.š. salyklo,
truputis aliejaus.

Persijojau miltus, subėriau į dubenį, įdėjau raugą ir salyklą. Ant šių ingridientų užpyliau 0,5 l verdančio vandens ir mediniu šaukštu bandžiau maišyti, nes į verdantį vandenį rankų kišti nedrįsau. Masė man pasirodė labai jau biri, todėl dar šiek tiek šliūkštelėjau verdančio vandens, bet tik šiek tiek. Šaukštu maišyti pasidarė per sunku, todėl ėmiausi tešlą minkyti rankomis. Minkyti stengiausi kuo ilgiau, todėl dariau tai, iki pavargo rankos. Dubenį sandariai uždariau ir apklojusi šiltai palikau per naktį. Ryte pabudau apie 8 val ir ėmiausi duonelės. Minkiau tešlą ilgokai. Po nakties ji tapo šiek tiek skystesnė ir minkant jautėsi, kad tešla vos vos burbuliuoja, tiksliau, tarp pirštų "sproginėja burbuliukai". Baigusi vėl apklojau ir laikiau šiltai. Apie 11 val procedūrą pakartojau ir vėl šiltai padėjau. iki 16 val buvau užsėmusi, todėl tešla iki to laiko stovėjo šiltai, atidariusi radau gražiai pakilusią, vėl išminkiau ir padėjau šiltai. Apie 18 val procedūrą pakartojau, tik jau įdėjau druską, išminkiau ir padėjau šiltai. Apie 20 val šlapiomis rankomis suformavau kepaliuką, tiesa, tai sekėsi ne taip jau lengvai, nes tešla buvo ne tokia jau tvirta, slydo tarp pirštų, todėl įdėjau skardą ir kepaliuką suformavau jau skardoje. Galiausiai nuglosčiau aliejuotomis rankomis ( čia jau gavau patarimą iš vienos kulinarės, kad pluta būtų kiek minkštesnė). Kepiau 200-210 laipsnių temperatūroje valandą.
Rezultatas gavosi štai toks:
user posted image
user posted image

komentaras būtų toks, kad duonelė gavosi labai skani, puri ("šlapiai" puri ax.gif ) ir minkštutė. Tačiau, kai kitą kartą kepsiu, dėsiu kur kas mažiau raugo (tik koki 0,5 v.š. arba 1 nubrauktą), nes duonelė gavosi rūgštoka. Man jau kiek per rūgšti. Arba bandysiu visai be raugo. Laiką, kada minkiau tešlą, parašiau šiaip, gal kam tai pravers. Kitą kartą kepdama, bandysiu daugiau kartų minkyti, vien tam, kad palyginti, kuo skirsis purumas ax.gif
Atsakyti
QUOTE(rsc @ 2009 07 14, 19:24)
Gal gali pasidalinti receptu, kuri vezei mociutei paragauti?

200g rupiu ruginiu miltu(stambesnio malimo)
50ml salyklo
kmynu
310ml verdančio vandens!
1 v. š. aliejaus
350g rupiu kvietiniu miltu
1 v. š. druskos
2 a. š. cukraus(druską ir cukrų dėt į skirtingas vietas)
1 a. š. sauso raugo
1,5 a. š. sausu mielių
Viską sudėt pagal recepto eiliškumą ir duot pastovėt apie 30min(nemaišant!), po to įjungt tešlos režimą. Kai tešla bus išmaišyta, duot pastovėt apie valanda, o po to kept
Atsakyti
QUOTE(nataliuncik @ 2009 07 14, 21:49)

Dekui
Atsakyti