Įkraunama...
Įkraunama...

Duonos kepimas

O sakykit, jei receptas su sausom mielem, kokiu santykiu jas keiciat i rauga ir kiek ko maziau dedat (miltu, skysciu)?
Papildyta:
QUOTE(Nikki N @ 2009 01 19, 13:30)
Gal kas galetu pakomentuoti, kuo skiriasi duona, iskepta su raugu, nuo duonos, keptos su sausomis mielemis?  g.gif


Su raugu turetu but siek tiek sveikesne, nes mieliu perteklisu organizme sukelia tokias nemalonias ligutes kaip pienlige (kandidoze) ir siaip gerosios zarnyno bakterijos sureaguoja su mielem. Cia ukiskai paaiskinau biggrin.gif bet mieline duona piktnaudziat kasdien nepatariama wink.gif

Del raugo duona turetu islikt ilgiau sviezia, minkstesne. Tuo tarpu mieline skani buna tik ta pacia diena, kita diena jau sauseja, kieteja ir pan.

----

Paskaiciau truputi, o kas yra kvietiniai nebalinti miltai? ir koki stiklaini naudot? trilitriaka? biggrin.gif
Atsakyti
O man idomu kuo skiriasi kvietinis raugas nuo ruginio? Na taip, kvapas turbut, rugstumas.. bet ar galima naudoti kvietini rauga ruginei duonai? ar jis toks pat "stiprus" kaip ir ruginis, kad iskeltu rugine tesla ir ar priduos tokio rugstumo duonai?
Atsakyti
QUOTE(Katu @ 2009 01 19, 13:35)
O sakykit, jei receptas su sausom mielem, kokiu santykiu jas keiciat i rauga ir kiek ko maziau dedat (miltu, skysciu)?

----

Paskaiciau truputi, o kas yra kvietiniai nebalinti miltai? ir koki stiklaini naudot? trilitriaka? biggrin.gif


i 1-ma klausima jau atsakiau (redagavau zinute). bet as to dalyko dar nebandziau, kolkas tai teorija smile.gif

kvietiniai nebalinti miltai- tai paprasti miltai, kuriuos turit duonai kept (kuo prastesni cool.gif ). stiklaini naudojau 1 litro. pirmais sykiais tesla tokia lipni budavo, vos ta stiklaini ir rankas atmazgot galejau doh.gif . dbr jau tesla maloni, kaip plastilinas biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(Katu @ 2009 01 19, 14:35)
O sakykit, jei receptas su sausom mielem, kokiu santykiu jas keiciat i rauga ir kiek ko maziau dedat (miltu, skysciu)?



Raugas sudaro 30% miltų ir vandens svorio. Taigi miltai mažinami 2/3 svorio, vanduo 1/3 raugo svorio.

Ta uzsirasiau ant popiergalio kazkada seniai skaitydama pirmaja tema apie duonos kepima. Vertetu pavartyt ja, man rodos gan nemazai apie tai buvo kalbeta.. bet paskaitinejau ir jau uzmirsau... blush2.gif
Atsakyti
QUOTE(Katu @ 2009 01 19, 14:35)
Su raugu turetu but siek tiek sveikesne, nes mieliu perteklisu organizme sukelia tokias nemalonias ligutes kaip pienlige (kandidoze) ir siaip gerosios zarnyno bakterijos sureaguoja su mielem. Cia ukiskai paaiskinau biggrin.gif bet mieline duona piktnaudziat kasdien nepatariama wink.gif

Del raugo duona turetu islikt ilgiau sviezia, minkstesne. Tuo tarpu mieline skani buna tik ta pacia diena, kita diena jau sauseja, kieteja ir pan.


Labai aciu uz konkretu paaiskinima!
O kaip del skonio? Ar raugas duonai priduoda rugstumo? g.gif
Atsakyti
QUOTE(mama_Greta @ 2009 01 19, 13:39)
O man idomu kuo skiriasi kvietinis raugas nuo ruginio? Na taip, kvapas turbut, rugstumas.. bet ar galima naudoti kvietini rauga ruginei duonai? ar jis toks pat "stiprus" kaip ir ruginis, kad iskeltu rugine tesla ir ar priduos tokio rugstumo duonai?


na ir as dar nesupratau,gal sakau, jis rugstesnis g.gif darant kvietini rauga, kai reikejo pirma puse mest laukt, as jos neismeciau ax.gif , o viska su juo dariau taip pat, kaip ir su kita puse, tik maitinau su ruginiais miltais. tai jis man toks leisgyvis ir stovi ligsiol, vis dar pamaitinu, bet namatau, kad augtu schmoll.gif
su siuo kvietiniu raugu dariau ir savo pamegta Borodino duona, kepiau ,aisku, orkaiteje, bet formos tai nepalyginsi, jau i duona panasi bigsmile.gif reiks kita kart raugo daugiau det. del kalendros- sikart dejau ir malta ,ir zirneliais, nes kai dejau vien tik malta,tai jokio skonio beveik nebuvo nuo jos man.
Atsakyti
na ka, kad jau apie raugus kalbam, tai as ir nuotrauka mestelesiu smile.gif
user posted image

cia jau baigtas procesas. Raugas labai tirstas, isakijes, padidejes gal visus 5k.
Gaminau pagal Triule (pirmas receptas). Pirmas keturias dienas nelabai jis norejo judeti - kiek isakijo ir tiek, o veliau - is tiesu per 8val padidrejo 4k. (tada skaitosi, kad raugas pagamintas ir galima su juo gamint arba slept saldytuve...)

Siaip man ir kvietinis, ir ruginis raugai buvo rugstus (juk suruge hihihi.gif )
Taip, kad, nzn kuo skiriasi...

Picos duona:
150ml vandens
150ml pieno
2a s aliejaus
1 a s druskos
2 a s cukraus
2 v s pomidoru padazo
500g miltu (gali reiketi ir daugiau)
2 a s mieliu
smulkintos desrytes, ferm. surio, pakepintu morku su svogunais, megstamu prieskoniu (as dejau vidurzemio juros, krapu, raudonelio)

Pagardai dedami po supypsejimo.
Kepiau Normal programa

user posted image

mano bezdzioniu duona - virsus gerai paskrudo, nes barsciau cukrum ir cinamonu. Kepiau orkaitej, o recepta naudojau skirta duonkepei:
3st miltu
2 v s gliuteno (nebutinai)
2 v s medaus
1 v s aliejaus
30+70g sviesto
1.5 a s druskos
200ml pieno
2 kiausiniai (pienas + kiausiniai turi sudaryti 320ml)
1 v s mieliu

Sudetis visus produktus, iskytus 70g sviesto. Nustatyti teslos ruosimo programa. Po 1.5val, tesla padalyti i dvi dalis, iskocioti 1cm storio, supjaustyti rombeliais. Istirpinti ir atvesinti sviesta. Kiekviena gabaleli mirkyti svieste ir kloti i forma. Leisti 1val pakilti. Kepti kepimo programa (bake) apie 1val. (paprasciausia nustatyti kepimo progr su 1val atidejimu).

Kadangi as kepiau formoj orkaitej, tai forma istepiau sviestu ir pabarsciau miltais - tada pyragas lengvai atsoko... Man siame recepte truko saldumo. patiko dukrai (nes nereikia pjaustyt, pati atsilauzia kiek nori...)
user posted image



Isversiu jums bulviu bandeliu recepta - mano megstamiausia duona (jau perskaiciuota duonkepei bus)

140ml vandens
95ml pieno
55g sviesto
40g cukraus
1/2 a s druskos (gali ir nebuti, jei naudosite ne dribsnius, o kose)
1/2 kiausinio (suplakti ir padalinti, as dedu viena S dydzio)
25g nesudytu bulviniu dribsniu (as imu lyg saldvos bulviu kose su grietinele ir krapais, tada nededu papildomai druskos)
350-400g miltu
5g sausu mieliu (nepamaisys ir 7)
1v s smulkintu svieziu krapu (as naudojau 1 a s dziovintu)

Pakaitinti vandeni, piena, sviesta, cukru iki kol ims tirpti sviestas, sudeti bulviu dribsnius, ismaisyti.
Pagal duonkepes reikalavima sudeti likusius produktus (kiausinis butinai turi buti suplaktas)
Kepu normal rezimu.
Labai skani, kvapni, puri. Tiesa, su bulviu dribsniais ne taip gerai gavosi, kaip su kose... Nepamaisytu ir kepintas svoguniukas.
user posted image


na, tam kartui gal nieko nepamirsau... g.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Mrs. R: 19 sausio 2009 - 15:41
QUOTE(triule @ 2009 01 19, 14:00)
su siuo kvietiniu raugu dariau ir savo pamegta Borodino duona, kepiau ,aisku, orkaiteje, bet formos tai nepalyginsi, jau i duona panasi bigsmile.gif reiks kita kart raugo daugiau det. del kalendros- sikart dejau ir malta ,ir zirneliais, nes kai dejau vien tik malta,tai jokio skonio beveik nebuvo nuo jos man.


man rodos (kazkaip gerai nepamenu,skubejau doh.gif ), kad Borodino duonos recepte as tik vandens 100ml sumazinau. o tesla lipni vistiek buvo, taip kad be formeles kepaliukas nesusiformuotu (atrode, kad prisiplotu kepant g.gif )
pries kepima
user posted image
po
user posted image
prapjovus
user posted image
Atsakyti
Užknisot su tokiom gryžybėm thumbup.gif

varau spanguolių duonos kept tongue.gif
Atsakyti
QUOTE(Katu @ 2009 01 19, 16:51)
Užknisot su tokiom gryžybėm  thumbup.gif

varau spanguolių duonos kept  tongue.gif


vakar kepiau be graik. riesutu ir spanguoliu (kazkaip preska man pasirode tokia duona,kazko truko g.gif ), siandien- su siais priedais bus. na bet ir nepigus kepaliukas iseina ax.gif : man reikejo po 75g spanguoliu ir graik. riesutu- tai abu po 3lt beveik (=6lt), kasdien brangoka, bet pabandyt reik biggrin.gif
Atsakyti
gal kam idomu bus. info is sio psl.
http://www.good-cook...opic3228s0.html

Duonos laikymas:
- balta duona skonio savybes praranda ir pradeda kieteti jau antra diena;
- rugine maisyta duona laikosi iki 5d.
- grynai rugine duona laikosi iki 7d.
- rugine su atraizomis g.gif (дроблёнки) iki 10d.
t.y. kuo didesnis ruginiu miltu kiekis duonoj, tuo ilgiau ji laikosi.
Duonos jokiu budu negalima laikyti saldytuve, tuomet ji greiciau kieteja bei praranda savaji skoni. Geriausia- moline puodyne, kuria kasdien reikia pravalyt sluoste, suvilgyta acto vandenyje, visus trupinius pasalinti. Toks metodas duonos ‘gyvenima’ gali prailgint dvigubai.

dar keli naudingi patarimai:
-Kvietine duona reikia gerai ir ilgai maisyti, kad issiskirtu gliutenas
-Rugine duona taip gerai ismaisyti nereikia, nes jos gliutenas ‘nepasleptas’, kaip pas kvietine. Todel uztenka ja paprasciausiai permaisyti ,kol dings gumuliukai.
-ruginei teslai reikia 3-4val. stovejimo, o jei raugas dar nestiprus, tai ir visu 5val. Per si laika tesla turi padideti ir ant pavirsiaus itrukti.
-norint suzinot, ar duona iskepe, reikia pabelsti i ja. Garsas turetu buti toks uzdaras, tuscias.
- norint isgauti blizgesi ant duonos virsaus, iskart po iskepimo sutepti ji vandeniu arba tokiu misiniu: uzvirint 125ml vandens ir imaisyti i ji 2v.s. istirpinto (skysto) krakmolo.
-kepant duona su raugu, proceso pagreitinimui,galima ideti ir siek tiek mieliu. Skoniui tai neturetu pakenkti- raugo aromatas isliks.

dar suzinojau, kad duona kepama orkaiteje ant spec. akmens, pvz .:
http://www.tvarkosmenas.lt/baking.htm
http://www.elo.lt/?l...&cid=89&pid=121

Atsakyti
Uzdejau ta duona minkyt, biski is akie dejau medaus, tai gal padauginau. nes miltu tai gal; 2/3 puodelio dadejau papildomai. Nu, ziuresim rezultata g.gif

QUOTE(triule @ 2009 01 19, 17:25)
dar suzinojau, kad duona kepama orkaiteje ant spec. akmens, pvz .:


As ta TW akmeni turiu, picos nerealaus kosnio gaunasi thumbup.gif
Atsakyti